Diyabetli Hastaların Hayatını Kolaylaştıran Genç Mucitler Ödüllerini Aldı

Diyabetli Hastaların Hayatını Kolaylaştıran Genç Mucitler Ödüllerini Aldı

Diyabetli Hastaların Hayatını Kolaylaştıran Genç Mucitler Ödüllerini Aldı

Bizi Takip Et


Türkiye Diyabet Vakfı ve Sanofi işbirliği ile bu yıl üçüncü kez düzenlenen “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” yarışmasında kazanan projeler belli oldu. Üniversite öğrencilerinin, diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak buluşlarının yer aldığı proje yarışmasında; “Ürün Kategorisi”nde “Tip 2 Diyabet Tedavisinde mTOR İnhibisyonu” adlı proje birinci seçilirken “Servis Kategorisi”nde “TİP’ine Bakmadan Alma” ve “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kategorisi”nde “Diyabetik Menü” birincilik ödülüne layık görüldü. Yarışma sonunda Ürün, Servis ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategori birincilerine büyük ödül olan 10.000 TL’nin yanı sıra bu yıl ilk defa Sanofi’de staj imkanı da sunuldu.

Diyabet alanında 90 yılı aşkın tecrübesi Sanofi’nin global tecrübesini Türkiye’ye taşıyan ve Ar-Ge’ye önemli yatırımlar yapan Sanofi Türkiye, diyabet konusunda yeni ve etkili tedavi yöntemlerinin yanı sıra kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de diyabet konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Sanofi’nin diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla Türkiye Diyabet Vakfı iş ortaklığı ile başlattığı “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” yarışmasında kazanan projeler açıklandı. Üniversite öğrencilerinin katılabildiği yarışmada bu yıl ilk defa kazanan projelerin sahiplerine Sanofi’de staj fırsatı da sunuldu. Bütün dünyanın da önemli bir sorunu olan diyabet, Dünya Sağlık Örgütü tarafından çağın salgın hastalığı olarak tanımlanıyor.

YENİLİKÇİ VE SIRA DIŞI PROJELER DİYABETLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen yarışmanın “Ürün Kategorisi”nde Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği’nden Fulya Akşit, “Tip 2 Diyabet Tedavisinde mTOR İnhibisyonu” projesiyle birinci oldu. Akşit’in projesi, glukozun toksik etkisini engelleyerek diyabeti tedavi edecek bir enzim geliştirmesini hedefliyor.

Yarışmanın “Servis Kategorisi”nde birinciliği Trakya Üniversitesi, Eczacılık Fakültesinden İrem Tunalı & Beşir Sefa Mumay, “TİP’ine Bakmadan Alma” adını verdikleri projeyle kazandılar. Tunalı ve Mumay’ın projesi, marketteki yiyeceklere uygulanan QR kod uygulamasıyla hastaları aldıkları ürünlerin besin değeri ile ilgili bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Yarışmanın “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kategorisi”nde birinciliği Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Can Çoksöyler, “Diyabetik Menü” projesiyle kazandı. Çoksöyler’in projesi, restoran menülerinin karbonhidrat ve kalori değerlerini gösterecek şekilde düzenlenmesi ile diyabetik olan ürünlerin restorana gelen müşteriler tarafından anlaşılmasını sağlamayı amaçlıyor.

Yarışmada ayrıca iki de mansiyon ödülü verildi. “Sanofi Mansiyon Özel Ödülü”nü kazanan İstanbul Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümünden Sena Yüzgeç’in “Tarzını Koru Diyabetten Kopma” projesi, insülin iğnesi yapmayı kolaylaştıran fermuarlı kıyafetleri konu alıyor.

“TDV Mansiyon Özel Ödülü”nü kazanan Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesinden İlayda Gedik ve Lalin Elkatip’in “Bir Başka Pencereden Hayat” adındaki projeleri ise GoPro kamerası ile çekilen bir filmden oluşuyor. Diyabetli hastalarının karşılaştığı zorlukları anlatan film bu konuda insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

TÜRKİYE’NİN FARKLI ÜNİVERSİTELERİNDEN 169 MUCİT KATILDI

Diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak buluşların ortaya çıkması amacıyla düzenlenen “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” proje yarışmasına Türkiye’nin farklı üniversite ve fakültelerinden toplam 169 başvuru yapıldı. Tıp, eczacılık ve mühendislik gibi farklı disiplinlerden öğrencilerin katıldığı yarışmada dereceye giren projeler; Prof. Dr. Temel Yılmaz’ın yanı sıra Diyabetle Yaşam Derneği Başkanı Emine Alemdar, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aybek Korugan, Marmara Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli, Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mitat Uysal, Ulusal Beslenme Platformu 2. Başkanı Prof. Dr. Mehmet Pala, gazeteci ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan ve Sanofi Türkiye Diyabet ve Yenilikçi Ürünler İş Birimi Direktörü Pelin Yunusoğlu’nun da aralarında bulunduğu, kendi alanında uzman jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda belirlendi.

Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz: Türkiye’de diyabet, son 10 yılda yüzde yüz arttı”

Yarışmanın ödül töreninde konuşma yapan Prof. Dr. Temel Yılmaz “Ülkemizde, 10 milyonun üzerinde diyabet hastası var. Türkiye’deki diyabet, Avrupa ortalamasının 4 katı, dünya ortalamasının ise 2 katı. Artış hızı olarak da son 10 yılda yüzde yüz seviyesinde artış gösterdi. Avrupa’da en hızlı artan ülke durumundayız” dedi.

Diyabet hastalığının, bütün dünyanın da önemli bir sorunu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Temel Yılmaz, Dünya Sağlık Örgütü’nün diyabeti, çağın salgın hastalığı olarak tanımladığını ifade etti. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Dünyadaki sağlık otoriteleri, bugüne kadar 4 hastalık ile ilgili  toplandı. Sıtma, tüberküloz, aids ve diyabet. Diyabet ile ilgili olarak, tüm ulusları uyardı. Diyabet çok hızlı yayılıyor. Dünya, salgın hastalıklarla mücadeleye alışık. Dünya ilk kez mikrobu, bakterisi olmayan bir salgın hastalık ile yüz yüze. İyi tedavi edilmediğinde de son derece ciddi etkileri olan bir hastalık. Kardiyolojik hastalıkların 1 numaralı sebebi, felcin 1 numaralı sebebi, yine körlüğün 1 numaralı sebebi. İlk 8 ölümün 6’sının da sebebi yine diyabet. “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” Projesine katılarak bu alandaki fikirlerini ortaya koyan bu genç arkadaşlarımız, bu ülkenin geleceği için umut veriyorlar. Umarım sayıları daha da artar.”

PROJELERİMİZLE DİYABET ALANINDA FARKINDALIK YARATIYORUZ

Yarışmanın ödül töreninde konuşma yapan Sanofi Türkiye Diyabet ve Yenilikçi Ürünler İş Birimi Direktörü Pelin Yunusoğlu; “2015 yılsonu itibariyle dünya çapında 415 milyon kişiyi, Türkiye’de ise yaklaşık 7 milyon kişiyi etkileyen çok ciddi bir tehdit olduğunu belirterek, diyabet için sadece tedavi çözümleri üretmek yetmiyor, insanlarda farkındalık yaratacak projeleri de hayata geçirmek gerekiyor. Sanofi Türkiye olarak Sanofi’nin global gücünü de arkamıza alarak öncü çözüm ve tedavi yöntemleri geliştiriyor, Ar-Ge çalışmaları yapıyor, ürünler sunuyor ve farkındalık yaratacak projeleri hayata geçiriyoruz. Bu doğrultuda bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” proje yarışması ile diyabetin kamuoyu gündemine taşınması ve diyabetli hastaların karşılaştıkları sorunlara çözüm sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Diyabet hastalığının kontrol altına alınmadığında körlük, böbrek yetmezliği, diyabetik ayak, kalp hastalığı ve inme gibi ciddi sorunlara yol açabildiğine ve dünyada her 6 saniyede 1 kişinin diyabete bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Bu projeyle, Türkiye çapındaki genç beyinleri, diyabetli hastaların hayat kalitelerini yükseltecek buluşlar sunmaya özendirmeyi ve ölümle sonuçlanabilen diyabet hastalığıyla ilgili farkındalığı daha da artırmayı hedefliyoruz” dedi.


İçeriği Paylaşın