Ameliyatsız Estetik: Dolgu Uygulamaları

Ameliyatsız Estetik: Dolgu Uygulamaları

Ameliyatsız Estetik: Dolgu Uygulamaları

Bizi Takip Et


Vücudun yaşlandıkça azalan hacmi, cilt altı erimeler ve oluşan derin kırışıklıkların tedavisinde kullanılan yöntemlerin biri de dolgu uygulamalarıdır. Dolgular etki sürelerine ya da içerdikleri maddelere göre çeşitli sınıflara ayrılır. Etki sürelerine göre; kısa, uzun süreli ve kalıcı olarak üç sınıftırlar.

Kısa etkili dolgular, hyaluronik asit denilen, zaten vücutta dokular arasında bulunan bir protein ile yapılan dolgu uygulamalarıdır. Bu protein, laboratuvar ortamında üretilerek, hazır uygulanabilir enjektörlerin içerisine yerleştirilir. Bunların etki süresi altı ay ile iki yıl arasında değişmektedir.

Uzun süreli dolgu maddeleri ise yine diş, kemik gibi sert dokularımızda bulunan hidroksiapatit veya poli-L-laktik asit içeren proteinlerdir. Bunlar da laboratuvar ortamında üretilerek, hazır uygulanabilir enjektörlerin içerisine yerleştirilir. Bunların etki süresi iki-dört yıl civarındadır.

suleyman tas

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Taş

DOLGU İLE NELER YAPILABİLİR?

Kalıcı dolgular da; plastik, silikon, metilmetakrilat gibi normalde vücutta bulunmayan maddelerden üretilirler. Bu yüzden vücutta reaksiyonlara neden olabilirler. Ayrıca erime ihtimalleri olmadığından yapılan uygulama geri alınmaz. Bu nedenlerle tercih edilmemekte ve önerilmemektedir.

Çok yaygın kullanılan dolgu uygulamaları, ameliyatsız estetik denilince botox ile akla gelen ilk uygulamalar arasındadır. Bu uygulamaların ameliyata gerek kalmadan beş dakika gibi kısa bir sürede ve ofis ortamında gerçekleştirilebilmesi en büyük avantajlarıdır. Hastalar bu uygulama ile öğlen arası gelip gençleşerek, öğleden sonra işlerine refresh olmuş bir şekilde gidebilmektedirler.

Dolgu ile peki neler yapılabilir?

. Yüzün daha dolgun ve genç görünmesi sağlanarak, elmacık kemikleri belirginleştirilebilir,

. Dudaklar büyütülebilir,

. Burun ucu dolgunlaştırılabilir,

. Yüzdeki kırışıklıklar silinebilir,

. Memeler ya da kalçalar büyütülebilir,

. Vücuttaki istenmeyen bütün çukurluklar silinebilir.

 

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Taş  (Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı)

Medical Park Hastaneler Grubu

www.suleymantas.com.tr


İçeriği Paylaşın