Ultrasonik Burun Estetiği

Ultrasonik Burun Estetiği

Ultrasonik Burun Estetiği

Bizi Takip Et


Burun estetiğinde en çok hangi uygulamalar yapılır? Burun estetiğinde kadın-erkek oranı nedir? Açık ve kapalı ameliyatlar nasıl yapılır? Hangi durumlarda hangi ameliyatlar tercih edilir? Açık veya kapalı ameliyat olmadan da burun estetiği konusunda yapılacak müdahaleler nelerdir? Dolgu maddesi kalıcı mı yoksa geçici bir madde midir? Etkileri ne kadar sürer? Ultrasonik burun estetiği nasıl bir yöntemdir? Ultrasonik burun estetiğini hem açık hem de kapalı operasyonlarla yapabilmek mümkün müdür? Burun estetik ameliyatı olan kişi ameliyattan sonra ne kadar süre denize giremez, güneşe çıkamaz?

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hakan Kara ultrasonik burun estetiği hakkında merak edilenleri Sağlığım İçin Herşey’de anlattı.

. Burun estetiğinde en çok hangi uygulamalar yapılmaktadır?
“Burunla ilgili estetik operasyonlarda en çok burun üstündeki kemerin küçültülmesi, küçük bir burunun daha fonksiyonel ve daha güzel görünmesi için büyültülmesi ile küçültme işlemleri yapılır.”

. Burun estetiğinde kadın-erkek oranı nedir? Kişiler genelde bir burun göstererek mi gelirler?
“Kadınlar erkeklere oranla daha fazla burun estetiği yaptırmaktadır. Teknoloji geliştikçe insanlar sosyal medyayı ve fotoğraflamayı daha çok kullanmaya, kendilerini daha çok izlemeye başladılar. Böylece vücudun ya da yüzün herhangi noktasındaki bir değişiklikten rahatsızlık duymaya başladılar. İnsanlar selfie çekerken özellikle burun bölgesini daha çok izliyorlar ve inceliyorlar. O yüzden burun estetikleri işlemleri selfie konusunda daha hassas kişilerde daha çok görülmektedir.”

BURUN ESTETİĞİNDE AÇIK VE KAPALI AMELİYATLAR

. Açık ve kapalı ameliyatlar nedir; nasıl yapılır? Hangi durumlarda hangi ameliyatlar tercih edilir?
“Burun estetik işlemleri kapalı ve açık ameliyatlar şeklinde yapılır. Onun dışında ameliyat olmadan küçük lokal müdahalelerle de işlemler yapılabilir. Açık teknik, burnun 1/2 alt bölgesinde daha çok rahatsızlığı olan hastalarda genellikle tercih edilir. Açık teknikte tam bu bölgeden bir estetik kesi yapılır. Açıldıktan sonra bütün işlemler tamamlanır ve orası yine estetik bir şekilde kapatılır. Hiçbir şekilde bir iz kalmaz. Kapalı teknikte ise burun içinden bu işlem yapılır ve dışarıdan herhangi bir kesi olmaz. Ancak kişinin burun yapısının buna uyumlu olması gerekir. O yüzden açık veya kapalı tekniğe, burunda yapılacak değişiklikler planladıktan karar verilir.”

. Açık veya kapalı ameliyat olmadan da burun estetiği konusunda yapılacak müdahaleler nelerdir?
“Burun yapısına küçük müdahaleler, daha güzel sonuçlar elde edilebilecek hastalarda uygulanır. Burunda küçük bir kemer (hump) varsa, bunun üst tarafı bir dolgu maddesiyle doldurularak daha güzel ve kalemle çizilmiş bir burun yapısı edilir. Bu 10 dakikalık bir işlemdir ve herhangi bir ağrı sızı hissedilmez. Operasyon daha rahat bir ortamda yapıldığı ve küçük bir işlemle daha mutlu sonuçları alındığı için hasta da daha çok tatminkar davranır.”

Op. Dr. Hakan Kara

. Dolgu maddesi kalıcı mı yoksa geçici bir madde midir? Etkileri ne kadar sürer?
“Dolgu maddesi olduğu için etki süresi markasına göre 1.5 – 2 yıl kadardır. Kişi isterse küçük rötuşlarla dolgular tekrar yapılabilir. Dolgu işlemleri burun ucunu kaldırmak için ve burun şeklinin yerleştirmelerinde yapılır.”

ULTRASONİK BURUN ESTETİĞİ NASIL BİR YÖNTEM?

. Ultrasonik burun estetiği nasıl bir yöntemdir?
“Burun estetiği uygulamaları sonuçta bir ameliyat, bir müdahaledir. Ameliyattan sonra morarma ve şişliklerin olduğu dönemler vardır. Teknoloji geliştikçe bu şişlik ve morarmaların daha az olması için cerrahlar kafa yormuştur. Sonuçta beyin cerrahlarının kafatasını açarken kullandığı yöntem burun estetiği ameliyatlarında uygulanmaya başlanmıştır. Burun üstündeki çıkıntıyı törpülemek, burun kemiklerini ultrasonik dalgalarla bir şekilde yumuşak doku, sinir, kas gibi dokulara zarar vermeden, kılcal damarlara zarar vermeden kesme işlemi yapılır. Kılcal damarlarda herhangi bir zedelenme olmadığı için ve şişlik morarmalar da olabildiğince az olur.”

ŞİŞLİK VE MORARMA EN AZA İNİYOR

. Ultrasonik burun estetiğini hem açık hem de kapalı operasyonlarla yapabilmek mümkün müdür?
“Ultrasonik burun estetiği hem açık hem de kapalı operasyonlarla yapılabilir. Kapalı teknikte biraz daha hastanın burun yapısının buna uygun olması önemlidir. Ama açık teknikte daha daha çok kullanılan bir uygulamadır. Ultrasonik rinoplastinin hasta açısından en güzel avantajı şişlik ve morarmaların aza inmesi; cerrah açısından kontrolün tamamıyla cerrahta olmasıdır. Klasik yöntemde burun kemikleri bir çekiçle kırılır. Ama bu bazen küçük noktalarda istenilmeyen sonuçlar doğurur. Ultrasonik yöntemde ise işlem tamamen milimetrik boyutlardadır ve kontrol tamamıyla cerrahtadır. Çekiç yöntemine göre daha zarif ve kalemle çizilmiş bir burun yapısı elde edilir.”

YÜKSEK FAKTÖRLÜ KORUYUCU KULLANILMALI

. Burun estetik ameliyatı olan kişi ameliyattan sonra ne kadar süre denize giremez, güneşe çıkamaz?
“Ameliyattan sonra en önemli nokta, ultraviyole ışınlarının o morarma bölgelerine çok ulaşmamasıdır. Bunun için de hastaya olabildiğince operasyon sonrası yüksek faktörlü güneş koruyucu kremlerle orayı koruması önerilir.”

. Hangi ülkelerde operasyon yapıyorsunuz?
“Hastanemize sıcak iklimli bölgelerden hasta gelmektedir. Bazen de biz özellikle Kuveyt, Irak, Dubai bölgelerine gideriz. Orada da ameliyat yaptığımızda bile güneş koruyucu kremler düzgün kullanıldığı takdirde çok güzel sonuçlar alınmaktadır.”

 . Burun estetiği yurtdışından gelen kişilerin ne kadar zamanını alabilir?
“Hasta havaalanından alındıktan sonra ilk doktor konsültasyonu yapılır. Görüşmeden bir gün sonra ameliyat planlaması olur. Devamında ameliyat sonrası burun içine konulan silikonlar üç gün sonra alıynır. 7-8 gün kadar sonra da burun üzerindeki bandaj çıkarılır.  Dolayısıyla yurtdışında gelen hastalar 7-8 günlük süre içerisinde hem ameliyat olurlar hem de tatillerini yaparlar.”


İçeriği Paylaşın