Akıllı Lens İle Hem Uzak ve Hem de Yakın Gözlükten Kurtulabilirsiniz!

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Hastalıkları bölümünden Op. Dr. Muhsin Altunsoy, 'akıllı lens nedir, akıllı lens kimlere uygulanır, akıllı lens ameliyatı nasıl yapılır?' gibi merak edilen sorulara yanıt verdi.

Akıllı Lens İle Hem Uzak ve Hem de Yakın Gözlükten Kurtulabilirsiniz!
göz ameliyatı

Bizi Takip Et


Teknolojinin ilerlemesiyle beraber göz ameliyatları da basit ve hızlı işlemler haline geldi. Son yıllarda katarakt cerrahisinde ve göz içi lens teknolojisinde büyük gelişmeler olduğunu söyleyen Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Hastalıkları bölümünden Op. Dr. Muhsin Altunsoy, akıllı lens hakkında merak edilenleri cevapladı.

AKILLI LENS (MERCEK) NEDİR?

Akıllı lens (mercek) günümüzde katarakt ameliyatı sonrası uzak, yakın hem de ara mesafede gözlüksüz görebilmeyi sağlayan göz içi merceklerdir. 

AKILLI LENS AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Akıllı lens uygulamasıyla ilgili bilgi veren "Katarakt ameliyatında ya da göz içi lense yapılan cerrahiler sonrası doğal lensin fonksiyonunu görmek için göz içine suni mercek takılır. Bu merceklerle mümkün olduğunca uzak görmenin gözlüksüz olması amaçlanır. Standart bir mercekle uzak ya da yakında gözlüksüz olunabilecekken, akıllı merceklerde heOp. Dr. Muhsin Altunsoy, m uzak hem de yakın mesafenin gözlüksüz olarak iyi görülmesi mümkün olabilmektedir" dedi.

AKILLI LENSE İLGİ ARTTI

Uzak yakın mercekler son 20 yıldır kullanımda olmasına rağmen özellikle son 5 yılda Trifokal ya da 3 odaklı denilen lenslerin uzak, yakın ve bilgisayar mesafesini kapsamasıyla kullanım oranı arttı. Özellikle masabaşI çalışan, gözlük kullanımının kısıtlamalarını yaşamak istemeyen kişiler bu yöntemi tercih etti. 

AKILLI LENSLER (TRİFOKAL LENSLER) GÖZLÜKTEN TAMAMEN KURTULMAYI SAĞLAR MI?

Op. Dr. Muhsin Altunsoy, "Büyük oranda evet. Küçük bir grupta hedeflenen değerlerden sapma olabilir. Ameliyat geçirenlerin genelinde gündelik hayatı idame edecek yeterli gözlüksüz görüş sağlanabilmektedir" dedi. 

AKILLI MERCEKLER SADECE KATARKTI OLAN KİŞİLER İÇİN Mİ UYGUNDUR?

Trifokal, 3 odaklı lenslerin gelişmesiyle birlikte kataraktı olmayan özellikle 50 yaş üstü hipermetrop bireylerde gözlük kullanımını bitirmek ya da en aza indirmek için bu tarz merceklerin kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

AKILLI LENSLERLE  ASTİGMAT GİDERİLİR Mİ?

Ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde kişinin Korneal astigmatı varsa ve buna bağlı ameliyat sonrası, astigmat değer olacaksa, bu durum astigmat düzeltici Trifokal mercekler ile düzeltilebilir.

DAHA ÖNCE GÖZ MERCEĞİ TAKILAN KİŞİLERE AKILLI LENS TAKILIR MI?

Bu kişilerin göz yapısı uygunsa ve özellikle belirgin bir numara sapması varsa, 3 odaklı lensler ek olarak yerleştirilerek hem numara düşürülmüş hem de farklı mesafeleri görebilmeleri sağlanmış olur.

TRİFOKAL MERCEKLER KİMLERE ÖNERİLMEZ?

Diyabet hastalarında, belirgin sarı nokta hastalığı olanlarda, göz içi lensin merkezi olmadığı durumlarda bu tarz mercekler önerilmezç


İçeriği Paylaşın