Yazın Saç Ekimi Yapılır mı? Saç Ekiminden Sonra Denize Girilebilir mi?

Türkiye’de her 10 erkekten 7’si ciddi saç kayıpları yaşıyor ve kellikle mücadele etmek zorunda kalıyor. Saç ekimi hakkında yayılan yanlış bilgiler ise kişileri hayal kırıklığına sürüklüyor. İşte saç ekimi hakkında merak edilen sorular ve yanıtları...

Yazın Saç Ekimi Yapılır mı? Saç Ekiminden Sonra Denize Girilebilir mi?

Bizi Takip Et


Erkekler arasında en sık başvurulan estetik uygulamalarının başında saç ekimi operasyonları geliyor. Saç ekimi uygulamasıyla kaybedilen saçların yanı sıra kişinin özgüveni yerine geliyor.

Kişinin saç tipine ve yüz formuna ve kök kalitesine uygun olarak yapılan bu operasyonun başarıya ulaşması ise kişinin doğru ellere emanet edilmesi şart. Çoğu zaman hastaların başkalarından duyduğu ya da internetten okuduğu yanlış bilgiler yüzünden endişeli olduğunu veya mümkün olmayan sonuçlar istediğini dile getiren GlobalHair Medikal Direktörü Berkant Dural, bilgi karmaşasını önlemek için saç ekimi konusunda doğru bilinen yanlışları anlattı. 

YAZIN SAÇ EKİMİ YAPILIR MI?

Çoğu kişi, yaz mevsiminin saç ekimi için uygun olmadığını düşünse de kışın en soğuğunda ya da yazın en sıcağında bile saç ekimi yapılabilir. Bu operasyon için zaman fark etmez, önemli olan kişinin 4 hafta boyunca güneşten kendini koruyabilmesidir. Özellikle de hastalara operasyon yapılan alanla teması olmayan şapka ve bereler önerilir.

İNCE TELLİ SAÇLARA SAÇ EKİMİ UYGULANABİLİR Mİ?

En sık dile getiren yanlış bilgilerden biri de ince telli saçlara sahip olan kişilere saç ekimi yapılmayacağıdır. Ancak daha fazla greft uygulanarak bu hastalara saç ekimi yapmak mümkündür. Burada önemli olan doktorun saç analizini yaparak doğru tedavi yaklaşımını belirlemesidir. Sonrası ömür boyu kullanılacak sağlıklı saçlardır. 

SAÇ EKİMİ İÇİN SAÇLARIN TAMAMININ DÖKÜLMESİ BEKLENMELİ Mİ?

Hayır! Saçının seyrekliğinden şikâyet eden herkes istediği zaman saç ekimi işlemi yaptırabilir. Hatta saç ekimi için belli bir saç oranının bulunması uygulanacak işlemin başarılı olmasında önemli bir etkendir. Dolayısıyla saç ekimi için kel kalmayı beklemeye gerek yoktur. 

SAÇ EKİMİNDEN SONRA DENİZE GİRİLMEZ Mİ?

Yazın habercisi baharın geldiği bugünlerde saç ekimi operasyonu ile tatil planları arasında kalanlar olabilir. Ancak doğru planlama ile ikisi de yapılabilir. Şöyle ki, ekim yapılan alanın 1 hafta süre ile korunması gerekir. Sonrasında yine dikkati elden bırakmadan normal hayata dönmek mümkündür. Bu süreçte uygulanan teknikte önemlidir. Ayrıca 4 hafta sonra da denize veya havuza girilebilir.

BEYAZ SAÇLAR EKİM İÇİN UYGUN MU?

Uygun ekipman, donanımlı merkez ve uzman kişilerce dikkatli ve özenli bir şekilde yapıldığında beyaz saçlar da ekim için uygundur. Beyaz saç köklerinin görülmesi daha zor olacağından bunun için özel optik büyüteçler kullanılır ve saç ekimi operasyonu gerçekleştirilir.


İçeriği Paylaşın