Yaşama Sevinci Hayatta Tuttu

Yaşama Sevinci Hayatta Tuttu

Yaşama Sevinci Hayatta Tuttu

Bizi Takip Et


Yalova’da yaşayan Sedat Aydın, bacağından akciğerine ve omurgasına sıçrayan kanser nedeniyle 9 ameliyat geçirdi. Son ameliyatın ardından 59 gün yoğun bakımda kalan Aydın sağlığına kavuştu!

Yalova’da bacağında uyuşma ve ağrı şikâyetiyle 2007’de hastaneye giden Sedat Aydın (45), yapılan tahlil ve tetkikler sonrasında ağrının sağ bacağındaki tümörden kaynaklandığını öğrendi. Onkoloji servisinde kemoterapi gören Aydın’ın vücudu tedaviye cevap vermeyince bacağının kesilmesi gündeme geldi. 12 saat süren ameliyatla Aydın’ın sağ bacağı kurtarılsa da bir süre sonra için kanser hücrelerinin akciğerine sıçradığı anlaşıldı.

Üç senede beş akciğer ameliyatı geçiren Aydın, bir yıl önce de sırt ağrılarından yakınmaya başladı. Şiddetli ağrılar üzerine 6 ay önce doktora giden Aydın’ın bu kez omurgasında metastaz saptandı. Acilen ameliyata alınan Aydın’ın 1 ay içinde her iki bacağı felç oldu. Aydın, ameliyat için hastaneye yatırıldığında omurgasına konan implantların enfeksiyona neden olmasıyla bu kez de sepsise (kan zehirlenmesi) yakalandı. Bu nedenle yeniden ameliyata alınamayan Aydın’ın durumu gitgide ağırlaştı.

59 GÜN YOĞUN BAKIM

Şuur kaybı nedeniyle Okan Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırılan Aydın’ın, Prof. Dr. Selim Candan ve Prof. Dr. Mesut Şener tarafından tedavisine başlandı. Prof. Dr. Teoman Benli tarafından yapılan değerlendirmede sepsise yol açan durumun omurgadaki enfeksiyon olduğu ve tümörün 3 omur seviyesine yayıldığı belirlendi. Acilen ameliyata alınan Aydın’a ilk ameliyatta konulan implantlar çıkartıldı ve enfeksiyon kapan dokuları temizlendi. Yeniden büyüyerek omuriliğe basan ve felce yol açan tümör kitlesi de tamamen çıkartıldı. Çoklu antibiyotik tedavisiyle hızla sağlığına kavuşan Sedat Aydın, 59 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu edildi.

‘MADDİ MANEVİ YIPRATTI’

2 çocuk annesi Fatma Aydın ise eşinin geçirdiği zor süreci şöyle anlattı: “İki erkek çocuğumuz var. Biri 21, diğeri 15 yaşında. Eşimin ailesinde buna benzer tümörü olan kimse yoktu. Sadece bacak şikayeti ile başlayan ve on yıldır uğraştığımız bu zorlu hastalık süreci maddi manevi bizi çok yıprattı. Eşim on yılda dokuz ameliyat geçirdi. Doktorların artık umut yok dediği her süreçten yaşama sevinciyle çıktı. Risklere rağmen omurilik ameliyatını gerçekleştiren doktorlarına, 59 gün bizlere her hususta yardımcı oldukları için teşekkür ediyorum.”


İçeriği Paylaşın