Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Bizi Takip Et


Herhangi bir sebeple saçlarımızda ki dökülme ve kayıplar dış görünüşüne önem gösteren birçok kadın ve erkeğin kabusu. Dökülen her saç teli bizi derinden yaralar ve hatta psikolojik olarak rahatsız oluruz.

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, birçok kişinin kâbusu olan saç dökülmesine çözüm olan saç ekimi ve tedavi aşamalarıyla ilgili soruları yanıtladı.

. Saç dökülmesi neden kaynaklanır?

“Saç kaybı hormonal, genetik ve yaş ilerlemesine bağlı olarak dökülebildiği gibi çeşitli dermatolojik sebepler, yanıklar, cerrahi operasyonlar ve travmatik rahatsızlıklardan dolayı da dökülebilir. Kişinin yaşadığı sıkıntılı bir yaşam biçimi ve stresli ortamlarda bu konuda etken rol oynar.”

. Saç dökülmesi hangi alanlarda daha sık görülür?

“Saçlar kişiye bağlı olarak ortalama 1 cm uzarlar. Büyümesi duran saçlar ise bir dönem sonra dökülür. Günde ortalama 100 tel saçın dökülmesi normaldir. Genel olarak en çok görülen saç dökülme şekli erkek tipi saç dökülmesidir. Alın ve tepe bölgesindeki saçlar dökülür.

Ense ve kulak arkasındaki bölgede saç dökülmesi görülmez. İki farklı saç kökü bulunmaktadır. Alın ve tepe bölgesindeki saçlar 1. tip saç kökünden oluşur ve testosteron hormonuna duyarlıdır. Bu sebeple daha kısa sürede dökülürler.2 tip saç kökü ise hormona duyarlı değildir ve dökülmezler. Bu saç kökü ise ense ve kulak arkasındaki saç kökleridir.”

. Saç ekimi ve tedavi işlemleri nedir?

“Saç ekimi işlemi; kafanın arka kısmında bulunan hormona duyarlı olmayan saç köklerinin alınarak, alın ve tepe bölgesindeki saçsız alanlara ekilmesidir. Hastanın isteğine bağlı olarak iki şekilde uygulanır. Bunlar şu şekildedir.

Fut Tekniği (Folliküler Ünite Transplantasyonu): Saç nakli, lokal anestezi ile yapılmaktadır. İşlem ortalama 3,5 – 4 saat kadar sürer. Saç naklinde, ömür boyu dökülmeye dirençli olan ense bölgesindeki saçlardan estetik cerrahi müdahale ile ufak bir şerit alınır ve bu şerit üzerindeki sağlıklı saç kökleri tek tek ayrılarak tamamen dökülmüş ya da seyrelmiş alana nakledilir.

Saç nakli sırasında kişinin mevcut saçları kesilmez ya da zarar görmez. İşlemin hemen ertesi günü işinize dönebilir veya seyahat edebilirsiniz.
Ekilen saçlar ömür boyu dökülmez. Saç ekiminden sonra 8 ile 12 hafta içerisinde ekilen saçlar tamamen çıkmış ve uzuyor olacaktır.

Fue Tekniği (Follikiler Ünite Ekstraksiyonu): Folliküler ünite diye adlandırdığımız saç köklerinin bisturi (cerrahi bıçak) kullanılmadan, çok ince (çapı 0.75 mm – 1,0 mm) olan mikrocerrahi aletlerle tek tek çıkarılması işlemidir.

FUE de, tıpkı FUT gibi lokal anestezi altında yapıldığından ağrısız bir işlemdir. FUE yönteminde saçların çıkartılacağı alandaki saçın uzunluğu 1 mm olacak şekilde tıraşlanır. Lokal anestezi ile uyuşturulan bölgeden mikrocerrahi aletlerle saç kökleriniz doktor tarafından tek tek çıkartılır.  Saç ekimi yapılacak bölgeye belirli açıda ve derinlikte yönler verilerek doktor tarafından özenle çok ince kanallar açılır.

Son olarak bu kanallara çıkartılmış olan saç köklerinin yerleştirilmesiyle işlem sonlandırılır.”

. Bu yöntemler arasındaki farklılıklar nelerdir?
“FUE yöntemiyle 1 gün arayla operasyon yapmak mümkündür. Klasik yöntemde (FUT) ise en azından ikinci bir seans için 6 ay beklemek gerekir.

FUT ve FUE yöntemini birleştirerek aynı gün içerisinde veya 1–2 gün arayla aynı hastaya uygulamakta mümkündür.”

. Saç ekiminde dikkat edilecek hususlar nelerdir?

“Öncelikle saç nakli her yaştaki kişiye uygulanabilir. Fakat saç nakli, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı, karaciğer ya da ağır kalp hastalığı olan kişilere uygulanamaz.

Saç operasyonundan sonra yara kabukları dökülene kadar saç yıkamalarına dikkat etmek gerekir. Yıkama esnasında şampuan saçın her bölgesine eşit miktarda yayılarak ve bastırmadan hafif dokunuşlarla saç derisine masaj yapılarak uygulanmalıdır.”


İçeriği Paylaşın