Tüp Bebek ile İlgili Doğru Bilinen 11 Yanlış

Memorial Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Doç. Dr. Arzu Yurci, tüp bebek tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

Tüp Bebek ile İlgili Doğru Bilinen 11 Yanlış

Bizi Takip Et


Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için en etkin tedavi yöntemi olan tüp bebek uygulamaları günümüzde sıkça tercih ediliyor. Tüp bebek tedavisi konusunda kulaktan dolma bilgiler ve doğru bilinen yanlışlar ise çiftleri olumsuz etkiliyor, tedavi sürecinin de istenmeyen başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açabiliyor.

Memorial Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Doç. Dr. Arzu Yurci, tüp bebek tedavi sürecindeki çiftlerin doktorlarının önerilerini dikkat alması gerektiğini belirterek tüp bebek tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

YANLIŞ! “TÜP BEBEK KISIRLIKTA EN SON BAŞVURULACAK YÖNTEMDİR”

Bazı ebeveynlerin çocuk sahibi olabilmesi için gerekli olan ilk ve tek tedavi tüp bebek tedavisidir. Azospermi, akraba evliliği, genetik hastalık yatkınlığı gibi durumlar ile karşı karşıya olan çiftlerin çocuk sahibi olmaları için tek yol tüp bebek tedavisi olarak gösterilmektedir. 

YANLIŞ!” TÜP BEBEK TEDAVİSİNE HER ZAMAN HERKES BAŞVURABİLİR”

Tüp bebek tedavisi için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle çiftlerin evli olması, kadının yumurta sayısının ve erkeğin sperm sayısının olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan çiftlerde tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir. İleri yaşlarda yumurta ve sperm sayısındaki değişikliğe bağlı olarak istenilen her yaşta tüp bebek tedavisinin yapılabileceği bilgisi yanlıştır. 

YANLIŞ! “TÜP BEBEK TEDAVİSİ ACILI VE AĞRILI BİR İŞLEMDİR”

Tüp bebek tedavisi ağrılı veya acılı bir işlem değildir. Embriyo transferi sırasında dahi anestezi gerekmemektedir. Tedavi, yaklaşık 15-20 gün süren, hastalar için yasakların bulunmadığı hatta günlük yaşantılarına devam edebildikleri konforlu bir tedavidir.

YANLIŞ! “TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE İLK DENEMEDE GEBE KALINMAZ”

Her tüp bebek denemesinin kendine ait şansı bulunmaktadır. İlk denemede gebe kalınabilir, gebe kalınamayan durumlarda ise gerekli tedbirlerin alınması ile tedavi sürecine devam edilmektedir. İlk denemelere kıyasla ikinci ve üçüncü denemelerin başarı şansı daha yüksektir.

YANLIŞ! “TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR KİLO YAPAR”

Tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar kilo yapmamaktadır. İlaçların direkt hormon bozukluğu ya da kilo alımına etkisi bulunmamaktadır. Sadece bazı kişilerde iştah artışı ve ödem görülebilmektedir. 

YANLIŞ! “TÜP BEBEK TEDAVİSİ SADECE ÇOCUK SAHİBİ OLAMAYAN ÇİFTLERE YAPILABİLİR”

Tüp bebek tedavisi genetik hastalık sebebiyle gebeliği sonlandırılan, sağlıklı bebek elde etmek isteyen hastalar içinde tercih edilmesi gereken bir tedavidir. Embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilmeden önce genetik tanılı tüp bebek yöntemi ile incelenmektedir.  Bu yöntemin amacı genetik hastalık geçişinin önlenmesidir.

YANLIŞ! “TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE 9 AY BOYUNCA YATMA ZORUNLULUĞU BULUNMAKTADIR”

Tüp bebek tedavisi desteğiyle gebe kalınması ile doğal yolla gebe kalınmasının bir farkı yoktur. Eğer gebelik süreci boyunca bir risk varsa gerekli tedbirler alınabilir. Fakat bu riskler sadece tüp bebek tedavisine bağlı değildir. O nedenle tedavi sonrası bir risk yok ise yatma zorunluluğu da bulunmamaktadır.

YANLIŞ! “TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE ÇOĞUL GEBELİK OLMAKTADIR”

Geçmiş zamanlarda embriyo transfer sayısının serbest olması ve yumurta dondurma gibi teknolojilerin olmamasından kaynaklı çoklu transferler yapılabiliyordu. Günümüzde ise dondurma yöntemlerinin gelişmesi ve uygulama sıklığının artması, 35 yaşın altında tek embriyo transfer yapılabilmesi gibi sebeplerden kaynaklı çoğunlukla çoğul gebelik elde edilmemektedir. İki embriyo transferi yapıldığında dahi çoğul gebelik elde etme oranı %30 civarındadır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi genelde tekil gebelik ile sonuçlanabilmektedir.

YANLIŞ! “TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLAÇLARI KANSERE YOL AÇMAKTADIR”

Tüp bebek tedavisi 1975 yılından beri uygulanmakta ve tedavi sürecinde kullanılan ilaçların hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu durum birçok araştırma ve takipler sonucunda ortaya konmuştur. Tüp bebek tedavisinden bağımsız olarak günümüzde hem kadın hem de erkeklerde kanser vakalarının görülme sıklığının arttığı da gözlemlenmektedir.

YANLIŞ! “TÜP BEBEK TEDAVİSİ AŞIRI PAHALI BİR TEDAVİDİR”

Tüp bebek tedavisi günümüzde oldukça kısa süren hasta dostu tedavi yöntemlerinden biridir. İlaç kullanımı oldukça azdır. Diğer alternatif tedavi yöntemlerini deneyimleyip başarısız sonuçlar alarak tüp bebek tedavisini en son aşamada düşünen ebeveynlerin daha çok harcama yapmak zorunda kalmaları muhtemeldir. Çiftlerin durumu tüp bebek tedavisine uygun ise farklı alternatifler ile zaman kaybedilmemelidir.

YANLIŞ! “TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE GEBE KALAN KADINLAR VAJİNAL DOĞUM YAPAMAZLAR”

Tüp bebek tedavisi sadece gebe kalmanızı sağlayan bir yöntemdir. Doğum şeklinizi etkilememektedir. Gebelik boyunca takipleri yapacak hekim ile doğum şekli görüşülerek, anne ve bebek için en sağlıklı doğum şekli hangisi ise birlikte karar verilebilmektedir. 


İçeriği Paylaşın