Yiyecekleri Öldürmeden Pişirin

Yiyecekleri Öldürmeden Pişirin

Yiyecekleri Öldürmeden Pişirin

Bizi Takip Et


3. Mutlu İnsan Beden Ruh ve Zihin Festivali’ne katılan Raw Food (çiğ beslenme) akımının Türkiye öncülerinden Elçin Oflaz, sağlıklı bir beden için “Yiyecekleri öldürmeden pişirin” tavsiyesinde bulundu. “Kontrollü nefes sağlık ve neşe getirir” diyen Nefes Eğitmeni ve Ayurvedik Yaşam Uzmanı Ebru Şinik ise yaşam enerjisinin istenildiği gibi yönetilebileceğini söyledi.

İstanbul’da gerçekleştirilen 3. Mutlu İnsan Beden Ruh ve Zihin Festivali, sağlıklı yaşam konusunda önemli isimleri ağırladı.

Raw Food  (çiğ beslenme) akımının Türkiye öncülerinden Elçin Oflaz sağlıklı bir beden için katılımcılara 46 derece ısıyla yiyecekleri öldürmeden sadece içinden suyunu alarak yemek pişirilmesi konusunda önerilerde bulundu

“Sağlıklı beslenme sadece sebze meyve yemek değil temiz beslenmektir” diyen Elçin Oflaz festivalde katılımcılara sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için önerilerde bulundu. Oflaz’ın diğer tavsiyeleri de şöyleydi:

  • Pastanelerden ve fırınlardan uzak durun
  • Proteini abartmayın, 60 kg bir kişinin günlük protein ihtiyacı sadece 60gr’dır.
  • Sağlıklı beslenme sadece sebze meyve yemek değil temiz beslenmektir: Bol bol su için, filizlendirilmiş baklagiller, kuruyemişler, turşu gibi probiyotikten zengin yiyecekler, şekersiz glutensiz tatlılar tüketin.
  • İnek mamülleri yerine insan yapısına daha uygun olan keçi ürünlerini tercih edin.
  • Çok stres vücudun asit salgılamasına neden olur, stresten uzak durun.

EBRU ŞİNİK: “KONTROLLÜ NEFES SAĞLIK VE NEŞE GETİRİR”

Son günün bir diğer renkli siması ise Nefes Eğitmeni ve Ayurvedik Yaşam Uzmanı Ebru Şinik oldu. Nefesin bir araç ve zihin ile beden arasında bir köprü olduğunu belirten Şinik, nefesin kontrol edilmesiyle beraber yaşam enerjisinin de istenildiği gibi yönetilebileceğini anlattı. Bunun için katılımcılara bazı teknikleri deneyimleten Şinik, burundan alınan nefesin ağızdan alınan nefesten 150 kat daha sağlıklı olduğunu da söyledi.


İçeriği Paylaşın