Kişiye Özel Doğurganlık Tedavisi

Kişiye Özel Doğurganlık Tedavisi

Kişiye Özel Doğurganlık Tedavisi

Bizi Takip Et


Songül Dokumacı 33 yaşında 8 yıllık evli bir kadın. Onu diğer kadınlardanden ayıran özellikler şöyle; tek yumurtalık, tek böbrek ve yarım rahimle yaşıyor. 8 yıllık mücadelenin ardından hamile kalmayı başarıp kısa bir süre önce oğlu Muhammed Yahya’yı dünyaya getirdi.

Songül Dokumacı’nın bir yıl önce hasta dosyasında yazanlar şöyle:

*Tek yumurtalık
*Tek böbrek
*Doğuştan yarım rahim
*Erken yaşta yumurtalık yetmezliği
*B12 vitamin eksikliği
*Şeker hastalığına yatkınlık
*Kan pıhtılaşmasında sorun var
*Aşırı kilo
*Bebek sahibi olmak için yapılan tedavilerde iki hamilelik yaşandı, iki hamilelik de üç aylıkken sona erdi ve kürtaj oldu.

Sonuç: Anne olması çok ZOR…

Hasta tablosu olarak hiç ümit vermeyen Songül Dokumacı Bahçeci Sağlık Grubu’nda kişiye özgü doğurganlığı arttırıcı bir takım çalışması başladı.

KİŞİYE ÖZEL DOĞURGANLIK NASIL ARTIRILIR?

Aile Hekimi Dr. Murat Berksoy tarafından tıpta ‘Fertility Nutritionist’ olarak ifade edilen doğurganlığın arttırılması yönündeki tedavide; anne adayı için özel bir yaşam biçimi belirlendi, özel beslenme-egzersiz programı hazırlandı ve psikolojik destek verildi.

Songül Dokumacı’ya erken yumurtalık yetmezliği yaşadığı için özel program uygulandı. Kilo verme programına alındı ve 79 kilodan 68 kiloya düşürüldü. Metabolik ve hormonal bozuklukları için ilaç tedavisi ve tedaviyi destekleyici vitamin- mineral destekleri verildi. Kanının akışkanlığını arttırıldı. Bu arada eşi için de sperm kalitesini arttıracak beslenme programı uygulandı, besin destekleri aldı. Çiftin yaşadığı kaygıları kontrol etmelerine yardımcı olundu.

GEBELİĞE HAZIRLIK TEDAVİSİ

Tüm bunların ardından Bahçeci Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Halit Fırat Erden 4 Temmuz 2011’de gebeliğe hazırlık tedavisine başladı.

*Yumurtalık rezervini takip etti
*Rahimi gebelik için hazırladı
*Uygun tedavi protokolü ile yumurtalıklarını uyardı
*Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtaları topladı
*Embriyo transferini yaptı

…VE BEBEK DÜNYAYA GELDİ

Songül Dokumacı hamile kaldı ve kısa bir süre önce de oğlu Muhammed Yahya’yı dünyaya getirdi.

Songül Dokumacı’nın hamileliği süresince kilosu, şekeri, tansiyonu, kanının akışkanlığı takip edilip, ihtiyaç duyulduğunda vitamin- mineraller takviyesi verildi.

Mutlu sona ulaşana kadar geçirdiği süreçleri anlatan Songül Dokumacı, “ Bebek sahibi olmam neredeyse imkânsızdı. Ama içimde her zaman bir umut vardı. Ve doktorlarımın uyguladıkları doğru tedaviyle hamile kaldım ve oğlumu dünyaya getirdim. Çok mutluyum” dedi.

Baba Aydın Dokumacı (38) hala yaşadığı mucizeye inanamıyor. “Umudumuzu yitirdiğimizde baba olacağımı öğrendim. Şimdi oğluma bakarken mucizelere daha çok inanmaya başladım. Çünkü oğlum bir mucize” dedi.


İçeriği Paylaşın