Türk Hekime ABD’den “Endomarch Yılın Uluslararası Kahramanı” Ödülü

Türk Hekime ABD’den “Endomarch Yılın Uluslararası Kahramanı” Ödülü

Türk Hekime ABD’den “Endomarch Yılın Uluslararası Kahramanı” Ödülü

Bizi Takip Et


Türk Alman Jinekoloji Eğitim ve Araştırma Hizmet Vakfı (TAJEV) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, ABD’de ‘Endehero’ (endometriozis kahramanı) ödülüne layık görüldü. Prof. Dr. Ünlü, doğurganlık çağındaki her 10 kadından birini etkileyen endometriozis (çikolata kisti) ile ilgili çalışmalarından dolayı bu ödülü kazandı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, Endometriosis Foundation tarafından verilen ödülünü, New York’ta düzenlenen törenle aldı. Ödül töreninde yaptığı konuşmada, endometriozisin doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 10’unu etkilediğini ve genellikle bir hastalık ve tek bir durum olmadığını anlattı.

Prof. Dr. Ünlü, endometriozis ile ilgili farkındalığın arttırılmasını hedefleyen sosyal sorumluluk projesiyle küçük şehirlerde 4 basamaklı bir eğitim süreci uyguladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“İlk olarak tüm kadınlarımızı çoğu kez köylerine otobüsler göndererek bir merkezde toplayıp gün boyu interaktif sunumlar yapıyoruz. Ertesi gün tüm sağlık profesyonellerine aynı eğitimleri veriyoruz. O şehirdeki endometriozisli (belirlenen) hastaların endoskopik ameliyatlarını yapıyoruz. Canlı cerrahi sunumları ile ileri teknikleri cerrahlara öğretiyoruz. Etkinliği gerçekleştirdiğimiz hastanenin ihtiyacı olan bir tıbbi cihazı hastaneye bağışlıyoruz.”

‘Endohero’ seçilen Prof. Dr. Cihat Ünlü, aynı zamanda Türk Alman Jinekoloji Eğitim ve Araştırma Hizmet Vakfı’nın kurucusu ve başkanı. 2007’de Türkiye ve Almanya tıbbına katkılarından dolayı Almanya Cumhurbaşkanı tarafından ‘Sertifika Hakkı’ ile onurlandırılan Ünlü, 2014’te Alman Kadın Hastalıkları Derneği onursal üyeliği aldı ;2017’de de Suriyeli mülteci kadın sağlığını iyileştirmek’ projesi nedeniyle Türk hükümetince ödüllendirildi.


İçeriği Paylaşın