Yanlış Ayakkabı Seçimi Stres Kırığına Neden Oluyor!

Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr Özgür Ortak, 'Stres kırığı nedir ve nasıl tedavi edilir?, Stres kırığı nedir belirtileri nelerdir?' gibi merak edilen sorulara yanıt verdi.

Yanlış Ayakkabı Seçimi Stres Kırığına Neden Oluyor!

Bizi Takip Et


Daha önce yaptığınız basit bir hareketi bile yaparken zorlanıyor, ağrı ve şişlik gibi şikayetlerle karşılaşıyorsanız stres kırığınız olabilir. Daha çok sporcularda ve yanlış ayakkabı seçimi yapanlarda görülen stres kırığını Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr Özgür Ortak anlattı.

STRES KIRIĞI NEDİR?

Sporcu hastalığı olarak bilinen stres kırığı, genellikle uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra kontrolsüz bir şekilde spora başlayınca ortaya çıkmaktadır. İsminin aksine psikolojik bir sebepten kaynaklanmayan stres kırıkları, vücuttaki kemik dokusunun sürekli ve kuvvetini aşan bükülme gücüyle karşılaşması ile ortaya çıkmaktadır.

STRES KIRIĞI KADINLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Kadın erkek herkesi etkileyebilen bu hastalık, daha önce rahatlıkla yaptığınız ama şimdilerde yaparken zorlandığınız hareketlerle kendini belli etmektedir. Özellikle yürürken ağrıya neden olan stres kırığının daha çok kadınlarda görülme nedeni ise yanlış ayakkabı seçimidir. Stres kırığının bir başka önemli sebebi ise ileri yaşlarda ortaya çıkan osteoporoz sorununun kadınlarda daha fazla görülmesidir.

AĞRI VE ŞİŞKİNLİĞE NEDEN OLUYOR

Stres kırığı, ayağın belirli bölgelerinde geçmeyen ağrı ve şişkinlikle ortaya çıkıyor. Özellikle ayakta fazla duran, uygun ayakkabı tercih etmeyen spor yaparken bir anda aktiviteyi artıran kişiler ile topuklu ayakkabıyla ayakta fazla zaman geçiren kadınların kemik sağlığını tehdit ediyor.

Tekrarlayan küçük yaralanmalarla kemikteki yorgunluğa bağlı olarak kırık daha çok ayak tarak kemiklerinde görülür. Bu kırılma bir anda olmaz, süreç içinde gelişir. Zaman içinde küçük travmaların birikmesiyle kemikte zayıf bir nokta bulur ve bu noktada bir çatlak oluşturarak başlar. Ayak tarak kemiğinin yanı sıra ayak bileği ve kaval kemiğinde de görülebilir.

İKİ ÇEŞİT STRES KIRIĞI BULUNUYOR

Normal bir kemik kaldıracağından daha fazla yüke maruz kalırsa stres kırığı gelişebilir. Örneğin bir kişi kilometrelerce yürüdüğünde stres kırığı gelişebilir. Burada önemli olan belli bir ağırlığa programlanmış kemiğin bunun çok çok üzerinde bir yüke maruz kalması kemiğin bütünlüğünü bozmasıdır. İkinci tip stres kırığında ise kemiğin yapısı bozuktur. Yani burada kemik normal değildir. Basit bir travma bile stres kırığına yol açabilir.  

STRES KIRIĞI BELİRTİLERİ

 • Ağrı yavaş yavaş gelişir, dinlenince geçer,
 • İlerlemiş vakalarda dinlenme ile de geçmeyebilir,
 • Kırığın olduğu bölgeye dokununca hassasiyet gelişebilir,
 • Ayağın üstünde şişlik görülür,
 • Ayak bileğinde ve çevresinde şişlik görülür,
 • Morarmalar meydana gelebilir.

AĞRIYA NEDEN OLAN AKTİVİTELERDEN KAÇININ

Öncelikle stres kırığından şüpheleniliyorsa mutlaka istirahat edilmeli ve yapılan aktivite neyse durdurulmalıdır. Hassasiyetin olduğu bölgeye gün içinde buz uygulanmalı ve ağrıya sebep olacak aktivitelerden kaçınılmalıdır. Doktor tarafından verilen, ağrı ve şişliği azaltması nedeniyle nonstreoid antiiflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Alçı tedavisi uygulanabilir. Eğer hasta cerrahi dışı yöntemlere cevap vermiyorsa cerrahi yöntemler de uygulanabilir.

STRES KIRIĞINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr Özgür Ortak'dan önemli tavsiyeler;

 • Stres kırığı için kemik sağlığı çok önemli olduğundan kalsiyum ve D vitamininden zengin yiyecekler tüketilmelidir,
 • Spor yaparken uygun spor ayakkabı tercih edilmelidir,
 • Spora yeni başlayanalar temposunu yavaş yavaş artırmalıdır,
 • Spora başlamadan önce mutlaka gerdirme ve esneme hareketleri yapılmalıdır,
 • Stres kırığı riskini azaltmak için yüzme ve bisiklet sürme gibi egzersizler tercih edilmelidir. 

İçeriği Paylaşın