Yeni Salgın Tehdidi: Uyku, Gerginlik İşitme Ve Denge Kaybı Belirtileri Gösteriyor!

ABD hükümeti, Viyana’da görevli Amerikalı diplomatlar ve elçilik personeli arasında görülen gizemli hastalığın nedenlerini araştırdığını bildirdi. Hastalığın görüldüğü kişilerde uyku hali, denge kaybı, işitme kaybı ve gerginlik gibi belirtiler görüldü.

Yeni Salgın Tehdidi: Uyku, Gerginlik İşitme Ve Denge Kaybı Belirtileri Gösteriyor!

Bizi Takip Et


ABD hükümetinin Viyana’da görevli Amerikalı diplomatlar ve elçilik personeli arasında görülen gizemli hastalığın nedenlerini araştırdığı bildirildi.

BBC’nin haberine göre, Başkan Joe Biden’ın Ocak’ta görev gelmesinden sonra 20’den fazla Amerikalı diplomatta, gizemli bir beyin hastalığı olan Havana Sendromu’na benzer belirtiler görüldü. 

Viyana’daki gizemli hastalıkla ilgili ilk haber Cuma günü New Yorker dergisinde yer aldı ve daha sonra Dışişleri Bakanlığı olayı doğruladı. Avusturya Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı bir açıklamada, “bu sorunun nedenini bulmak için Amerikalı yetkililerle birlikte çalıştıklarını” bildirdi.

Dünya’nın başka yerlerindeki Amerikalı diplomatlarda da benzer belirtilere sahip vakalar görüldüğü ama Viyana’daki vaka sayısının Havana hariç en yüksek sayı olduğu belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, haziran ayında bu hastalıkla ilgili geniş ve kapsamlı bir araştırma başlatıldığını açıklamıştı.

Viyana uzun zamandır diplomatik faaliyetlerin merkezi durumunda ve casusluk faaliyetlerinin merkezi olmak gibi bir üne de sahip.

ABD gibi ülkelerin Viyana’da çok sayıda diplomatı bulunuyor. Kentte son zamanlarda İran ile ABD ve diğer Batılı ülkeler arasındaki nükleer görüşmeler sürdürülüyor.

HAVANA SENDROMU

Havana Sendromu açıklanamadı ama Amerikalı bilim insanları buna büyük ihtimalle doğrudan mikrodalga radyasyona maruz kalmanın neden olduğunu belirtiyorlar.

Sendroma ilk kez 2016-2017’de Küba’da rastlandı.

Havana’daki ABD ve Kanada diplomatları uyku hali, denge kaybı, işitme kaybı ve gerginlik gibi belirtilerden şikayetçi olmuşlar, bazıları ise durumlarını “bilişsel bulanıklık” olarak tanımlamıştı.

ABD Küba’yı büyükelçiliğine karşı “ses saldırısı” yapmakla suçlamış, Küba bu iddiayı kesin bir dille reddetmişti.

2019’da ABD’de yapılan bir akademik çalışmada hasta olan diplomatlarda “beyin anormallikleri” belirlemişti. 


İçeriği Paylaşın