Üniversite Sanayi İş Birliğiyle “Yerli Diş Dolgusu”

Üniversite Sanayi İş Birliğiyle “Yerli Diş Dolgusu”

Üniversite Sanayi İş Birliğiyle “Yerli Diş Dolgusu”

Bizi Takip Et


Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve yerli sermayeli Umg Uysal Medikal, antibakteriyel nano kompozit diş dolgu malzemesinin yüzde 100 yerli üretimi için işbirliği yaptı. YTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Afife Binnaz Yoruç Hazar ile Dr. Aysu Aydınoğlu’nun çalışmaları sonucu ortaya çıkan antibakteriyel nano kompozit diş dolgu malzemesinin yerli üretimi için YTÜ Davutpaşa Kampüsü Otağ-ı Hümayun Salonu’nda Patent Lisans Sözleşmesi İmza Töreni düzenlendi. Diş dolgu malzemesi buluşunun yerli ve milli bir ürüne dönüşmesiyle Türkiye’nin stratejik bir teknik alanda dışa bağımlılığının azalması ve uluslararası bir marka yaratılması hedefleniyor.

ÜLKEMİZİN MİLLİ TEKNOLOJİ ATAĞINA İHTİYACI VAR

Törenin açılışında konuşmasında diş dolgu malzemelerinin yerli üretimi için YTÜ ile Umg Uysal Medikal’in çatısı altında Avrupa İmplant’ın iş birliği yaparak, Türkiye’nin 11. Kalkınma Planında yer alan yerli üretim ve girişimci üniversite hedeflerine doğru ilerlemenin gururunu yaşadıklarını dile getiren Prof. Dr. Hazar, “Ülkemizin milli teknoloji atağına ihtiyacı var. Artık teknoloji savaşları var. Bunlara hızlı bir şekilde hazırlanmamız gerekiyor.” dedi.

ÇALIŞMA TÜRKİYE’NİN MİLLİ HEDEFLERİYLE ÖRTÜŞMEKTE

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, geçmişte üniversitelerin ayakta kalmasının tek dayanağının devletten aldıkları destek olduğunu; fakat ileride devletin bütçesine ihtiyaç kalmadan kendi imkanlarıyla bilimsel araştırma çalışmaları gerçekleştirmek istediklerini, böylece yüksek teknoloji ürünler elde edeceklerini anlattı. Daha çok bilginin sanayiyle birlikte ticarileştirilmesinin gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Güner, “Üniversite sanayi iş birliğini gerçekleştiriyoruz. Burada karşılıklı kazan-kazan var. Firmamız, Türkiye’nin 11. Kalkınma Planları hedeflerine ulaşıyor. Bu hedef; yerli, milli ve yüksek teknoloji üretmektir. Yaptığımız çalışma Türkiye’nin milli hedefleriyle örtüşmektedir.” diye konuştu.

ÜNİVERSİTELER AR-GE YATIRIMLARINI YAPABİLSİN

Üniversitenin bilimsel çalışmalar için akademisyenleri, sanayisi, teknoparktaki firmaları ile her zaman sahada olduğuna işaret eden YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Türkiye’nin milli hedeflerine katkı sağlamak için tüm paydaşların bir araya gelmesi gerektiğini belirterek, “Kendi girişimcilerimizi kendimiz yetiştirmemiz ve onlara destek vermemiz gerekiyor. Üniversiteler sahaya insin, bütün kabiliyetlerini Türkiye’nin milli hedefleri doğrultusunda kullansın istiyoruz. Biz de bu milli hedefler doğrultusunda kendimize bazı alanlar seçtik. Dünyadaki gelişmiş üniversiteler gibi tüm üniversiteler devlete muhtaç olmadan kendi Ar-Ge yatırımlarını yapabilsin. Bugünkü toplantıya vesile olan buluşu da bu amaca yönelik. Bu çalışmalarımızın sayısını artırmak istiyoruz.” dedi.

DENTAL BİYOMALZEME ALANINDA ÖNEMLİ BİR BAŞARI

Umg Uysal Medikal’in çatı kuruluşu Avrupa İmplant Firma Temsilcisi Fatih Uysal ise son yıllarda dental sektörde yerlileştirme hamlesinin yaygınlaştırıldığını, sektörün 2023’te pazarın 500 milyon dolardan 1 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmasının ve ihtiyaçların yüzde 40’ının yerli ürünlerle karşılanmasının hedeflendiğini söyledi. Yerlileştirme hamlesiyle son 5 yılda yerli dental implantın pazar payının yüzde 50’yi aştığını ve bunun artarak devam edeceğini vurgulayan Fatih Uysal, üniversite sanayi iş birliğiyle dental biyomalzeme alanında Türkiye’de önemli bir başarının gerçekleştirildiğinin altını çizdi.


İçeriği Paylaşın