Academic Hospital’da Diyabet Toplantısı

Academic Hospital’da Diyabet Toplantısı

Academic Hospital’da Diyabet Toplantısı

Bizi Takip Et


Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı (MÜTFV) Academic Hospital & Tıp Merkezi ve Maltepe Belediyesi işbirliğiyle Dünya Diyabet Haftası bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, MÜTFV Academic Hospital & Tıp Merkezi Metabolizma Hastalıkları ve Endokrinoloji uzmanı Prof. Dr. Sema Akalın, diyabetin (halk arasında şeker hastalığının) bulaşıcı olmadığı halde dünyada en hızlı yayılan hastalık olduğunu belirtti ve şöyle konuştu:

“Ülkemizde 6.5 milyon diyabet hastası var. Şeker hastası olanların yarısı bu hastalıkla yaşadığının farkında değil. Diyabetin ortaya çıkmasında gen faktörünün önemli olduğunu ancak yaşam tarzının – hareketsiz yaşam tarzı, sağlıklı olmayan beslenme alışkanlıkları ve obezitenin- hastalığın görülme sıklığını arttırdığını vurguladı.”
Diyabetin sık idrar, hızlı kilo kaybı, halsizlik, aşırı su içme belirtilerinden söz eden Prof. Dr. Akalın, diyabetin kontrol altında tutulması ve muhakkak tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık olduğunu belirtti.

KÖRLÜK RİSKİ

Diyabetin; körlük riskini 25 kat, kalp krizinin riskini 2-4 kat, böbrek yetmezliği, diyaliz/böbrek nakli riskini 5 kat, felç riskini ise 6 kat artırdığını belirten Prof. Dr. Akalın şöyle devam etti:

“Diyabet kontrolü için dört basit adım gerekiyor, bunlar; sağlıklı beslenme planı, düzenli egzersiz, hipertansiyon, kolesterol vb. hastalıklara yönelik ilaçların önerildiği gibi kullanılması, düzenli sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor.”.
Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde kurulan MÜTFV Academic Hospital standında, toplantı öncesinde katılımcılara ücretsiz kan şekeri ölçümü yapıldı. Toplantı sonunda ölçüm kartlarıyla Academic Hospital veya Tıp Merkezine gelen kişilere kapsamlı diyabet testi yine ücretsiz olarak uygulanacak.


İçeriği Paylaşın