8 Milyarda 2! HIV'i Bağışıklık Sistemi Sayesinde Yendi

Arjantin'de HIV virüsü taşıyan bir kadın kendi kendine iyileşti. Bu vaka bilim dünyasına insanın bağışıklık sisteminin HIV'i kontrol edecek ve işlevsel virüslerin tümünü ortadan kaldıracak kadar güçlü olduğuna dair umut veriyor.

8 Milyarda 2! HIV'i Bağışıklık Sistemi Sayesinde Yendi

Bizi Takip Et


Arjantin'de HIV virüsü taşıyan bir kadın kendi kendine iyileşti. Araştırmacılar ismi açıklanmayan kadına Arjantin'in Esperanza kentinden esinlenerek "Esperanza vakası" adını verdi.  Esperanza İspanyolcada "umut" anlamına geliyor.

8 YIL TAKİP EDİLDİ

Kadına ilk kez 2013'te HIV-1 teşhisi konulmuş, 8 yıllık takip süresi boyunca HIV-1'le ilişkili hiçbir hastalık belirtisi görülmedi. Viral testlerde ise virüsün canlı olduğuna ve çoğaldığına dair kanıt bulunamadı. Doktorlar yalnızca HIV'le savaşan antikorları tespit edebiliyordu.

BEBEK HIV NEGATİF DOĞDU

Son 4 yıldır bilim insanları kadının vücudundaki virüsün uykuda olup ilk fırsatta saldıracağına dair kanıtlar arıyordu ancak kadının Mart 2020'de HIV negatif bir bebek doğurması ve plasenta dokusunda da virüse rastlanmaması dönüm noktası oldu.

VİRÜSUN UYKUDA OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ

15 Kasım'da Annals of Internal Medicine adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan vaka raporunda, virüsün uykuda olma ihtimaliyle ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadığı açıklandı.

Bu da Esperanza vakasının, ölümcül virüsü kemik iliği nakli veya başka tedavilerin yardımı olmadan vücudundan attığı anlamına geliyordu.

İKİNCİ ÖRNEK 

Bilim insanları bugüne dek iki kişiyi tedaviler yoluyla başarılı bir şekilde iyileştirmişti. Her iki vakada da kök hücre nakli yapılmıştı. Söz konusu vaka ise HIV'in ilik nakli olmaksızın ortadan kaybolduğu ve virüsün doğal bağışıklık yoluyla yok edilebileceğini düşündüren ikinci örnek oldu.

ABD'deki Ragon Enstitüsü'nde immünolog ve vaka raporunun başyazarı Xu Yu, "Bu gerçekten bağışıklık sisteminin mucizesi" açıklamasında bulundu.

BAĞIŞIKLIĞIN GÜCÜNE DAİT UMUT VERİYOR

Bu vaka, insanın bağışıklık sisteminin HIV'i kontrol edecek ve işlevsel virüslerin tümünü ortadan kaldıracak kadar güçlü olduğuna dair umut veriyor.

NBC'ye konuşan kadın "Sağlıklı olmaktan keyif alıyorum, sağlıklı bir ailem var. İlaç kullanmam gerekmiyor ve hiçbir şey olmamış gibi yaşıyorum. Bu bir ayrıcalık" dedi.

 


İçeriği Paylaşın