Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir?

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir?

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir?

Bizi Takip Et


Tüp bebek tedavisi her çiftte aynı başarıyı sağlamaz. Birçok faktör tedavinin başarılı veya başarısız olmasında rol oynar. Brüksel Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman, bir yıldır evli çiftlerin düzenli beraberlik olmasına rağmen çocuk sahibi olamaması durumunda bir tüp bebek merkezine başvurarak araştırma yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce başarıyı olumsuz etkileyen faktörlerin ortadan kaldırılması gerektiği belirten Prof. Dr. Yücel Karaman, tüp bebek uygulamasıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

. Kısırlık nedir?
35 yaşın altındaki bir kadın bir yıldan fazla süre boyunca korunmadığı halde çocuk sahibi olamıyorsa kısırlıktan şüpheleniyoruz. Kısırlığa neden olan sebeplerin yüzde 50’si kadından kaynaklı oluyor. Kadınlarda en sık karşılaştığımız problem tüplerin tıkanması.

Kadınlar nadir de olsa doğuştan tüpleri tıkalı olarak dünyaya gelebilir. Sıklıkla karşımıza çıkan sıkıntılarsa; enfeksiyon ya da o bölgeye yapılan bir operasyon sonucunda da tüpler tıkanabiliyor. Tüpler tıkandığında yumurta geçişi olmadığından dolayı kadınlarda kısırlığa yol açıyor.

Bunun dışında kadınlarda yaygın olarak görülen çikolata kisti de kadınlarda kısırlığa yol açabiliyor. Rahim içindeki iltihaplar, kistler, doğumsal bozukluklar, şekil bozuklukları da çocuk sahibi olmaya engel teşkil edebilir.

“KADINDAN KAYNAKLANAN PROBLEMLERİN TEDAVİSİ DAHA KOLAY”
. Kadından kaynaklanan kısırlık problemlerinin ne gibi tedavi yöntemleri vardır?

Kadından kaynaklanan sorunların tedavisini yapmak bizim için daha kolay. Eğer hastanın miyomları varsa bunları çıkartıyoruz. Bu şekilde hastanın gebe kalma şansıda yükseliyor. Bazen rahmin şekli doğuştan bozuk olabiliyor. Bu gibi durumlarda da cerrahi tedaviye başvuruyoruz. Ameliyat sonrasında hastaların gebe kalma şansı yükseliyor.

. Laparoskopik lazer cerrahisi nasıl bir yöntemdir?
Kapalı ameliyatlar her zaman için açık ameliyatlara oranla daha avantajlı oluyor. Açık ameliyatın yapılma esnasında tüplere verdiği zararla kapalı ameliyatın verdiği zarar aynı değil. Rahim bölgesi ne kadar fazla zarar görmüşse hastanın gebe kalma şansı düşüyor. Kapalı ameliyatların avantajlarını sıralama gerekirse;

* Gebelik oluşma şansı daha yüksek
* Hastanın iyileşme süresi kısalıyor
* Hastanın hastanede kalma süresi kısalıyor
* Operasyonu yaparken vücuda olabilecek en az zararı veriyoruz

. Tüp bebek kimlere önerilir?

Bütün yaptığımız tedavi yöntemlerine rağmen gebe kalamayan hastalarımıza tüp bebek yöntemini öneriyoruz. Tüp bebek dışında elimizde gebeliğe yardımcı başka bir tedavi yöntemi kalmıyor. Kısırlık problemi erkekten kaynaklıysa, çiftlere direk tüp bebek önerebiliyoruz.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce tüp bebek oluşma ihtimalini olumsuz etkileyen faktörleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

“40’LI YAŞLARDAN SONRA TÜP BEBEKTEKİ BAŞARI ŞANSIMIZ AZALIYOR”
. Kadının yaşı tüp bebekte başarıyı etkileyen bir faktör müdür?

Tüp bebekteki en önemli faktörlerden birisi kadının yaşı. 40’lı yaşlardan sonra tüp bebekteki başarı şansımız azalmaya başlıyor. Hastanın yaşına göre tedaviye bakış açımızda değişiyor.

. Bir kişide tüp bebek kaç kez denenmeli?
Tüp bebek denemede bir sınırımız yok. Elde edilen embriyoların kalitesi iyiyse, rahim içerisinde çok ciddi bir sorun yoksa hastalara 5-6 kez tüp bebek denemelerini öneriyoruz.

. Miyomlar kısırlık nedeni midir?
Rahim içerisinde bulunan miyomlar gebeliği engelleyebilir. Mutlaka bu miyomlarım çıkarılması gerekiyor.


İçeriği Paylaşın