Yaşlılarda Kalp Ameliyatları ve Kalp Hastalıkları

Yaşlılarda Kalp Ameliyatları ve Kalp Hastalıkları

Yaşlılarda Kalp Ameliyatları ve Kalp Hastalıkları

Bizi Takip Et


Gelişen tıp ve hekim kalitesi insan ömrünü uzatsa da yaşlanan toplumun kalp hastalıklarına yakalanmamasını önleyemiyor. 75 yaşın üzerindeki kişilerde her türlü kalp- damar hastalığının görünebileceğine dikkat çeken Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Azmi Özler; nefes darlığı, göğüs ağrısı, bozulmuş akciğer fonksiyonu ve düzensiz tansiyonun kalp damar hastalılarının habercisi olabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Azmi Özler ile yaşlılarda görülen kalp hastalıklarının belirti ve tedavi yöntemlerini konuştuk.

“NEFES DARLIĞI ŞİKAYETİNİZİ ÖNEMSEYİN”

. Yaşlılarda görülen kalp hastalıkları hangi yaş aralığındaki kişileri kapsıyor?

“Hekimlerin gayreti ve tıbbın gelişmesiyle insan ömrü eskiye oranla çok uzadı. Fakat ömrü uzatırken de gençliği değil, yaşlılığı uzattık. Her evde bir yaşlı popülasyonu oluşmaya başladı. Nasıl anne karnındaki bir bebeğin kalp sorunları varsa, ileri yaşlarda da kalp sorunları olmaya başladı artık. Bu doğal olarak kaçınılmaz bir şey. İleri yaşlılığı biz 75 yaşın üzeri olarak tanımlıyoruz.”

. 75 yaşın üzerindeki kişilerde en çok hangi kalp rahatsızlığı görünüyor?

“Aslında her türlü kalp hastalığı görünebilir. Yaşlılarda görülen kalp hastalıkları, geçmişten kazanılmış kalp hastalıklarının ilerlemesiyle oluşacağı gibi yaşa ve yaşam biçiminize bağlı olarak da oluşabiliyor. Geçmişte geçirilen kalp hastalıkları, romatizma hastalıkları gibi hastalıklar semptomsuz bir şekilde yaşlılıkta karşımıza çıkabiliyor. İlerleyen süreçte kalp hastalıklarının vücuda etkisi biraz daha artıyor.  Bir kısım hastada da kazanılmış kalp kapak hastalığı olmadan kullanıma bağlı olarak da kalp hastalığı gelişebiliyor.”

. Yaşlılarda görülen kalp hastalılarının belirtileri nelerdir?

*Nefes darlığı

*Bozulmuş akciğer fonksiyonları

*Göğüs ağrısı

*Düzensiz tansiyon

. Yaşlılara kalp ameliyatı önerdiğiniz zaman, ailelerinden ne tür tepkiler alıyorsunuz?

“Bu durum kalp cerrahının çok iyi karar vermesi gereken durumlardan bir tanesi. Kalp hastalığı kişinin yaşamını son derece olumsuz etkiliyorsa ameliyat ya da cerrahi müdahale kararı alınabilir.”

“AORT DAMARININ KİREÇLENMESİNİN TEDAVİSİ İLAÇLA MÜMKÜN DEĞİL”

. Yaşlılarda kalp ameliyatı gerektiren durumlar nelerdir?

“Kroner kalp damarlarında, yaşlanmaya bağlı olarak darlık oluşuyor. Bu yaşamı tehdit eden bir durum değil ise balon ya da stent gibi girişimlerle bu sorunu çözebiliyoruz. Bazı hastalarda ise ana kroner arter hastalığı öyle boyutlara gelmiş ki ameliyat yapılmazsa hastayı kaybedeceksiniz. O zaman bu durumu aileye ve hastaya izah ederek hastanın ameliyat olmasını sağlarız.

Kalp kapak hastalıklarında da en çok aort damarının kireçlenmesi durumuyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu durumda maalesef hastayı ilaçla tedavi edemiyoruz. Bunun ameliyatına karar verme aşamasında hastanın risk grubunu belirleyerek uygunsa cerrahi yöntemi önermemiz lazım.”

. Yaşlılarda biyolojik mi yoksa mekanik kapaklar mı tercih ediyorsunuz?

“Daha çok biyolojik kapakları tercih ediyoruz. Hem ritim problemi fazla görülmüyor hem de daha az sesli oluyor. Ancak cerrah, ameliyat esnasında bazı nedenlerden dolayı mekanik kapağın daha uygun olacağını düşünürse; mekanik kapak da takabilir. “

. Yaşlılara yapılan by-pass ameliyatlarında daha çok hangi bölgeden damar alıyorsunuz?

“Bacaktan ve koldan alınan damarları kullanıyoruz. Aortun ileri derecede kireçlenmesi nedeniyle atan kalbe de by-pass yapabiliyoruz.

Yaşlı hastalarda bütün damarlarda kireçlenme olabildiği gibi, aort dediğimiz çıkan büyük damarda da kireçlenmeler olur. Bu kireçlenmeler aorta gelecek damarların iyi çalışmasını engelleyecek ve hastanın ameliyat sonunda beyin problemlerinin artmasına yol açabilecek olgulardır. Bu gibi durumlarda biz atan kalbe by-pass yapmayı tercih ediyoruz. “

“YOĞUN BAKIMDA KALMA SÜRESİ KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİYOR”

. Gençlere göre yaşlılar daha uzun süre mi yoğun bakımda kalıyor?

“Yoğun bakımda kalma süresi kişiden kişiye değişiyor. Yaşlı hastalarda beyin, böbrek ve akciğer fonksiyonları azaldığı veya bozulduğu için yoğun bakımda ve hastanede kalma süreci biraz daha uzayabiliyor.”


 


İçeriği Paylaşın