Zeytinyağı Damar Sağlığını Koruyup Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

Zeytinyağının başta kalp hastalıkları olmak üzere kanser gibi birçok hastalığa karşı önleyici etkisi bulunuyor.

Zeytinyağı Damar Sağlığını Koruyup Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

Bizi Takip Et


Sofralarda önemli bir yeri olan zeytinyağının sağlığa birçok faydası bulunuyor. Damar sağlığını koruyup kalp krizi riskini azaltıyor, antioksidan madde içeriği sayesinde LDL oksidasyonu önleyerek kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı koruyor.

Ayrıca mide asidini azaltarak gastrit ve ülsere karşı mide mukozasını korurken, içeriğindeki oleik asit nedeniyle safra salgılanmasını uyararak hazmı kolaylaştırarak  safrataşı riskini de azaltıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Diyetisyen Özden Örkcü,  zeytinyağı ve beslenmedeki yerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

AKDENİZ DİYETİ, SAĞLIKLI BİR BESLENME MODELİ

Diyetisyen Özden Örkcü, Akdeniz diyetinin, son zamanlarda yapılan çalışmalarla, araştırmacıların gözdesi haline gelen bir beslenme şekli olduğunu söyledi. Özden Örkcü, Akdeniz diyetlerini (MedDiets) “Meyve, sebze ve salata, ekmek ve tam tahıllı tahıllar, patates, baklagiller/fasulye, kabuklu yemişler ve zeytinyağının kullanıldığı beslenme modeli” olarak tanımladı.

KANSERE KARŞI ÖNLEYİCİ ETKİSİ VAR

Zeytinyağının başta kalp hastalıkları olmak üzere kanser gibi birçok hastalığa karşı önleyici etkisi olduğunu kaydeden Diyetisyen Özden Örkcü, “Zeytinyağında bulunan bileşenler (mono-doymamış yağ asitleri (MUFA'lar), tokoferoller, polifenoller)  koroner kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere, kolon kanseri, erkeklerde hipertansiyon ve prostat kanseri, kadınlarda meme kanseri gibi birçok hastalıklara karşı önleyici bir etkisi vardır.” dedi.

KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Zeytinyağının antioksidan madde içeriği sayesinde LDL oksidasyonu önleyerek kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı koruma özelliğine sahip olduğunu ifade eden Özden Örkcü, “Zeytinyağı, damar sağlığını koruyup kalp krizi riskini azaltır. Zeytinyağı, hücre mebranındaki yağ asit profilini ve dolayısı ile membran fonksiyonlarını etkileyerek kan basıncında azalma sağlar. Plazma HDL seviyesini artırabildiği ve TG seviyesini azaltabildiği bilinen özelliklerindendir.” diye konuştu. 

GELENEKSEL AKDENİZ DİYETİ KALBİ KORUMADA ETKİLİ OLUYOR

Diyetisyen Özden Örkcü, geleneksel Akdeniz diyeti ile hiperlipidemi, hipertansiyon, diyabet ve obezite gibi kardiyovasküler risk faktörleri ve koroner kalp hastalığı arasındaki yararlı ilişkiyi gösteren çok sayıda kanıt bulunduğunu ifade etti.

ZEYTİNYAĞI GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN…

“Zeytinyağı içeriğindeki polifenoller ve E vitaminden kaynaklı güçlü bir antioksidandır” diyen Diyetisyen Özden Örkcü, “Zeytinyağının içerdiği antioksidan özellik gösteren maddeler, lipid peroksidasyonu inhibe ederek oksidatif stresi azaltmaktadır. İçeriğinde bulunan lignanların deri, meme, kolon ve karaciğer kanserinde kanserli hücreleri gelişimini inhibe ettiği gözlenmiştir. Zeytinyağı kullanımının, pankreas B hücrelerinin fonksiyonu ve insülin duyarlılığı üzerindeki etkisi olduğu, dolayısıyla insülin direncini de azalttığı konusu düşünülmektedir.” diye konuştu.

HAZMI KOLAYLAŞTIRIYOR

Zeytinyağının mide asidini azaltarak gastrit ve ülsere karşı mide mukozasını koruduğunun belirlendiğini kaydeden Diyetisyen Özden Örkcü sözlerini şöyle tamamladı:

“Zeytinyağı aynı zamanda iyi bir laksatiftir ve içeriğindeki oleik asit safra salgılanmasını uyararak hazmı kolaylaştırıp, safrataşı riskini azaltabilmektedir. Osteoperoz ve Alzheimer hastalıklarının gelişiminde zeytinyağı tüketiminin kalsiyum emilimini arttırması, beyin hücrelerinin zarında bulunan yağ asitlerinin yapısını oluşturması nedeniyle olumlu etkisi kanıtlanmıştır.”


İçeriği Paylaşın