Yuttuğu Kabak Çekirdeği Nedeniyle Solunumunda Sorun Yaşayan Minik Ebrar Ekin

Yuttuğu Kabak Çekirdeği Nedeniyle Solunumunda Sorun Yaşayan Minik Ebrar Ekin

Yuttuğu Kabak Çekirdeği Nedeniyle Solunumunda Sorun Yaşayan Minik Ebrar Ekin

Bizi Takip Et


ÇEKİRDEK KABUĞU HAYATINA MAL OLACAKTI

Henüz bir yaşında olan Ebrar Ekin Turgut’a solunum yollarında yaşadığı rahatsızlık nedeniyle soğuk algınlığı teşhisi konuldu. Rahatsızlığı geçmeyen Ebrar Ekin Turgut’un Batıgöz Balçova Cerrahi Tıp Merkezi’nde gerçekleştirilen muayenesi sırasında ailesi çekirdek yerken tabaktan alıp yuttuğu kabak çekirdeği nedeniyle solunumunda sorun yaşadığı fark edildi. Geç kalmadan hastaneye yönlendirilen Ebrar Ekin Turgut, geçirdiği operasyonla yuttuğu kabak çekirdekleri çıkartıldı. Kızı Ebrar’ın sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu dile getiren anne Tuğba Turgut, “İlk doktora gittiğimizde soğuk algınlığı dediler. Ama hastalığı geçmeyince şüphelendik. Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret İşbilir hocamız kızımın durumunu fark etti. Ekin, şimdi çok şükür iyi” dedi.

SOLUNUM YOLLARINDAN ÇEKİRDEK KABUKLARI ÇIKTI

Minik Ebrar Ekin’in akciğerinin zarar görmesini engelleyen ve zaman kaybetmeden göğüs cerrahisine gitmelerini söyleyen Dr. Fikret İşbilir, Ebrar Ekin’in durumunu şu şekilde anlattı: “Hastalarımızdan Ebrar Ekin’in ailesi bize öksürük, hırıltılı solunum şikayetleri ile geldi. Bu şikayetlerin 10 gündür devam ettiğini ve başka doktorlara da başvurduklarını söylediler. Ebrar Ekin’e ilk olarak soğuk algınlığı teşhisi konulmuş ve ona uygun tedavi düzenlenmiş. Anne Tuğba Turgut’a, Ebrar’a neler yedirdiğini sorduğumuzda, kendileri kabak çekirdeği yerken kızlarının da tabaktan almış olabileceğinden ve yutma olasılığından bahsedince daha detaylı inceleme ihtiyacı duyduk. Akciğer grafisinde her iki akciğer arasında havalanma farkı gördük. Bunun üzerine çekirdek yuttuğunu ve solunum yollarında çekirdek olabileceğini, bunun yol açabileceği birtakım sıkıntılar olduğunu düşündük. Acil olarak göğüs cerrahisi olan bir hastaneye gitmeleri gerektiğini söyledik. Başvurdukları hastanede bronkoskopi yapılarak solunum yollarından çekirdek parçaları çıkartıldı.”

AİLELER KABUKLU YİYECEKLERİ ÇOCUKLARININ YANINDA TÜKETMEMELİ!

Çekirdek kabuğu fark edilmeseydi bir takım sakıncalı durumların oluşabileceğine de değinen Dr. Fikret İşbilir,” Solunum yoluna kaçan cismin en önemli sakıncası yerleşim yeri. Çekirdeğin büyüklüğü de önemli. Ani ölümler gerçekleşen vakalar var. Bu tehlikeyi sadece çekirdek kabuğu ile sınırlandırmamak lazım, diğer çerezler de olabilir. Fasulye, nohut gibi hatta para gibi şeyler de olabilir. Ama bunların yerleştiği yere göre ani ölümler gelişebilir. Hastamız Ebrar Ekin’de geç kalınsaydı akciğer problemleri, bronşit, zatürre, akciğerin bir kısmının sönmesi, uzun süren astım benzeri şikayetler gelişebilirdi. Ebrar Ekin’de gördüğümüz iki akciğer arasında havalanma farkı çok belirgindi. Bu demektir ki; bir akciğerin bir kısmının sönme ihtimali giderek artıyordu. İlerde akciğerinin bir kısmının alınması gerekebilirdi. Çekirdek kabuğunun erken fark edilmesi hayatı için çok önemliydi. Biz Ebrar Ekin’i tekrar hayata döndürdüğümüz için çok mutluyuz. Ailesi de çok mutlu. Bizim buradan çıkaracağımız çok önemli sonuçlar var. Çekirdek ve benzeri kabuklu çerezlerin, nohut, leblebi gibi gıdaların küçük çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Aile bunları tüketecekse bile çok dikkatli olmalı. Yanlarında küçük çocukları varken tabağı ortada bırakmamalı, gözleri de sürekli minik çocuklarında olmalı. Eğer çocuklarının bunlardan ağzına atmış olabileceğini düşünüyorlarsa da hastaneye gidildiğinde doktorlara bu konuda uyarıda bulunulması gerekiyor” dedi.


İçeriği Paylaşın