Türkiye'de 3 Kişiden 1’i Cinsel İşlev Bozukluğu İle Mücadele Ediyor

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de yaşayan 3 kişiden 1'i cinsel işlev bozukluğu yaşıyor ancak kültürel nedenlerden dolayı tedavi olmuyır. BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Uzm. Dr. Çiğdem Demir, cinsel işlev bozukluğu ve cinsel işlev bozuklluğu tedavisi hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de 3 Kişiden 1’i Cinsel İşlev Bozukluğu İle Mücadele Ediyor

Bizi Takip Et


Cinsel sorunlarla ilgili yapılan araştırmalar, her üç kişiden birinin cinsel yaşamının en az bir döneminde cinsel işlev bozukluğu yaşadığını ortaya koydu. Farklı toplumlarda yapılan çalışmalar cinsel işlev bozukluklarının rastlanma sıklığı konusunda birbirine benze sonuçlar verirken,  kültürel etkenlerle ortaya çıkan bazı farklılıklar da söz konusu. 

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU NEDENLERİ

Ülkemizde, okul çağında başlayan ve yaygın bir şekilde devam eden cinsel eğitimin olmaması ve cinsel bilgi kaynaklarına (okul, öğretmenler, uzmanlar, kitaplar vb. ) yeterli ölçüde ulaşımın sağlanamaması gibi nedenlerle cinsellik alanında ciddi bilgi eksikliği görüldüğünü söyleyen BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Uzm. Dr. Çiğdem Demir; bu bilgi eksikliğinin, sağlıklı bir bedene ve psikolojik yapıya sahip olmasına rağmen; çok sayıda bireyin ve çiftin cinsel yaşamlarında sorun yaşamasına, bu nedenle ilişkilerinin bozulmasına neden olabildiğini söyledi.

Demir, “Ülkemizde cinsel sorunların ikinci kaynağı, gelenek ve görenekler, cinselliğe ilişkin önyargı ve tabulardır. Türkiye için cinsel sorunların üçüncü sıklıktaki kaynağı ise psikolojik nedenler ve stres olarak belirlenmiştir. Türkiye ‘de kadınlarda vajinismus ve cinsel istek bozukluklarının, erkeklerde ise erken boşalma ve cinsel istek bozukluklarının daha yüksek oranda rastlandığı söylenebilir.” dedi.

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

 “Cinsel İşlev Bozukluğunun Tedavisi” hakkında hakkında bilgi veren Demir, “Cinsel sorun tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise tedavisi ilaç veya diğer tıbbi tedaviler olacaktır. Eğer cinsel sorun psikolojik etmenlerle ilişkili ise veya tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa bile psikolojik etmenler durumu ağırlaştırmışsa cinsel terapiler uygulanmalı ya da ilave edilmelidir. Cinsel terapileri ise cinsel terapi konusunda eğitim almış psikiyatristler ve klinik psikologlar yapabilir. Dünyada ve Türkiye’de 1970’lerden beri “Cinsel Terapi “ ile vajinismus ve erken boşalma olgularının pek çoğu başarıyla; cinsel isteksizlik, erkeklerin sertleşme bozukluğu ve kadınların uyarılma ve orgazm bozuklukları gibi diğer cinsel işlev bozuklukları da büyük ölçüde tedavi edilmektedir. Cinsel sorunun tipine ve sorunlu çifte göre değişiklikler olmakla birlikte, cinsel tedaviler ortalama olarak 2-4 ay ve 6-10 seans sürer ama kişi ve çifte göre bir iki görüşme ile kısa zamanda düzelen vakalar olabildiği gibi, tedavisinin bir iki yıl sürmesi gereken vakalar da olabilir.” ifadelerini kullandı.


İçeriği Paylaşın