“Tüm Hastaları Covid’liymiş Gibi Değerlendirip Önlem Alıyoruz”

“Tüm Hastaları Covid’liymiş Gibi Değerlendirip Önlem Alıyoruz”

“Tüm Hastaları Covid’liymiş Gibi Değerlendirip Önlem Alıyoruz”

Bizi Takip Et


Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kalite Geliştirme Direktörü

“İstanbul ve Türkiye genelindeki tüm hastanelerde covid şüpheli hastalar acil olarak kabul edilip triajda covid olup olmadıkları ayırt ediliyor. Bunun dışındaki hastalar acilin normal kapısından girdikten sonra polikliniklerde dağıtılıyor. Bu şekilde covid şüphesiyle gelenler değerlendirilirken, onkolojik hastalık, inme ya da diğer sağlık sorunları nedeniyle gelen hastalar normal acil servisten giriş yapıp polikliniklere yönlendirilerek değerlendiriliyor. Çünkü başka nedenlerle hastaneye gelen hastalarda da covid şüphesi olduğu için bütün hastaları covitliymiş gibi değerlendirip önlem alıyoruz. Bu şekilde hem sağlık çalışanlarını, hem de hastaları da birbirinden korumuş oluyoruz.

Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu

 

Aynı şekilde hastane içinde yatan ya da test için bölümler arasında gezen hastaları da covide karşı korumak amacıyla, hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların mutlaka maske takmalarını sağlıyor ve temas izolasyonunda tutuyoruz.

Acil servise başvuran tüm hastalar triajda ateş kontrolünden geçiriliyor. Bu kontrol sırasında öksürük, nefes darlığının olup olmadığına dair sorulardan birine dahi “evet” yanıtı veren kişileri covid hastalarının olduğu acil triaja gönderiyoruz. Bu şikayeti olmayanlar acil servisin normal bölümlerinde takip ediliyor.”


İçeriği Paylaşın