Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında 70 Kilo Verdi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında 70 Kilo Verdi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında 70 Kilo Verdi

Bizi Takip Et


Diyetle 25 kilo verip diyeti bıraktığında bu kiloları fazlasıyla geri alan Volkan Yıldız, son çare olarak Doç. Dr. Osman Yıldırım`a  mide küçültme ameliyatı yaptırmaya karar vermiş.
Tüp mide ameliyatıyla 14 ayda 70 kilo veren Volkan Yıldız, ameliyattan önceki yaşam biçimini ve sonrasında hayatındaki değişikleri anlattı.
. Tüp mide ameliyatından sonra  14 ayda 70 kilo vererek 153 kilodan 83 kiloya indiniz. Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? 
“Spora gidiyorum, ağırlık çalışıyorum ve her ağırlık kaldırışımda -ki 10 dakika kaldırıyorum- yoruluyorum. Düşünsenize 70 kilo fazlalığı yıllarca üstümde taşıyarak kendime eziyet etmişim.”
. Aşırı kilo günlük hayatınızda neleri kısıtlıyordu? 
“Birçok şeyde aşırı derece bir rahatlık oldu. İnsanın öz güveni geliyor. Ayakkabımı eğilerek bağlayamazdım; ayağımı yüksek bir yere koyarak bağlıyordum. Şimdi çömelerek rahatlıkla bağlayabiliyorum. Uçağa, otobüse bindiğimde çok zorlanıyordum; koltuk dar gelirdi. Şimdi çok rahat ediyorum.”
. Ameliyattan önce yeme alışkanlığınız nasıldı, şimdi nasıl?
 “Ameliyattan önce düzenli bir hayatım olmadığı için sabah kahvaltı yapmazdım, öğleni de geçiştirirdim. Akşam ve gece yatarken çok yemek yiyordum.
Ameliyat olduktan sonra hem az yiyoruh hem de 2-3 saatte bir yiyorum. Yani az ve sık yemek yeme alışkanlığı edindim.”
. Az yemekle neyi kast ediyorsunuz?
“Önceden iki kâse çorba içerken şimdi bir kâse çorbayla doğduğunuzu hissedebiliyorsunuz. Akşamları 2-2,5 tabak yemek yerken şimdi bir tabakla doyduğunuzu hissedebiliyorsunuz.”
 
.  Ameliyat olmadan önce aynaya baktığınızda ya dabir hanımdan hoşlandığınızda kendinizi nasıl hissediyordunuz? Şimdi nasıl hissediyorsunuz?
“Bir hanımdan hoşlandığınız zaman kilonuzla ilgili nasıl bir tepki verecek diye korkuyorsunuz ve açılamıyorsunuz. Şimdi daha farklı şeyler oluyor. Onlar sizi beğeniyor; bu sefer ben seçici oldum.”
. Sizi zayıflama ameliyatına iten faktörler nelerdir? Ameliyat öncesinde diyet yaptınız mı, diyet başarısızlıklarıyla karşılaştınız mı?
“ Ameliyat olmadan önce diyet yaparak 25 kilo verdim. Daha sonra bunun 30-35 kilo olarak geri aldım. Diyet yaptığınız zaman sürekli bir irade göstermeniz gerekiyor, genellikle bunu uygulayamıyoruz.”

İçeriği Paylaşın