Tüp Bebek Tedavi Süreci İçin 5 Öneri

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, 'tüp bebek tedavi sürecinde nasıl beslenmeli?' sorusuna yanıt verdi.

Tüp Bebek Tedavi Süreci İçin 5 Öneri

Bizi Takip Et


Yapılan çalışmalar tüp bebek tedavisini  olumlu yönde etkileyen beslenme tarzının Akdeniz tipi beslenme olduğunu gösteriyor. Vücutta aşırı yağ birikiminin sperm ve yumurta kalitesini olumsuz etkilediğini hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Tüp bebek sürecinde yumurta ve spermin kaliteli olması ve transfer sonrası embriyonun rahime tutunması en çok istenen durumlardır. Yani vücutta metabolizmanın çok iyi çalışmasını ve hücrelerin yenilenmesini, genç kalmasını bekliyorsak; sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin bunda büyük etkisi olduğu unutulmamalı” açıklamasında bulundu. 

Doğru beslenme tarzı, altta yatan polikistik over, insülin direnci, obezite gibi sorunların çözülmesinin tüp bebek tedavi başarısını artırdığını paylaşan Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “İdeal kilonuzda kalmaya özen gösterin. Yetersiz ve sağlıksız diyetlerle hızlı verilen kilolar beklentimizi karşılamaz” diye konuştu.

TÜP BEBEK TEDAVİ SÜRECİNDE ŞEKERLİ VE BEYAZ UN İÇEREN GIDALARDAN UZAK DURULMALI

Tüp bebek tedavi sürecinde glisemik indeksi yüksek olan şekerli ve beyaz un içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulması tavsiyesinde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Tatlandırıcı kullanmayın. Tatlı, makarna, pirinç, beyaz ekmek, hamur işi yiyecekler, glikoz şurubu-mısır şurubu eklenmiş hazır yiyecekler gibi yiyecekler hücrelerimizi yaşlandırır. Tahıl grubundan tam tahıllı ekmek, karabuğday, bulgur tercih edebilirsiniz. Bunun dışında sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş etler, kabuklu deniz ürünleri ve sakatatlardan uzak durun” dedi.

ANNE ADAYLARI İÇİN KİŞİYE ÖZEL BESLENME PROGRAMI HAZIRLANIYOR

Tüp bebek tedavi sürecinde olan anne adayları için kişiye özel beslenme destek programları hazırladıklarını paylaşan Tuba Örnek, “Genel olarak haftada iki defa kırmızı et tüketilmeli.  Haftada 3 kez balık, 2 kez diğer beyaz etler, diğer öğünlerde ise bol sebze ve nohut, mercimek gibi baklagil yemekleri tercih edilmeli. Kızartma şeklinde pişirmekten kaçınılmalı. Balık tüketemiyorsanız omega 3 takviyesini doktorunuza ve diyetisyeninize danışarak kullanabilirsiniz. Diğer omega-3 içeren besinler ise ceviz, keten tohumu, chia tohumu, soya fasulyesi, semiz otudur” önerisinde bulundu.

HER ÖĞÜN SALATA TÜKETİLMELİ

Her öğünde yemeklerin yanında mutlaka zeytinyağlı bol salata olması gerektiğini belirten Tuba Örnek, “Salata içeriği antioksidan, vitamin mineral çeşitliliği açısından çok çeşitli rengarenk sebzelerden oluşsun. Sebze yemeklerinde folik asit zengini yeşil yapraklı sebzeleri ihmal etmeyin. Ayrıca vitamin, mineral, antioksidan zengini meyve ve sebzeleri ihmal etmeyin. Koyu renkli ve kırmızı tonlardaki meyveleri; sebzeler arasında da koyu renkli yeşil sebzelerin antioksidan değeri var. Süt ürünlerinden öncelikleriniz probiyotik içerikleri zengin olan yoğurt ve kefir olsun” dedi.

TÜP BEBEK TEDAVİ SÜRECİ İÇİN 5 ÖNERİ

  • Yemeklerinizde zeytinyağı kullanın. Katı yağlardan uzak durun ya da minimumda tutun. Ayrıca avokado kaliteli bir bitkisel yağdır. Yağlı tohumlardan özellikle ceviz, fındık, badem olarak günlük 1 avuç kadar tüketebilirsiniz.
  • Bol su içmek hücreleri yeniler, toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Günde ortalama 2 litre su için. Veya kilonuzu 30cc ile çarpma işlemi yaparak su ihtiyacınızı keşfedebilirsiniz.
  • D vitamini için güneşten mümkün olduğunca yararlanın. Eksikliğinde doktorunuza danışın.
  • Kafein tüketiminizi sınırlayın. Günde 1-2 fincan kahveyi, 3-4 fincan çayı geçmeyin. Bitki çayı tüketimine doktor ve diyetisyeninize danışarak karar verin.
  • Sigaradan uzak durun.

İçeriği Paylaşın