Yaz Öncesi ve Yazın Yaptırılabilecek Estetik Operasyonlar

Yaz Öncesi ve Yazın Yaptırılabilecek Estetik Operasyonlar

Yaz Öncesi ve Yazın Yaptırılabilecek Estetik Operasyonlar

Bizi Takip Et


Yaz öncesinde yaptırılabilecek estetik operasyonlar nelerdir? Yazın yaptırılan estetik operasyonlar olumsuz yönde etkilenir, düşüncesi doğru mudur? Estetik operasyonu geçiren kişilerin ne kadar süre güneşten korunmaları gerekir? Kalça ve bacak bölgesindeki yağlar nasıl alınır? Anestezi nasıldır? Hastanede kalmak gerekir mi? Hastanın birtakım anestezilerle vücut kontür ve şekillerinin düzeltilmesi nasıl mümkündür? Yağ vücudun hangi bölgesinden alınır? Saç ekimi nasıl yapılır? Yöntem seçimi hastadaki saç dökülmesinin tipine ve yaygınlığına göre mi yapılır?

Memorial Ataşehir Hastanesi’nden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Çığşar yaz öncesi ve yazın yaptırılabilecek estetik operasyonlar hakkında merak edilenleri Sağlığım İçin Herşey’de anlattı.

‘‘GÜNEŞ İYİLEŞME SÜRECİNİ NEGATİF ETKİLİYOR’’

. Yaz öncesinde yaptırılabilecek estetik operasyonlar nelerdir? Yazın yaptırılan estetik operasyonlar olumsuz yönde etkilenir, düşüncesi doğru mudur?
“Yazın gelmesiyle beraber açık havada, denizde, kumda, havuzda daha fazla bulunulur. O yüzden kontür ameliyatlarına (vücut şekillendirme ameliyatları) olan talepler bu süreçte daha yoğun olur. Vücut şekillendirme ameliyatlarında genelde karın-bel bölgesi, göğüs bölgesi, sırt, basenler ve bacaklara müdahale edilerek vücudun genel kontürü düzeltilir. Sıklıkla liposuction veya benzeri bir takım yöntemler kullanılır. Erkek hastalar için bunlara ilaveten jinekomasti denilen göğüsteki büyüme ameliyatları bu dönemde sık yapılmaktadır. Hemen hemen her türlü ameliyatı yazın da yapılır ancak esas problem güneş ışığıdır. Çünkü güneş ışığının iyileşme süreci üzerinde bazı negatif etkileri vardır. Mesela yara izlerinin biraz daha koyu renkli kalmasına neden olur. Morluklar daha geç geçer, hatta biraz kalıcı olmasına neden olabilir. Vücut şekillendirme ameliyatları arasında yazın yapılması önerilmeyen ameliyatlar, özellikler deri soyma işlemlerinin gerçekleştirildiği ameliyatlardır. Bunlar lazer, fraksiyonel lazer ve dermabrazyon denilen  cerrahi tekniklerle yapılanlardır. Cildin üst tabakasının zımparalandığı bu tarz ameliyatların kışın yapılması tercih edilir.”

YAZIN MORLUK VE ŞİŞLİKLER ÖNEMLİ

. Estetik operasyonu geçiren kişilerin ne kadar süre güneşten korunmaları gerekir?
“Estetik ameliyatlarından sonra güneşten korunmada morluklar esas belirleyicidir. Örneğin liposuction veya jinekomasti ameliyatından sonra morluk olup da bu morluklar geçtikten sonra güneşe maruz kalınmasında bir sakınca yoktur. Saç ekiminden sonra da güneş altında durulabilir. Ancak ameliyat olunsun ya da olunmasın artık güneşin altında güneş koruyucu kremler sürmeden, şapka takmadan çok fazla vakit geçirmek önerilmemektedir.”

. Yurt dışından, özellikle hangi ülkelerden ne tür estetik operasyonlar için hastalar gelmektedir?
“Arap ülkeleri ve Batı Avrupa ülkeleri yoğun olarak hasta kabul ettiğimiz ülkelerdir. Daha çok da Avrupa ülkelerindeki vatandaşlarımız gelmektedir. Ancak dünyanın hemen hemen her yerinden, Filipinliler’den bile gelen hastalar vardır.”

“HERKES LİPOSUCTİONA UYGUN DEĞİL”

. Kalça ve bacak bölgesindeki yağlar nasıl alınır? Anestezi nasıldır? Hastanede kalmak gerekir mi?
“Liposuction, vücut şekillendirme ameliyatlarında en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak herkes liposuctiona uygun değildir. Fazla yağ dokusu olan, hafif kilolu bireylerin hepsine liposuction yapıp çok güzel bir netice elde etmek mümkün değildir. Hasta öncelikle detaylı değerlendirilmelidir. Liposuction zor bir ameliyat değildir. Temel olarak küçük delikler açılarak, cildin altına birtakım borularla girilip cilt altındaki yağ dokuları aspire edilir/emilir. Cildin altındaki yağ çekildikten sonra cildin kendi kendine küçülüp alttaki dokulara oturması beklenir. Açık bir ameliyat olmadığı, ufak deliklerle girildiği için iz kalmaz. Bazı hastalarda çok ufak bölgelere liposuction yeterli olurken bazı hastalarda biraz daha geniş bölgelere müdahale etmek gerekir. Bazılarında daha yoğun yağ dokusu çekmek gerekir. Metabolik olarak da hasta daha sıkı takip edilir. Çok basit liposuctionlar lokal anesteziyle yapılıp aynı gün hasta evine yollanır. Tüm vücudu içeren liposuctionlarda hastayı birkaç gün daha yoğun takip etmek gerekebilir.”

 

Op. Dr. Bülent Cığşar

LOKAL ANESTEZİ İLE YAPILIYOR

. Hastanın birtakım anestezilerle vücut kontür ve şekillerinin düzeltilmesi nasıl mümkündür?
“Küçük bölgesel liposuctionlar hem hekim hem de hasta için en kolayıdır. Hasta genel olarak kilolu değildir ama bölgesel olarak karın alt tarafında bir miktar yağ birikmesi olan genç biridir. Ya da genel olarak fiziği çok düzgündür ama belinde biraz yağ birikmesi vardır. Bu tarz çok az yağ çekileceği planlanan hastalar lokal anestezi altında rahatlıkla  ameliyat edilirler ve aynı gün evlerine dönebilirler. Postoperatif süreç çoğu hasta için ağrılı sızılı geçmez. Bir hafta içinde de çoğu hasta toparlayıp gündelik hayatına dönmüş olur.”

. İnce olan bilekleri, bacakları kalınlaştırmak da mümkün müdür?
“Teorik olarak ayak bileklerini kalınlaştırmak mümkündür. Ancak ben bunun için bir hastanın başvurduğunu görmedim. Bu çok sıradışı bir durum olur. Ama baldır bölgesinde yağ enjeksiyonlarıyla şekillendirme operasyonları çok yapılmaktadır. İnceltmek için çok yoğun yapılmasına karşın baldır bölgesine yağ verilen durumlar daha sık olmaktadır.’’

YAĞ ENJEKSİYONLARI

. Yağ vücudun hangi bölgesinden alınır?
“Vücudun bir bölgesinden alıp başka bir bölgeye yağ vermek (yağ enjeksiyonları) son zamanlarda çok kullanılan bir yöntemdir. Yağ çekerken, alırken veya başka bir bölgeye verirken nereden alındığı çok önemli değildir. Diz içi veya karın bölgesindeki yağın daha kaliteli olacağı tarzı birtakım bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Ama hiçbiri yüzde 100 kanıtlanmamıştır. Sonuçta bulunan yerden yağ alınır. Her hastada mümkün olmaz. Bazı hastaların yağı az olur. Önemli olan vücudun herhangi bir bölgesinden o yağı elde etmektir. Elde edildikten sonra bazı hekimler o yağı özel bir prosesten geçirirler; bazıları direkt yağın kendisini enjekte ederler. Bazıları süzer; bazıları da yıkar. Bu konuda bilimsel veriler net olarak oturmamıştır. Sonuç olarak hepsinde iyi netice elde edilir. Bir bölgeden alınan yağı başka bir bölgeye naklederek oldukça doğal, hayat boyu kalıcı sonuçlar elde edilir.”

‘‘SAÇ EKİMİ HER MEVSİMDE YAPILIR’’

. Saç ekimi nasıl yapılır? Yöntem seçimi hastadaki saç dökülmesinin tipine ve yaygınlığına göre mi yapılır?
“Saç ekimi çok büyük bir ameliyat olmasa da cerrahi bir işlemdir ve mutlaka bir hekim tarafından, mümkünse de plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Kişiler bu konuda çok bilinçli olmalıdır. Saç ekimi her mevsimde yapılan bir operasyondur. Güneşten korunulduğu sürece yazın da yapılır. Teknik olarak en gelişmiş yöntem fue yöntemidir.  Fue yönteminde ense bölgesinden saçlar birer birer alınarak uygun bölgelere transfer edilir. Ancak her hasta saç ekimine uygun değildir. Her hastada saç ekimi sonrası iyi netice elde etme garantisi yoktur. Hasta önce iyi değerlendirilip bilgilendirilmelidir.”

. Yaz döneminde yapılan burun ve meme estetiklerinde kişiler nelere dikkat etmelidir?
“Güneşe maruz kalınırsa operasyon bölgelerindeki morluk ve şişlikler biraz daha geç düzelirler. Bir de karın germe ve liposuction gibi kontür ameliyatlarında (vücut şekillendirme ameliyatları) sıklıkla korse kullanılır. Bu yüzden yazın biraz sıkıntılı olabilir.”


İçeriği Paylaşın