Akciğer Kanseri Kadınlarda da Artıyor

Genellikle erkeklerde görülen akciğer kanseri son yıllarda kadınlarda da sıklıkla görülüyor.

Akciğer Kanseri Kadınlarda da Artıyor

Bizi Takip Et


Akciğer kanseri tüm dünyada en sık görülen kanserler arasında yer alıyor. Her yıl 2.2 milyon insana tanısı konan akciğer kanseri, erkeklerde kansere bağlı ölümlerin birincil sebebi olurken kadınlarda ise meme ve kalın bağırsak kanserlerinden sonra sıralanıyor. Ancak “erkek hastalığı” olarak bilinen akciğer kanserinin kadınlarda görülme sıklığı son yıllarda artış gösteriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Yapılan araştırmalar kadınlardaki DNA tamir genlerindeki yetersizlik, farklı genetik mutasyonlar ve östrojen gibi kadınlık hormonlarının kadınlarda akciğer kanserinin görülme sıklığını artırdığına işaret ediyor” açıklamasında bulundu. 

Son 40 yılın verilerinin kadınlarda akciğer kanseri görülme sıklığının yüzde 73’lük bir artış gösterdiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Sanılanın aksine akciğer kanserinin daha sık görülmesinin sebebi sigara içiciliği ile sınırlı değil. Yapılan araştırmalar sigara içmeyen kadınlarda da akciğer kanserinin görülme oranının arttığını ve kadınların erkeklere oranla evde daha çok pasif içiciliğe maruz kaldığını gösteriyor” dedi.

Prof. Dr. Yıldırım, “İngiltere Kanser Araştırmaları sonuçlarına göre kadınlardaki DNA tamir genlerindeki yetersizlik, farklı genetik mutasyonlar ve östrojen gibi kadınlık hormonları bu sıklığı artıran etkenler arasında yer alıyor” diye konuştu.

HEDEFE YÖNELİK İLAÇLAR SAĞ KALIM ORANLARI ARTIRIYOR

Akciğer kanserlerinin tedavisinde birçok yeniliğin ve yöntemin kullanıma girdiğini hatırlatan Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Özellikle son 10 yıllık dönemde ileri evre hastalıkla hedefe yönelik ilaçlar ve immünoterapi gibi yeni tedavilerle hastaların sağ kalım oranları 2-3 kat arttı, hastalıksız yaşam süreleri uzadı ve yaşam kaliteleri yükseldi. Artık ilaç tedavilerinde de kişiselleştirilmiş tedaviler kullanılıyor. Diğer bir deyişle tümörlerin genetik ve moleküler yapıları patolojide detaylı incelenerek kişinin tümörüne özgü tedavi seçeneği; immünoterapi, hedefe yönelik akıllı ilaçlar ya da kemoterapi kombinasyonları belirleniyor” dedi.


İçeriği Paylaşın