Abdi İbrahim`e Altın Havan Ödülü

Abdi İbrahim`e Altın Havan Ödülü

Abdi İbrahim`e Altın Havan Ödülü

Bizi Takip Et


2012 yılında asırlık şirketler arasına giren Abdi İbrahim, Sosyal Sorumluluk kategorisinde toplum sağlığı ve Türk ekonomisi açısından büyük önem taşıyan ve bilinçli kullanıma yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla başlatılan “Akılcı İlaç Kullanımı” kampanyası ile Altın Havan Ödülleri’nde “Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülünün sahibi oldu.

Abdi İbrahim, Eczacı Dergisi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Altın Havan Ödülleri kapsamında kazandığı ödülünü 5 Kasım 2012 tarihinde Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde düzenlenen törenle aldı.

Sektörün en prestijli ödüllerinden olan Altın Havan‘ı kazanmanın Abdi İbrahim için çok büyük bir önem taşıdığını belirten Abdi İbrahim Kurumsal İletişim Direktörü Dr. Yasemin Öngören, “Yüz yıldır tıbba ve insanlığa hizmet eden Abdi İbrahim olarak, yüzüncü yıl kutlamalarımız kapsamında hayata geçirdiğimiz Akılcı İlaç Kullanım kampanyamızın Türkiye’nin en prestijli yarışmalarından birinde ödüllendirilmesi bizim için çok gurur verici. Akılcı İlaç Kullanımı kampanyası devam ederken yaptırdığımız kamuoyu araştırması, kampanyamızın başarısını tüm paydaşlarımız nezdinde kanıtladı. Öte yandan aynı kampanya ile aldığımız bu anlamlı ödül de başarımızın altını çizmiş oldu. Sosyal sorumluluğunun bilincinde bir şirket olarak toplumumuzu bilinçlendirmeye Akılcı İlaç ve oluşturacağımız diğer projelerimiz aracılığıyla tüm gayretimizle devam edeceğiz” dedi.

Akılcı İlaç Kullanımı kampanyası, bilinçli ilaç kullanımı konusunda seferberlik başlatan Abdi İbrahim tarafından kamuoyunda farkındalık yaratarak uzun vadede davranış değişikliği oluşturmak amacıyla hayata geçirildi.

Projeye daha yüksek bir erişim sağlamak ve daha geniş kitlelerin ilaç kullanımı konusundaki yanlış alışkanlıklarını kırmaya destek olmak amacıyla, 360° iletişim kampanyası yürüten Abdi İbrahim, özellikle TV reklamları, radyo spotları ve dergi ilanları yoluyla oldukça geniş bir kitleye hitap ederken, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarını da kullanarak, bilinçli ilaç kullanımını teşvik edecek mesajlarını paydaşlarına ulaştırmaya devam ediyor.

Proje kapsamında Türkiye genelinde 24 bin eczacıya kampanya öncesi bilgilendirici mektuplar gönderilirken, bugüne kadar 6 şehirde 1.500’ü aşkın Aile Hekimi ve 16 fakültede 2.500’den fazlaIntern öğrenciye projeye yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Öte yandan, Türkiye’deki tüm eczanelere Akılcı İlaç Kullanımı projesine özel olarak tasarlanan 3 milyon poşet ve 30 bin sticker dağıtılarak projenin, uzmanların yanı sıra halka ulaşması da sağlandı. TV reklamları  ile hedef kitlenin yüzde 81’ine ulaşılırken, radyo kanallarında yaklaşık 22.000 saniye boyunca 2.286 kampanya spotu kullandı.

Kampanyanın etkisini ölçümlemek üzere bağımsız bir araştırma şirketi ise projenin 4. ayında tüm paydaşlara yönelik bir kamuoyu araştırması yaptırıldı. Araştırma sonucunda reklamların beğeni oranı yüzde 85, Abdi İbrahim hakkındaki görüşlere olumlu etkisi yüzde 79 ve halkın bilinç düzeyi üzerindeki olumlu etkisi ise yüzde 73 olarak ölçüldü.


İçeriği Paylaşın