YGS’ye Alınmayan Diyabetli Genç Hakkında Açıklama

YGS’ye Alınmayan Diyabetli Genç Hakkında Açıklama

YGS’ye Alınmayan Diyabetli Genç Hakkında Açıklama

Bizi Takip Et


İzmir’de yaşayan ve insülin pompası kullanan bir diyabetli gencin (Rüya Çıralı) Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)’ye alınmaması üzerine Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği Çocuk Diyabet Grubu açıklama yaptı.

Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği Çocuk Diyabet Grubu yetkilileri, sınava alınmayan gence uygulanan tutumun, diyabetli çocuklar/gençler, aileler ve diyabetle uğraşan sağlık ekibi için kabul edilemez nitelikte ve büyük üzüntü yaratan bir durum olduğunu kaydetti.

Ülkemizde 20 bin dolayında diyabetli çocuk ve genç olduğunu kaydeden uzmanlar şunları söyledi: “Diyabetli gençlerin merkezi sınavlarda çeşitli sorunlar yaşadığı gerçeğinden hareketle 14 Şubat 2012 günü ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir bir heyetle ziyaret edilmiş ve içinde insülin pompası olan çocukların sınavlara girebilmesi de dahil bütün konular ayrıntıları ile kendilerine iletilmiştir. Bu görüşmede ÖSYM başkanı diyabetli öğrencilere bir dilekçe ile başvurduklarında gerekli kolaylığın gösterileceğini net bir şekilde ifade etmiştir.”

Buna rağmen sınav görevlilerinin katı bir tutum sergilemeleri üzerine bir an öğrencinin dilekçe vermediği ihtimali olsa bile konuyla ilgili uzmanlara kolayca ulaşılarak insülin pompasının o kişi için hayati önemi olduğu ve sınav için hiçbir sakınca doğurmadığını öğrenebileceklerini vurgulayan uzmanlar bu öğrencinin ve varsa benzer öğrencilerin mağduriyetini giderecek bir çözüm bulunması gerektiğini sözlerine eklediler.


İçeriği Paylaşın