Türkiye MS Derneği'nden MS Günü'ne Özel Etkinlik Programı

Dünya Multiple Skleroz (MS) günü, Türkiye MS Derneği liderliğinde 23-28 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Türkiye MS Derneği'nden MS Günü'ne Özel Etkinlik Programı

Bizi Takip Et


Her yıl 30 Mayıs Dünya Multiple Skleroz (MS) Günü olarak kutlanıyor. Bu sene Türkiye MS Derneği liderliğinde 23-28 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak Dünya Multiple Skleroz (MS) Günü öncesinde, 17 Mayıs Salı günü Türkiye MS Derneği liderliğinde basın toplantısı düzenlendi.

Ortaköy Radisson Blu’da gerçekleşen toplantıda Türkiye Multipl Skleroz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Melih TütüncüDernek Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Serkan Demir, Tiyatro Sanatçısı Betül Arım ve MS hastası influencer İrem Yücetepe konuşmacı olarak yer aldı.

ETKİNLİKLER BİR HAFTA SÜRECEK

Bu yılın teması olan “Pozitif Düşünce” konseptiyle 1 hafta süresince devam edecek etkinliklerde; hekim canlı yayınları, influencer söyleşisi, 4 yıldır oynadığı “Dışarda Hiçbir Şey Var!” adlı oyunundan kesitlerle Betül Arım’ın yaşam sanatı semineri, kahkaha ve yüz yogası atölyeleri çevrimiçi olarak yer alacak.

"MS HASTALARINA HEM DE HASTA YAKINLARINA REHBERLİK ETME ARZUSUNDAYIZ"

Türkiye MS Derneği’nin, MS hastalığıyla ilgili toplumda farkındalık yaratılması amacıyla 2020 yılında başlattığı “Benim MS Serüvenim” Projesi kapsamında düzenlenen basın toplantısında Türkiye Multipl Skleroz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Melih Tütüncü, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye Multipl Skleroz (MS) Derneği olarak iki yıl önce hayata geçirdiğimiz “Benim MS Serüvenim” isimli proje kapsamında, bu yıl da online etkinlikler ve canlı yayınlarla hem hastalara moral olmayı hem de toplumu bilgilendirerek farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Umutsuzluğa, nedensiz karamsarlığa yer yok.

Bu yıl temamız olan “pozitif düşünce” ile hem MS hastalarına hem de hasta yakınlarına rehberlik etme arzusundayız. Hastalığa olan bakış açılarının negatiften çok pozitife yaklaşmasının ve pozitif düşüncenin gücüne inanmalarının, yaşam kalitelerini olumlu yönde etkileyeceğine inanıyoruz. Türkiye MS Derneği olarak, bu projeyle MS hastaları ve yakınlarının yanı sıra toplumun her kesiminden insana ulaşarak farkındalığın artırılmasına yönelik güzel bir katkımız olsun istiyoruz”.

"KENDİMİZE VEREBİLECEĞİMİZ EN BÜYÜK ARMAĞANIN KENDİMİZİ TANIMAK"

Toplantıda ayrıca tiyatro sanatçısı Betül Arım da kendimize verebileceğimiz en büyük armağanın kendimizi tanımak ve var etmek olduğunu, anda ve sevgide kalmanın önemini, hastalıklarla mücadelede pozitif bakış açısının önemini kendi yaşamından örnekler ve hikayelerle paylaşarak MS hastalarına destek oldu. “Dostumuz da düşmanımız da biziz” diyen Arım; “Biz “el alem ne der” toplumuyuz ama aslında gördüm ki gerçekten dışarıda hiçbir şey var ve dışarısı bana çözüm getiremiyor. Yaklaşık 20 yıl önce bunu fark edince şifayı kendimde aramaya başladım. Evrendeki en kuvvetli enerji düşüncedir. Zihnimizdeki negatif düşünceleri azaltır pozitifleri çoğaltırsak bedenimizi de olumlu deneyimlere hazırlarız. Bugün kötü diye adlandırdığımız pek çok şey onlara teşekkür edeceğimiz yaşam deneyimleri olarak geri döner. Ustamız Shakespeare’in dediği gibi iyi ya da kötü yoktur, düşünce onu öyle yapar” dedi.

ÇEVRİMİÇİ ETKİNLİKLER NEREDEN TAKİP EDİLECEK?

23 Mayıs haftasında gerçekleşecek çevrimiçi canlı yayınlar “Benim MS Serüvenim” Instagram ve Facebook sayfasından takip edilebilecek.

23-28 Mayıs Canlı Yayın Programı:

*23 Mayıs Pazartesi: MS hakkında Soru/Cevap

*Prof. Dr. Rana Karabudak & Doç. Dr. Mesrure Köseoğlu

*24 Mayıs Salı: Betül Arım’ın “Dışarıda Hiçbir Şey Var!” adlı oyunundan kesitler ve yaşam sanatı performansı

*Uzm. Dr. Ali Özhan Sıvacı & Betül Arım

*25 Mayıs Çarşamba: Kahkaha Yogası

*Doç. Dr. Bilge Piri Çınar & Eğitmen Bilge Öztoplu

*26 Mayıs Perşembe: MS hastası İrem Yücetepe ile canlı yayın

*Doç. Dr. Haluk Gümüş

*27 Mayıs Cuma: Yüz Yogası

*Prof. Dr. Gülşen Akman / Eğitmen Şeyma Erdoğan

*28 Mayıs Cumartesi: MS hakkında Soru/Cevap

*Prof. Dr. Yeşim Beckmann & Doç. Dr. Cihat Uzunköprü

Hafta boyunca Benim MS Serüvenim” Instagram ve Facebook sayfasından yayınlanacak sosyal medya içerikleriyle de MS Hastalığına dikkat çekilecek. 


İçeriği Paylaşın