Yeryüzü Doktorları Yemen’deki Kolera Salgınına İlaç Yardımı Yapacak

Yeryüzü Doktorları Yemen’deki Kolera Salgınına İlaç Yardımı Yapacak

Yeryüzü Doktorları Yemen’deki Kolera Salgınına İlaç Yardımı Yapacak

Bizi Takip Et


Yemen’deki kolera salgınında hayatını kaybedenlerin artması Yeryüzü Doktorları’nı kolera salgınına kayıtsız bırakmadı. Yeryüzü Doktorları, temiz içme suyu bulunamaması ve atıkların toplanamaması nedeniyle yaklaşık 3 milyon kişinin koleraya yakalanma riski taşıdığı Yemen’e, hijyen kiti, su arıtma tableti ve ilaç desteğinde bulunacak.

Yemen’de 2 yılı aşkın süredir devam eden çatışmalar nedeniyle yaklaşık 3 milyon kişi, temiz içme suyu bulunamaması ve atıkların toplanamaması nedeniyle koleraya yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre son 1,5 ayda salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 923’e, şüpheli sayısının ise 124 bine yükseldiği Yemen’e, Yeryüzü Doktorları hijyen kiti, su arıtma tableti ve ilaç desteği sağlayacak.

“KOLERA SALGINI YAŞANAN BÖLGELERE HİJYEN KİTİ VE SU ARITMA TABLETİ VE İLAÇ SAĞLAYACAĞIZ”

Yemen’de yaşanan kolera salgınına karşı acil bir eylem planı yapılması gerektiğini vurgulayan Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yahyahan Güney, “Dünyanın en büyük insani kriz bölgelerinden biri olan Yemen’de yaşanan kolera salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında yaşanan artış, Yeryüzü Doktorları olarak bizi oldukça kaygılandırıyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yemen’de günlük olarak tespit edilebilen kolera vakasının 3 ila 5 bin arasında olduğunu açıkladı.  Gerekli önlemler alınmazsa Yemen’deki durum korkunç boyutlara ulaşabilir. Bir insani yardım kuruluşu olarak Yemen’de kolera salgını yaşanan bölgelere hijyen kiti, su arıtma tableti ve ilaç desteği sağlayacağız. Aynı zamanda Yemen’de, dünyada yaşanan açlık krizleri karşısında hastalıkların çoğalmasını engellemek ve ölümlerin önüne geçmek için beslenme sağlığı projelerimiz kapsamında 4 beslenme sağlığı merkezimizde 13 bin 73 kişiyi beslenme tedavisi altına aldık. Dünyada 1945 yılından beri yaşanan en büyük açlık krizi, kolera gibi daha birçok hastalığa neden olabilir. Hastalıkların önüne geçmek için beslenme sağlığı merkezlerimizde bir deri bir kemik kalmış insanları beslenme tedavisi altına alıyor, kolera salgını için hijyen kiti, su arıtma tableti ve ilaç yardımlarında bulunuyoruz.” dedi.


İçeriği Paylaşın