Türkiye'de Son 3 Yılda Antidepresan İlaç Kullanımı Rekor Kırdı

Antidepresan kullanımı giderek artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre; son 3 yılda 61 milyon sinir sistemi ilacı, 12 milyon antidepresan kullanıldı.

Türkiye'de Son 3 Yılda Antidepresan İlaç Kullanımı Rekor Kırdı

Bizi Takip Et


Günümüzde antidepresan ilaç kullanımı giderek artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın  açıkladığı verilere göre; son 3 yılda 61 milyon sinir sistemi ilacı, 12 milyon antidepresan kullanıldı. Peki, bu artışın nedeni ne? Bu sorunun yanıtını DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Kübra Uğurlu verdi.

GÜNÜMÜZDE PSİKOLOJİK DAYANIKLILIK AZALDI

Pandemi, yaşanan doğal afetler, ekonomik ve sosyal problemler psikolojimizi yakından etkiliyor. Günümüzde psikolojik dayanıklılığın düşmesi ve bilinçlenmeyle beraber antidepresan ilaçlarının kullanımının arttığı bir süreç yaşıyoruz.

Yaşanılan sosyal ve bireysel sorunların kişi üzerinde bıraktığı etkiler nedeniyle kaygı, depresyon, öfke kontrol bozukluğu başta olmak üzere bazı psikolojik ve psikiyatrik problemlerin ortaya çıktığını söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Kübra Uğurlu, bu durumun psikiyatrik ilaçlarda artışa sebebiyet vermesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. 

"İNSANLAR YAŞAM KALİTELERİNİ YÜKSELTMEK İSTİYOR"

Bu tarz ilaçların kullanımının olumlu bir yanı bulunduğunu anlatan Psk. Uğurlu, “Bu durum toplumun psikiyatrik ilaçlara, psikiyatristlere ve psikologlara olan önyargılarının kırıldığını gösteriyor. Kişilerin psikolojik sorunlarla alakalı destek almaya olan isteklerinin artması; iyileşmeye olan farkındalıklarının artmasıyla beraber yaşam kalitelerini ve standartlarını yükseltmek istemelerinden kaynaklanıyor. Aslında bazen senelerdir üstü örtülmüş psikolojik sıkıntıların kabulü ile tedaviye başlamalarından da kaynaklandığını söylemek zor olmaz” ifadelerini kullandı.

PSİKOLOJİK VE BEDENSEL SAĞLIĞIMIZ İÇİN KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Psikolojik destek almaya yönelik önyargının kırılmasıyla, kişilerin geçmişten bugüne gelen sorunlarının çözümünü aradığına dikkat çeken DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Kübra Uğurlu, antidepresan ilaçlarının kullanımındaki bu artışın bir başka nedeninin ise iletişimsizlik, toplumun hızına yetişme çabasıyla beraber ihmal edilen bireysel ve ruhsal sağlık ile kişinin yaşam kalitesinin aynı oranda sıkıntıya düşmesi olduğunun altını çizdi.

Psk. Uğurlu, bu süreçte kişilerin sosyal, ailesel, ilişkisel sorumluluklarının yanı sıra kendine bir alan yaratmasının, psikolojik ve bedensel sağlığı için kendine kaliteli zaman ayırmasının önemli olduğunu hatırlattı.


İçeriği Paylaşın