Uzmanlar Bebekle Ten Tene Teması Öneriyor! Peki Ten Tene Temas Neden Önemli?

Doğumda sağlanan ten tene temasın anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirdiği biliniyor. BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Neslihan Bahat," ten tene temas nedir, ten tene temas neden önemli?" gibi merak edilen sorulara yanıt verdi.

Uzmanlar Bebekle Ten Tene Teması Öneriyor! Peki Ten Tene Temas Neden Önemli?

Bizi Takip Et


Yapılan araştırmalar doğum anında anne ile bebek arasında kurulan ten tene temasın bebeklerin anne sütü ile beslenme oranını 2 kat artırdığını gösteriyor. BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Neslihan Bahat, bebekle ten tene temasın önemi hakkında bilgiler verdi.  

Bağlanmanın bebeğin en önemli var olma savaşı olduğuna değinen Op. Dr. Neslihan Bahat “Bir bebek ilk çığlığının ardından nefes nefese tutunacak bir yer arar. Avuçlarına dokunan her şeyi tereddütsüz kavrar, tutar, sarar ve dünyaya elleriyle tutunmaya çalışır. Hayat bağlanmalardan ibarettir. Önce anneye, sonra babaya, aileye ve ardından da yaşama bağlanır insan. İşte bu süreçteki ilk adım da anneyle bebek arasındaki ten tene temas bağıdır” dedi. 

BEBEKLE TEN TENE TEMAS NEDİR?

Ten-Tene Temas’ın, doğumdan hemen sonra başlayan bir uygulama olduğunu belirten Op. Dr. Neslihan Bahat şu bilgileri veriyor: “Tensel temas, doğumdan hemen sonra annenin çıplak göğsüne battaniye ve giysi olmaksızın çıplak halde yeni doğan bebeğin koyulması ile uygulanmaktadır. Bu uygulama ile dokunma, sıcaklık ve koku gibi duyusal uyaranlar anne ve bebek arasındaki davranış etkileşimini kolaylaştırmaktadır.”

ANNE BEBEK ARASINDA GÜVENLİ BAĞLANMA

Op. Dr. Neslihan Bahat çocuğun yaşadığı ilk bağlanma tecrübesinin daha sonra yaşayacağı bağlanma tecrübelerinin de temeli olacağını söylüyor ve ekliyor: “Güvenli bağlanmanın üç temel unsuru bulunmaktadır;

  • Göz teması
  • Ten teması
  • İşitsel temas

Bu unsurların başarıyla tamamlanması bebeğin büyümesinde ve yaşamı boyunca gelişmesinde büyük önem taşır. Anne karnında bebeklerin en çok duydukları ses annenin kalp sesidir. O nedenle doğar doğmaz ağlayan bebekler anne göğsüne konulunca sakinleşir. Kafasını kaldırdığında anne ile göz göze gelir. Bu süreç anneyle ilk tanışma anıdır.  Anne de bu sırada bebeğiyle konuşarak hislerini paylaşır. Böylece bağlanmanın üç temel unsuru olan göz, ten ve ses ilk anlarda başarıyla tamamlanmış olur.”

TEN TENE TEMAS İLE ARANIZDAK BAĞI GÜÇLENDİRİN 

Ten tene temas hakkında hekimlerin anne-baba adaylarını daha sık bilgilendirmesi gerektiğine de değinen Op. Dr. Neslihan Bahat şu tavsiyelerde bulunuyor:  “Yeni doğacak bebeğimiz için hepimiz az çok bir ihtiyaç listesi hazırlarız. Listenin başında hiç tartışmasız TEN TENE TEMAS olmalıdır. Bebeğinizin geri kalan tüm eksikleri zamanla karşılanabilir. Fakat doğum anına tekrar geri dönüp yapılmayan ten tene temasın telafisi olmayacaktır. Doğumdan hemen sonra Ten Tene Temas sağlanırsa toplumu oluşturan bireylerin de hayata gözlerini açtıkları andaki sevgi ve güven duygusu bebeklikten itibaren karşılanmış olur.” dedi.


İçeriği Paylaşın