Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Kriterleri Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Kriterleri Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Kriterleri Nelerdir?

Bizi Takip Et


Memorial Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkasını Prof. Dr. Aygül Demirol, Atv Avrupa ekranlarında yayımlanan “Esra Kazancıbaşı ile Sağlığım İçin Herşey" programına katıldı.

Günümüzde üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen nedenler nelerdir? Çiftler evlendikten ne kadar sonra kısırlık şüphesiyle bir hekime başvurmalılar? Tüp bebek tedavisini hangi çiftlere öneriyorsunuz? Ara tetkikler ve tedavilere gerek kalmadan direkt tüp bebek tedavisini hangi durumdaki çiftlere öneriyorsunuz?

Sigara ve alkol kısırlık nedeni midir? Tüp bebek denemelerinde başarı kriterleri nelerdir? Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı nedir? Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığının ardında yatan faktörler nelerdir? Tüp bebek tedavisi kaç kez denenebilir? İki tüp bebek denemesi arasında ne kadar bir süre geçmesi gerekir?

Prof. Dr. Aygül Demirol, Esra Kazançıbaşı’nın sorularını yanıtladı.

. Günümüzde üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen nedenler nelerdir?

“Evlilik yaşı biraz daha ertelenmeye daha ileri yaşlara alınmaya başlandı. Çalışma hayatındaki kariyer hedefi ve stresli yaşam, rekabete dayalı yaşam koşulları hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme sağlığını etkilemekte. Kadınlar maalesef daha fazla etkileniyor çünkü erkeklere kıyasla daha erken yaşta doğurganlık kaybediliyor. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin güçlük çekmesinde en öenmli faktör kadınların erken yaşta doğurganlıklarını kaybetmeleridir. Öte yandan yaşam şartları, beslenme şartları, maruz kaldığımız toksinler, radyo aktif maddeler, elimizde olmadan çalışma şartlarımız nedeniyle maruz kaldığımız stres doğurganlığı olumsuz etkiler.

Tüp bebek merkezlerine başvuruların artmasının nedeni de şu; önceden yardım alan çiftler daha azdı. Şimdi daha bilinçliler daha erken bir şekilde gereken merkezlere başvuruyorlar.”

“SİGARA ERKEKTE SPERM SAYISINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”

. Sigara ve alkol kısırlık nedeni midir?

“ Çok önemli bir faktördür. Bu konuda toplumu çok iyi bilinçlendirmemiz gerekiyor. Erkeklerde sperm üzerinde son derece olumsuz etkisi var. Spermin genetik yapısını bozuyor. Spermdeki oksidatif stresi artırarak genetik kırıklara DNA kırıklarına neden oluyor. Döllenme kapasitesinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. Aynı zamanda sayısını ve hareketini de düşürüyor.

Alkolün de çok ciddi bir yan etkisi var. Kadında da aynı şekilde yumurta kalitesini düşürüyor. Genetik yapısını bozuyor. Onun için bize başvuran çiftlerde tüp bebek tedavisi öncesinde sigara ve alkol kullanılmasını istemiyoruz. 'Daha dengeli ve düzenli beslenin stresten uzak durun ki sperm kalitesi daha iyi olsun' diyoruz.”

. Çiftler evlendikten ne kadar sonra kısırlık şüphesiyle bir hekime başvurmalılar?

“ Düzenli cinsel birlikteliğe ve bebek istemesine rağmen evlilikte bir yılını doldurmuş ve gebe kalamamış çiftler, kısırlıktan şüphelenerek hekime başvurmalıdırlar."

. Tüp bebek tedavisini hangi çiftlere öneriyorsunuz?

“Tüp bebek üreme merkezine gelen çiftleri analiz ediyoruz. Mesela kadında basit bir hormonal dengesizlik varsa onu düzeltmeniz dahi kolaylıkla kendiliğinden gebe kalmalarını sağlıyor.

Kadında bir yumurtlama sorunu yani bir hormon dengesizliği varsa öncelikle bunu dengeye sokarak düzgün yumurtlamasını sağladığınız zaman kolaylıkla gebelik elde ediyorsunuz.

Eğer spermde de ufak sıkıntılar varsa aşılama tekni dediğimiz yöntemleri uyguluyoruz. Bu aşamalardan sonra gebelik elde edilemediğinde tüp bebeği uyguluyoruz. Bazı çiftlerde ise ara tedavilere gerek görmeyebiliyoruz ve direkt tüp bebek uygulamasına geçiyoruz.”

“HEM ERKEKTEN HEM DE KADINDAN KAYNAKLANAN NEDENLER OLABİLİR”

. Ara tetkikler ve tedavilere gerek kalmadan direkt tüp bebek tedavisini hangi durumdaki çiftlere öneriyorsunuz?

"Burada erkeğe ve kadına ait faktörlere baktığımız zaman eğer erkekte sperm sayısı belli sınırlar altında ise yani sayısal dölleme kapasitesi ve hareket yeteneği açısından tüp bebek tedavisinde gereken sınırlardan düşük ise diğer tedavilerle oyalanmasının bir anlamı yok.

Sperm olduğu sürece bir gebelik şansı olabilir ama menide hiç spermi olmayan erkekler var ki bunlarr azospermi dediğimiz grup. Bu grubun tüp bebek teknikleri olmadan gebe kalması mümkün değil. Devrim yaratan bir gelişme olan Mikroenjeksiyon yöntemi ile hiç spermi olmayan erkeklerden biyopsi yoluyla sağlıklı sperm buluyoruz. Dölleme kapasitesi en iyi olanları seçip yumurtanın içine enjekte ederek çok az sayıda spermle çok sağlıklı yüksek oranda gebelikleri elde ediyoruz.

Öyle çiftler geliyor ki bize, uzun yıllar kaybetmişler; erkeğin spermine hiç bakılmamış, hep hanım üzerinde yoğunlaşılmış; yumurta tedavileri verilmiş hatta ameliyatlar geçilirmiş, tüplerin tıkalı olup olmadığına bakılmış. Kadına baktığımız zaman eğer kadının tüpleri tıkalıysa cerrahi bir müdahaleyle açılamayacak durumdaysa zaten yumurtanın spermle karşılaşması mümkün değil ve döllenmesi de mümkün değil. Böyle bir çifttin direkt tüp bebek tedavisine alınması lazım.”

. Tüp bebek denemelerinde başarı kriterleri nelerdir

“Tüp bebekte başarı oranı tedavi etiğimiz çiftin özelliklerine bağlıdır. Bu özellikler içinde tabii ki yumurta ve sperm kalitesi son derecede önemli ayrıca yaptığımız tedavinin detayları da önemlidir. İyi analiz edip, iyi hazırlamamız, doğru ayda tedaviye başlamamız gerekmektedir."

"KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ PLANI YAPILMALIDIR"

. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı nedir?

“Tüp bebek teknolojilerinde çok ileri bir noktadayız. Çok ideal yumurta kalitesi ve ileri teknolojimizle başarı oranı yüzde 80’e yakın. Bilim şu anda maalesef 'yüzde 100 garanti gebe kalacaksınız' diyebilecek noktada değil. Eğer bir çift 2 veya üzerinde tüp bebek tedavisi görüp gebe kalamamışsa o zaman tekrarlanan tüp bebek başarısızlığı söz konusudur.

Hep aynı tedaviler yapılmış, çok fazla detaya inilmemiş çiftlerin tüp bebek tedavisinde başarılı olma şansları çok düşük. Tüp bebek tedavisi kişiye özel planlanmalıdır.”

. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığının ardında yatan faktörler nelerdir?

“Gebeliğin oluşumunu düşündüğümüz zaman iki faktör çok önemlidir. Sağlıklı embriyo ve sağlıklı bir rahim olması gerekiyor. Embriyonun detayına baktığımız zaman bunun kalitesini yumurta ve sperm belirliyor. Yumurta kalitesini belirlemek için ultrasonlar, hormon analizleri yapıyoruz ama tüp bebek tedavisinde yumurtaları laboratuvar ortamında görmeden yumurtanın kalitesine ve olgunluğuna karar vermemiz mümkün değil.

Diğer yandan rahim bölgesinde atlanan çok şey oluyor. Rahimde kanlanma problemi, miyon problemi olabiliyor bunlar, embriyonun rahim tarafından kabulüne engel şeylerdir. Böyle durumlarda, rahim içi kök hücreleri canlandırıcı bir tedavi yapıyoruz. Böylece rahim içi hücreler canlandırılarak iyi sonuçlar alınıyor.”

. Tüp bebek tedavisi kaç kez denenebilir?

"Çok dikkatli ve hasta dostu tedaviler uygulandığı sürece belli bir sayısı yok. Sadece çok iyi bir ekip tarafından takip edilmesi gerekiyor. Sağlık koşullarınızın kontrolü gerekiyor çünkü kadının kedisi de risk faktörü olabilir. Kadının bedenine, bünyesine uygun tedaviler yaptığınız zaman 'şu kadar sayıdan sonra denenemez' demiyoruz.”

. İki tüp bebek denemesi arasında ne kadar bir süre geçmesi gerekir?

“ Teorik olarak biz bütün çiftlere 2 veya 3 ay dinlenin diyoruz ama kadın menopoza çok yakın ve yumurta sayısı az ise o zaman, süreyi biraz daha kısaltabiliyoruz.”


İçeriği Paylaşın