Vücut Şekillendirmede Liposuction

Vücut Şekillendirmede Liposuction

Vücut Şekillendirmede Liposuction

Bizi Takip Et


ATV Avrupa ekranlarında izleyicisiyle buluşan “Esra Kazancıbaşı ile Sağlığım İçin Herşey” programına konuk olan Acıbadem Fulya Hastanesi Estetik ve Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Rıza Öreroğlu, vücut şekillendirmesi hakkında bilgi verdi.
Vücut şekillendirilirken hangi tekniklerden yararlanılır? Liposuction ile vücudun hangi bölgesindeki yağlardan kurtulmak mümkündür? Yan etkileri var mıdır? Ne kadar süre sonra kişi normal yaşantısına dönebilir? Liposuction tekniklerindeki son gelişmeler nelerdir? Kadınsı meme büyümesi yaşayan erkeklere ne tür tedavi yöntemleri uygulanır?
İşte Estetik ve Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Rıza Öreroğlu’nun yanıtları…
 
 “VÜCUT ŞEKİLLENDİRME AMELİYATLARI KİLO VERME YÖNTEMİ DEĞİLDİR”
. Vücut şekillendirme ne demek? Vücut şekillendirirken hangi tekniklerden yararlanıyorsunuz?
Artık çağımızda hareketsiz bir hayat yaşıyoruz. İnsanlar, yüksek kaloride yemekler tüketiyor. Ancak bunun yanında çok az spor yapıyor.  Bu da ister istemez insanlarda bir takım vücut şekil bozukluklarını meydana getiriyor. Bu tarz sorunları olan hastalara vücut şekillendirme ameliyatları yapmak gerekebilir. Böyle bir durumda hastalar bize başvuruyorlar.
Benim 140 kiloluk bir hastam vardı. Bana ilk geldiğinde “şikayetiniz nedir” diye sorduğumda “ben bu kilolarımdan ameliyatla kurtulmak istiyorum” dedi. Liposuction, karın germe, estetik yağ aldırma adı altında ameliyatlar, aslında bir kilo verme yöntemi değildir. O hastamızı ameliyat etmedik. Çünkü önce kilo vermesi bir diyet yapması gerekiyordu.
Vücut şekillendirme daha çok kilo vermiş hastalarda uygulanıyor. Yağ birikiminin bölgesel olması gerekiyor.  Bir takım genetik özellikler de işin içine giriyor. Kadınlarda özellikle basen, erkeklerde ise göbek bölgesi ve bel çevresinde bu problemler daha çok görülüyor.  Hatta erkeklerde jinekomasti (erkeklerde kadınsı meme büyüme)  dediğimiz bir takım bölgesel kilo artışları ve vücut deformatilerine karşı vücut şekillendirme ameliyatlarıyla müdahale etmek mümkün.
. Vücut şekillendirmede ameliyat dışı yöntemler var mı?
Öncelikle biz bir plastik cerrahız. Cerrah olduğumuz için amacımız hemen bir çözüme ulaşmak. Cerrahi işlem istemeyen hastalarda bazen bölgesel lipoliz dediğimiz, mezoterapi yöntemleriyle kişilere kilo vermeyi kolaylaştırıcı bir takım işlemler yapılabilir.
Bir bölgesinde biraz yağlanması fazla olan bir hastaya birkaç seans lipoliz yapılır. Sporla bu kombine edildiğinde o bölge kilolarından daha kolay kurtulur.
Esas vücut şekillendirme ameliyatlarından en başarılı olanları operasyonlarladır. Burada bizim en önemli silahlarımızdan biri liposuctiondur. Bu yöntem, aslında korkulduğu kadar tehlikeli veya büyük bir cerrahi değildir. Çünkü liposuction birkaç delikten cilt altı yağlarının alındığı bir operasyondur. Eğer çok geniş kapsamlı yapılmayacaksa lokal anesteziyle dahi ama mutlaka ameliyathane şartlarında yapılabilecek bir operasyondur.
. Liposuctionla vücudun hangi bölgesindeki yağlardan kurtulmak mümkün?
Liposuction aslında neredeyse vücudun yağ dokusu fazla olan her yerinde uygulayabiliyoruz. Yağlı cilt altı dokusunu azaltmaya yönelik yapılabilecek bir operasyondur. Yüzde en başta liposuction yapılabilecek bölge, gıdıdır. Bu bölgeye lokal anesteziyle liposuction yapmak mümkündür.
Vücut şekillendirme operasyonlarında bayanlarda özellikle bel bölgesinde, beli inceltmeye yönelik yapıyoruz. Erkeklerde ise daha çok karın çevresinde uygularken kadınlarda daha çok kalça bölgesinde uyguluyoruz. Yine bayanlarda bacak, diz ve hatta ayak bileği yağdan dolayı kalın olan hastalarımıza liposuction yapmak mümkün oluyor.
 
“LİPOSUCTİON ÇOK KANLI BİR İŞLEM DEĞİLDİR” 
. Liposuction nasıl yapılır, ne kadar sürer? Ameliyat öncesinde bir hazırlık yapılır mı ve liposuction sonrası hastanede kalmak gerekir mi?
Bu operasyon çok kanlı bir işlem değildir. Çok büyük bir cerrahi değildir. Doğru kişi tarafından doğru teknikle yapıldığı zaman bir problem oluşmuyor.H er  bölge için tek ya da iki dikişlik delikler açılıyor. Oradan cilt altına lokal anestezi de içeren bir sıvıyla girilerek o bölge şişiriliyor. Ondan sonra o yağlar, liposuction kanülü dediğimiz çok ince borularla alınıyor.
Mutlaka bu operasyonları ameliyathane şartlarında yapmak gerekir. Hem sterilizasyon açısından hem de hastada oluşabilecek herhangi bir komplikasyonda doğru bir zamanda müdahale edebilmek için. Şayet çok geniş bölgeli bir liposuction ya da karın germe gibi başka bir ameliyatla kombine edilecek olursa hastanın en az bir gece hastanede gözetim altında kalmasında fayda var. Ama bölgesel liposuction lokal anesteziyle yapıldığı zaman aslında ameliyattan 1-2 saat sonra hasta ayağa kalkar ve evine gidebilecek duruma gelir.
. Liposuction sonrasında herhangi bir iz kalır mı? Şişlik ya da morluk olabilir mi?
Liposuctionda sadece birkaç tane delikten bu ameliyat yapılıyor. O delikler de çoğu zaman tek dikişlik oluyor ve pek bir iz bırakmıyor. Bu operasyonlarda en çok karşımıza çıkabilecek sorunlarda biri o alınan yağlardan bir deformasyon oluşmasıdır. Zaman içerisinde çukurluklar veya bazı yerlerde fazla kalmış yağlar olabilir. Bu özellikle bayanlarda bacak bölgesinde yapılan liposuctionlarda daha fazla görülür. Tek komplikasyonumuz budur. Ancak liposuctionlar karın germe gibi başka ameliyatlarla kombine edildiğinde karın germeye özel bir izi olacaktır.
. Karın germe ameliyatları sonrasında hangi bölgede iz kalır?
Karın germe ameliyatları aslında sezaryen izine benziyor.  Bu ameliyatlar sonrası karşımıza çıkan iz, sezaryen izinin biraz daha geniş formudur. Hastalara ameliyat öncesi nasıl bir bikini ve çamaşır giydiğini soruyoruz. Bu sayede izini, giyeceği o bikininin ya da çamaşırın içinde kalacak şekilde tasarlayıp, işlemi gerçekleştiriyoruz.
 
“LİPOSUCTİON YAPILDIKTAN 3-4 GÜN SONRA DENİZE GİRİLEBİLİR”
. Kesi yerinde ne kadar sürede iyileşme oluyor? Ne kadar süre sonra denize ya da havuza girmek mümkün olur?
Sadece liposuctionu ele alırsak, işlem yapıldıktan 3-4 gün sonra rahatlıkla denize ya da havuza girebilir. Biraz şişlikleri olacak ancak bu şişlikler bir ay içerisinde inecektir. Ama hastaya geniş kapsamlı bir liposaction yaparsak fazla sıvıları atması için bir süre korse kullanmasını istiyoruz.   Yine bu denize girmesine engel değildir.
Liposaction ile beraber daha büyük kesi içeren karın germe ameliyatı da olursa bu tarz hastalarda en az 10-15 gün hijyen açısından denize girmemelerini tavsiye ederiz. Dikişleri tamamen iyileşene kadar hasta ortalama 1 ay içerinde normal hayatına dönebilir. Ama 1 ay biraz dikkatli olması gerekiyor.
. Liposuctionda alınan yağ miktarı fazla olduğu zaman yaşamsal riskler ortaya çıkar mı?
Liposuction bir yağ aldırma ve kilo verme yöntemi değildir. Onun için liposuctionda hastanın  “20 kilo yağımı aldırayım” şeklinde bir beklentisi olmamalıdır. Bu hayatı riske atabilecek kadar bir durum yaratabilir. Normal liposuctionlarda kitaplarda  6-7 litreye kadar yağ alınabileceği söyleniyor. Ama farklı liposuction teknikleri var.
Ultrason yardımıyla yapılanlar daha az kanatarak yağ almamızı sağlayan yöntemler. Bu tarz tekniklerle daha fazla yağ alınabilir. Ama hastanın genel olarak bütün vücudunu ele almak lazım. Mesela karın bölgesiyse ya da basen bölgesi ise vücuduna uygun bir liposuction yapmak lazım. Genel olarak yapılı bir bayana çok ince bir bel yaparsanız çok hoş ve estetik durmayacaktır.
“KARIN GERME AMELİYATIYLA KARIN DUVARINDAKİ GEVŞEK KASLAR TOPARLANIYOR”
. Liposuction ile beli de inceltmek mümkün mü?
Tabii eğer bel kalınlığının nedeni sadece bel çevresindeki yağlar ise tek başına liposuction ile bel incelir. Özellikle doğum yapmış bayanlarda bel kalınlığının nedeni karın duvarının kaslarının gevşekliği ise işte o zaman bu tarz hastalara sadece liposuction yeterli olmaz. Mutlaka karın germe ameliyatı da yapmak gerekir.  Karın germe ameliyatları ile içerideki o karın duvarındaki gevşek kasları bir korse gibi içeriden yakınlaştırıyoruz.  Bu şekilde bele istediğimiz şekli vermemiz mümkün oluyor.
. Liposuction yönteminde ne tür gelişmeler var?
Farklı tekniklerle liposuctionda yağlar alınabilir. Lazer liposuction tekniği ya da vaser ulturason yardımıyla yapılan liposuction var. Özellikle ulturoson yardımıyla yapılan liposactionda cilt altı yağları önce ses dalgalarıyla eritiliyor. Ondan sonra liposactionla vakumla bu yağlar çekiliyor. Bu nedenden dolayı daha az kanlı, kolay ve daha ince bir cilt altını oluşturmak mümkün oluyor.
. Hight Definition Liposuction başka bir yöntem mi?
Son zamanlarda moda olan bir şeydir. En çok ulturason yardımıyla yapılan liposuctionda kullanılan bir teknik. Ultrason yardımıyla yapılan teknikte daha fazla ağırlıkta yağ alınabiliyor. Özellikle cilt altı çok inceltilebiliyor. Onun için Hight Definition liposuction, vücut şekillendirmenin çok ince bir şekilde yapıldığı bir teknik. Örneğin, özellikle erkeklerde, karın bölgesini çok inceltirseniz ve karın kaslarına uygun bir liposuction yapılırsa aslında çok hoş görünen sanki sportif bir karın duvarı elde edebiliyorsunuz.
. Kadınsı meme büyümesi yaşayan erkek hastalara ne tür tedavi yöntemleri uyguluyorsunuz?  
Artık liposuction ameliyatlarını kadınlara yaptığımız kadar erkeklere de yapıyoruz. Erkeklerde  kadınsı meme dokusunun olmasına jinokomasti deniyor. Eğer erkelerde gerçek bir meme dokusu varsa bu meme dokusunun cerrahi olarak tamamen alınıp, patolojik olarak incelenmesinde fayda var. Bu gerçek meme dokusu ancak bir takım tahlillerle önceden belirlenebiliyor. Ama vücut şekillendirmede önemli olan erkeklerde meme bölgesinin fazla yağlı olmasıdır.
Yani yalancı jinekomasti diye adlandırılan bir hastalık çeşididir. Böyle durumlarda aslında gerçek bir meme dokusu yoktur. Ama aşırı kilo alıp verme veya kilolu olan bir erkeğin meme bölgesindeki yağlar bir meme görünümü verir. Böyle şikayeti olan erkeklerimize en az cerrahi içeren yöntemlerle müdahale ediyoruz. Bu da liposuctiondur.
. El ve ayak bileklerini liposuction ile ne oranda inceltmek mümkün oluyor?
Eğer işlemi yapacağımız kadının kemikleri kalınsa ve bileklerindeki kalınlık buna bağlı ise çok fazla müdahale etmek mümkün değildir. Ama bu bölgenin kalınlığı eğer yağdan dolayı ise çok fazla miktarda değişim sağlayacak bir liposuction yapmak mümkün.

İçeriği Paylaşın