Araştırma: Bekar Erkekler Evli Erkeklerden Farklı Kokuyor

Frontiers in Psychology dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, bekar erkeklerin vücut kokuları, evli erkeklerin vücut kokularından daha güçlü...

Araştırma: Bekar Erkekler Evli Erkeklerden Farklı Kokuyor

Bizi Takip Et


Yeni yapılan bir araştırmaya göre, bekar erkekler evli erkeklere göre daha çok kokuyor.  Koku farklılığının nedeni anlaşılamazken, araştırmacılar koku değişikliğine neden olan hormonların "eş aramada" rol oynadığını söylüyor.

Frontiers in Psychology dergisinde yayınlanan araştırmada, bekar erkeklerin evli erkeklere göre çok koktuğu ve kadınların bekarlar arasında evli erkekleri ayırt etme becerisine sahip olduğu ortaya çıktı.

Avustralya'da bulunan Macquarie Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, "Evrimsel bir bakış açısıyla, kadınların birlikteliği çağrıştıran kemosinyalleri tespit ederek kur yapmaktan kaçınması avantajlı olabilir" diyor.

"BEKAR ERKEKLER DAHA ERKEKSİ"

Araştırmacılar, 82 kadından 91 farklı erkeğin tişört terini koklamalarını istedi. Bu erkeklerin 45’i erkek ve 46’sı bekardı. Araştırmacılar katılımcılara temiz bir beyaz tişörtler vererek 24 saat boyunca giymelerini istedi. Tişörtler toplandıktan sonra araştırmaya katılan kadınlara koklatıldı ve fotoğrafları gösterildi.

Çalışmanın yazarları, "Hipotezimize uygun olarak, bekar erkeklerin vücut kokusu, evli erkeklerin vücut kokusundan daha güçlü olarak derecelendirildi. Ayrıca, bekar erkeklerin yüzlerinin evli erkeklere göre daha erkeksi olduğu ortaya çıktı” diye kaydetti.

NEDENİ BİLİNMİYOR

Bilim insanları, kokulardaki farklılığın tam olarak neden olduğunu belirleyemediler, ancak çalışmanın yazarı Mehmet Mahmut, Newsweek'e hormonların "eş arama davranışında" rol oynadığını söyleyerek "Önceki araştırmalardan, daha yüksek testosteronun daha güçlü vücut kokusuyla bağlantılı olduğunu biliyoruz. Potansiyel olarak bekar erkeklerin daha yüksek testosteron seviyeleri vardır" dedi.


İçeriği Paylaşın