Alzheimer Tedavisinde Yeni Gelişme

Alzheimer Tedavisinde Yeni Gelişme

Alzheimer Tedavisinde Yeni Gelişme

Bizi Takip Et


Araştırmacı ilaç şirketi Servier, Alzheimer hastalığının tedavisinde, önemli  beyin araştırmaları merkezlerinden biri olan ve merkezi Avustralya’da bulunan Florey Nöroloji ve Akıl Sağlığı Enstitüsü ile işbirliğine gidiyor.

Servier, Florey Institute of Neuroscience and Mental Health (Florey Nörolojı  ve Akıl Sağlığı Enstitüsü)  ile birlikte Alzheimer hastalığının tedavisine yönelik bir işbirliği anlaşması imzaladı. İşbirliğinin diğer ortakları arasında Florey Enstitüsü’nün partneri St. Vincent’s Institute of Medical Research (St. Vincent Medikal Araştırma Enstitüsü) ve Monash Üniversitesi de yer aldı. Söz konusu işbirliği , Alzheimer gibi nörodejeneratif bozukluklarda İnsülin-regüle aminopeptidazın (IRAP) rolü üzerinde yapılacak bilimsel çalışmaları kapsayacak.

IRAP nörodejeneratif bozuklukların terapötik tedavisi için yeni bir hedef olarak gösteriliyor.  Söz konusu işbirliğinin öncelikle nörodejeneratif bozukluk modellerinde IRAP’ın terapötik potansiyelini anlamaya  ve IRAP aktivitesini engellemeye aday yeni ilaçların tanımlanmasına odaklanacağı belirtiliyor..

Servier Ar-Ge Başkanı Emmanuel Canet, Servier’in nörodejeneratif ve psikiyatrik hastalıkların tedavisinde yeni tedavi edici ilaçların araştırma ve geliştirmesine odaklanacağını belirtti. Canet, Servier ve Florey’in.   ,Monash Üniversitesi ve St. Vincent Enstitüsü ile birlikte nörolojik ve psikiyatrik bozukluklarda  ve ilaç keşfinde uzmanlıklarını biraraya getireceklerini açıkladı.
Servier Araştırma Enstitüsü Genel Müdürü Bernard Marchand ise Florey ve ortaklarının Alzheimer hastalığının patolojisinde IRAP’ın rolünü anlamak yönünde son derece önemli bir çalışma gerçekleştirdiğini ifade etti. Marchand, bu işbirliğinin amacının bu fikri doğrulamak ve IRAP üzerinden etki eden yeni tedavi edici ajan için platform oluşturmak olduğunu belirtti.


İçeriği Paylaşın