10 Yaşındaki Nilay`a Ağabeyi Hayat Verdi

10 Yaşındaki Nilay`a Ağabeyi Hayat Verdi

10 Yaşındaki Nilay`a Ağabeyi Hayat Verdi

Bizi Takip Et


10 yaşındaki Nilay Keleş`in henüz 40 günlükken başlayan rahatsızlığı ağabeyi Ersin Keleş`in gösterdiği fedakarlıkla son buldu. Memorial Hastanesi Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahisi ve Organ Nakli Bölümü Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Koray Acarlı ile Doç. Dr. Turan Kanmaz tarafından gerçekleştirilen operasyonla 25 yaşındaki Ersin Keleş`in karaciğerinin bir bölümü kardeşi Nilay Keleş`e nakledildi.
Nilay Keleş, doğduğundan çok kısa bir süre sonra sarılık oldu. Sarılık olduğu günden beri kontrol altına alınmaya çalışılan rahatsızlık, 10 yaşına gelene kadar aralıklarla kendisini gösterdi. Son olarak geçtiğimiz Ocak ayında şiddetli olmayan bir kanamayla Memorial Hastanesi`ne gelen Keleş Ailesi`nin son 10 yılda yaşadıkları, 25 yaşındaki oğulları Ersin`in kardeşi Nilay`a karaciğerinin bir bölümünü vermeye karar vermesiyle sona erdi.

Memorial Hastanesi`ne gelmeye nasıl karar verdiniz?

Baba Cahit Keleş: Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ismini 10 yıldır biliyorduk. Bu operasyonu ilk düşündüğümüzde kendisi Amerika`daydı. Ve şartlar müsait değildi. Ne mutlu ki, 10 yıl sonra çocuğumuzu Prof. Dr. Münci Kalayoğlu`na teslim etmek kısmet oldu.

Kardeşinize karaciğerinizin bir bölümünü vermeye nasıl karar verdiniz?

Ersin Keleş: Ben en başından beri bu nakile hazırdım. Çünkü bekledikçe Nilay`ın hastalığı daha riskli hale geliyordu. Bu yüzden verici olma konusunda kafam rahattı, hiç korkmadım. Ameliyatım da çok rahat geçti.
Baba Cahit Keleş: Ersin büyük bir fedakarlık gösterdi. Nilay`ın iki şansı vardı. Ya canlıdan nakil olacaktı, ya da kadavra bekleyecektik. Ama ağabeyi sanki cebinden çıkarıp borç para verir gibi karar verdi. Oğlumun bu kararını duyduğumda ben de çok şaşırdım. Ama çok şükür şu anda 2 çocuğumuz da sağlıklı. Çok mutluyuz.

İki çocuğunuz birden ameliyata girerken siz neler hissettiniz?
Baba Cahit Keleş:
 Oğlum ve kızım kendi aralarında bir bütün gibi karar verdiler. Ve ben bu dayanışmadan etkilenerek ameliyatın iyi sonuçlanacağını hissettim. Ama öyle bir 3 gün geçirdim ki 30 seneye bedel. Her şey iyi gitse bile iki evladını birden ameliyathanenin kapısından içeri vermek hiç kolay olmadı. Sonucu böyle iyi görmek bizi çok mutlu ediyor.
Anne Meryem Keleş: Nilay`ın rahatsızlığı bizi çok üzmüştü. Çok şükür ki iki çocuğum da şu an çok sağlıklı.

Ameliyattan sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Nilay Keleş: Ameliyata girerken çok heyecanlandım. Biraz da korkuyordum. Ama şimdi kendimi çok sağlıklı hissediyorum. Kuruyemiş yemeyi çok özledim. Hastaneden çıktıktan sonra bol bol kuruyemiş yiyeceğim.
Ersin Keleş: Kendimi çok sağlıklı hissediyorum. Ameliyattan sonra da hiçbir sıkıntı yaşamadım. Üniversite son sınıf öğrencisiyim. Ve okuluma ara bile vermeden devam edeceğim.
Memorial Hastanesi Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahisi ve Organ Nakli Bölümü Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu: Çocuklara yapılan karaciğer nakillerinde başarı şansı çok yüksek. Nakil ne kadar erken olursa hastalıktan kurtulmak da o kadar kolay. Biz aslında ağabeyinden Nilay`a nakil yapmak istemezdik. Çünkü bu nakil, Ersin için riskti. Gönül ister ki ülkemizdeki organ bağışı rakamları yeterli olsun, biz de hayat kurtaran bu operasyonu hiçbir rahatsızlığı olmayan insanların karaciğerini almadan yapabilelim. Maalesef Nilay`ın da artık beklemek gibi bir şansı kalmamıştı. Bir ailenin iki çocuğunun birden ameliyata alınmasının cerrahın üzerindeki baskısı çok büyük. Ama bizim ekibimiz o kadar iyi ki, herhangi bir komplikasyon olmadan bu operasyonu gerçekleştirdik. Memorial Hastanesi`nde böyle bir ekiple çalışmak benim için büyük bir zevk.

Nilay Keleş’in Mektubu
13.08.2007- 24.08.2007 tarihleri arasında ağabeyimden alınan karaciğer parçası ile beni çok kısa sürede yeniden sağlığıma kavuşturan Sayın Münci ve Koray Hocalar olmak üzere, canım Ebru Ablam, Cengiz Ağabeyime ailece sonsuz şükranlarımızı sunarız. Bu süreçte bizi bir an olsun yalnız bırakmayan sevgili Mümin, Güngör Ağabeylerim ve Nilgün Ablama da teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca yoğun bakım ünitesinin tüm personeline, serviste yattığımız süre içerisinde bana ve ağabeyime emeği geçen başta Başhemşirem Ebru Ablam olmak üzere gece ve gündüz beni bir an olsun yalnız bırakmayan melek yüzlü tüm hemşirelere, kattaki personele ve ismini sayamadığım tüm emeği geçen insanlara çok teşekkür ederim.

Kaynak: Memorial Hastanesi web sitesi
(www.memorial.com.tr)


İçeriği Paylaşın