Yeditepe Hastanesi’nde Yapay Kalp Pompası Takıldı

Yeditepe Hastanesi’nde Yapay Kalp Pompası Takıldı

Yeditepe Hastanesi’nde Yapay Kalp Pompası Takıldı

Bizi Takip Et


Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kalp Nakli ve Yapay Kalp Merkezi Sorumlusu, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süha Küçükaksu ve ekibi tarafından 16 Kasım 2009’da yapılan 8 saatlik bir operasyon ile 1 aydır acil kalp nakli beklemekte olan ve durumu ağırlaşan Ümit Köksal isimli 37 yaşındaki hastaya yapay kalp pompası takıldı.

15 günlük yoğun bakım döneminden sonra odasına çıkan hastanın şu anki durumunun gayet iyi olduğunu belirten Prof. Küçükaksu şu bilgileri verdi:

“Hastamız 3 yıldan beri kalp yetersizliğinde. 2 yıldır da son evre kalp yetersizliği nedeniyle devamlı hastanelerde yatan biri. Bir yıl önce kalbinin sol damarına stent konulmuş ve yaklaşık 4 ay önce bir başka üniversite hastanesinde kalp kapağından ameliyat edilmiş ama bu müdahalelere rağmen kalp yetersizliği durdurulamamış. Son çare kalp nakli idi. Hazırlıklarımızı tamamlamamıza rağmen bir aydır organ bulamadık. Son 10 gündür ise yoğun bakımda durumunun kötüleşmesi ve şok bulguları nedeniyle “acil kalp nakli” statüsünde idi. Yine de bir kalp bulamadık ve hastamızı kaybetme noktasında iken ameliyata aldık. Berlin Yapay Kalbini (Berlin Heart Excor) implante ettik. Yaklaşık 15 günde yavaş yavaş hastamızın tüm vücut sistemleri ve organları normal çalışmasına geri döndü.”

Yapay kalp pompaları dünya’da ileri kalp merkezlerinde kalp nakline kadar hastaları hayatta tutabilmek için kullanılıyor. Ayrıca kalp nakli olamayacak hastalar için de umut kaynağı olan bu sistemler, o hastalara da yıllara varan uzun süreli hayat sürme imkanı verebiliyorlar. Teknoloji harikası ancak pahalı olan bu sistemler belli hastalara kullanılabiliyor.

GÖBEĞİNİN ÜSTÜNDE YAPAY KALP TAŞIYOR

Artık hastamız daha güvenli bir ortamda kalp bekleyecek. Göbeğinin üstünde taşıdığı yapay kalbi ile dolaşabiliyor ve her türlü fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Hatta bir süre sonra evine ve sokağa da çıkabilecek. Böylece kalbinin iyileşmesi içinde bir süre vermiş olacağız. Eğer kalpte iyileşme gelişmez ise kalp nakli için zaten beklemede olacağız.”

Bu uygulamanın İstanbul’da ilk kez olduğunu, Türkiye’deki ilk uygulamanın da 2001’yılında Ankara’da yine tarafınca yapıldığını belirten Prof. Küçükaksu, “Bu sistemler hayat kurtarıcı. Kalp nakli gereken hastalarda organ bulunana kadar hastanın hayatta kalmasını sağladığı gibi kalp nakli olamayacak hastalar için de en önemli yaşam aracı. Hastanın özelliklerine göre farklı tiplerde yapay kalpleri kullandıklarını da söyleyen Prof. Küçükaksu; tamamıyla hastanın göğsünün içine konulan tiplerinin de merkezlerinde bulunduğunu ve bu şekilde dünyada 6–7 yıldır yaşayan insanlar olduğunu belirtti. Amaçlarının Türkiye’de, İstanbul’da yaşayan ileri kalp yetersizliğindeki hastaların tıbbın ve teknolojinin son noktalarından biri olan yapay kalpler konusunda, bir Amerikalı bir NewYorklu gibi imkân bulabilmesi olduğunu ve bu düşünceden hareketle, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’ nde bu merkezi kurarak çalışmalara başladıklarını belirtti.


İçeriği Paylaşın