Tüp Bebekte Stres Faktörü En Az Tüp Bebek Tedavisi Kadar Önemli!

Avrupa Üreme ve Embriyoloji Derneği (ESHRE) tarafından düzenlenen kongrede tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar masaya yatırıldı.

Tüp Bebekte Stres Faktörü En Az Tüp Bebek Tedavisi Kadar Önemli!

Bizi Takip Et


Avrupa Üreme ve Embriyoloji Derneği (ESHRE) 2022 kongresi geçtiğimiz haftalarda İtalya’nın Milano şehrinde düzenlendi. Kongrede tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar tartışıldı, son gelişmeler konuşuldu. Kongreye katılan Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi hakkında önemli bilgiler aktardı.

TÜP BEBEKTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

*Çikolata kisti olan kadınlarda uzun tedavi protokolleri yerine kısa tedavi protokollerinin de etkin olduğu, ayrıca tüp bebek öncesi çikolata kistine yönelik cerrahi işlemlerin tüp bebek sonuçlarına olumlu etkisinin olmadığı gösterildi.

*Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları ile tekrarlayan düşüklerin birbirine benzer nedenlerden olduğu ve ilk sıradaki nedenin pıhtılaşma bozukluklarından değil embriyonun genetik yapısının bozuk olmasından kaynaklandığı gösterildi.

*Tüp bebekte başarıyı arttırmak için herkese ‘Genetik tanılı tüp bebek’ değil ama ‘Yapay zekalı embriyo seçimi’nin önerilebileceği belirtilirken, ileri kadın yaşında halen en güvenilir yöntemin ise genetik tanılı tüp bebek olduğu bildirildi.

*38 yaşından ileri yaştaki kadınlarda ikiden fazla tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında ve genetik bozukluk öyküsü olanlarda klasik tüp bebek yerine genetik tanılı tüp bebek önerildi.

*Tüp bebek başarısını arttırmada vajendeki iyi bakteriler embriyonun tutunmasında önemli iken bilinenin aksine propiyotik tüketiminin çok etkin olmadığı, vajinal laktobasil içeren fitillerin daha etkin olduğu bildirildi.

*Tüp bebekte stres faktörünün en az tüp bebek tedavisi kadar önemli olduğu ve genetiği normal, iyi bir embriyonun tutunamama nedenleri arasında stresin önemli yer tuttuğu belirtildi. 

*Donmuş embriyo transferlerinin tüm dünyada giderek arttığı ve yeni yöntemler sayesinde embriyolara zarar gelmeden çözülebildiği gösterildi.

*Donmuş embriyo transferlerinin de kişileştirilmesi gerektiği, klasik tedavi protokollerinin hormonlar ile kontrol edilip gerekirse değiştirilmesi gerektiği vurgulandı. 

*Embriyo dondurma ile tüp bebekte en çok korkulan komplikasyon olan OHSS (Yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromu) artık görülmezken yeni tanımlama olarak ‘Aşırı uyarılmış yumurta’ tanımlanması yapıldı.


İçeriği Paylaşın