ABD’de Salmonella Salgını: İthal Soğanları Çöpe Atın Uyarısı

ABD’de 37 eyalette görülen bulaşıcı Salmonella salgını nedeniyle bazı ithal soğanların atılması istendi.

ABD’de Salmonella Salgını: İthal Soğanları Çöpe Atın Uyarısı

Bizi Takip Et


ABD’de 37 eyalette görülen bulaşıcı Salmonella salgını nedeniyle bazı ithal soğanların atılması istendi.

CDC ve FDA ayrıca etiket veya ambalajı olmayan soğan tüketimine karşı uyararak, “Bu soğanların markasını ve yetiştirildikleri ülkeyi belirten etiketler veya ambalajlar olabilir. Soğanların nereden geldiğini anlayamıyorsanız, satın almayın ve yemeyin” dedi.

CDC ayrıca bu soğanlarla temas etmiş olanlardan, tüm yüzeyleri veya kapları yıkamasını ve sterilize etmesini istedi.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Bu arada, soğanları ithal eden şirket, bu tür soğanları gönüllü olarak geri çağırmayı kabul etti. Şirket, CDC’ye bu soğanların en son 27 Ağustos’ta ithal edildiğini ancak soğanların depoda 3 aya kadar dayanabileceğini ve bu nedenle hala evlerde ve restoranlarda kullanılabileceğini söyledi.

İshal, ateş ve karın krampları semptomları olan kişilerin doktorlarıyla iletişime geçmeleri istendi.

SALMONELLA SALGINI NEDİR?

Salmonella, Enterobacteriaceae familyasında yer alan, çubuk şeklinde bir bakteridir. Yaklaşık 2000 alt tipi insanlarda hastalığa neden olur. Salmonella typhi  (tifo) ve Salmonella paratyphi (paratifo) yalnızca insanlarda enterik ateş (tifo, paratifo) olarak adlandırılan ve zaman zaman salgınlarla seyredebilen hastalıklara neden olan türlerdir. Bunların dışında kalan salmonella alt tipleri non-tifoidal salmonellalar olarak adlandırılır.

Salmonella bakterilerinin sebep olduğu hastalığın daha şiddetli semptomları arasında yüksek ateş, ağrı, baş ağrısı, uyuşukluk, döküntü, idrar veya dışkıda kan görülüyor ve bazı durumlarda bu semptomlar ölümle sonuçlanabiliyor.


İçeriği Paylaşın