Araştırma: Covid-19 Atlatanlarda Semptomlar 2 Yıl Sürebiliyor

Lancet’ta yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, pandeminin başlarında koronavirüse yakalanan kişilerin bazılarında 2 yıl sonra bile semptomların görüldüğü belirlendi.

Araştırma: Covid-19 Atlatanlarda Semptomlar 2 Yıl Sürebiliyor

Bizi Takip Et


Koronavirüs pandemisinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen etkileri sürüyor. Yapılan bir çalışmada, pandeminin başlarında koronavirüse yakalanan kişilerin bazılarında 2 yıl sonra bile semptomların görüldüğü ortaya çıktı.

Lancet’ta yayınlanan çalışmaya göre, hastaların yüzde 55’inde iki yıl sonra Covid-19 semptomu tespit edildi.

SAĞLIK DURUMLARI KÖTÜLEŞTİ

Çin-Japonya Dostluk Hastanesi'ndeki uzmanlar, 7 Ocak - 29 Mayıs 2020 tarihleri arasında Çin'in Vuhan kentindeki Jin Yin-tan Hastanesi'nde hastaneye kaldırılan ve taburcu edilen bin 192 kişinin kayıtlarını inceledi.

Araştırmacılar, hastalar taburcu edildikten 6 ay, 12 ay ve 2 yıl sonra kontrol ettiler ve semptomların öznel değerlendirmelerini istediler. Katılımcılar ayrıca solunum fonksiyon testleri, BT taramaları ve altı dakikalık yürüme testleri dahil olmak üzere daha objektif tıbbi testler kullanılarak değerlendirildi.

Çalışmaya katılanların 2 yıl sonra sağlık sorunlarının daha kötü olduğu ortaya çıktı. Devam eden Covid-19 semptomları olanlar ağrı, yorgunluk, uyku sorunları ve zihinsel sağlıkları yaşıyordu. Hastanede yatarken daha yüksek düzeyde solunum desteği alan hastalar, uzun vadede diğerlerine göre daha fazla akciğer sorunu yaşadı.

Kalıcı semptomları olan katılımcılar da pandemi öncesinden daha sık doktora gittiklerini söyledi. Egzersiz yapmakta zorlandıklarını ve genellikle daha düşük bir yaşam kalitesine sahip olduklarını bildirdi. Çoğu, işlerine geri dönerken, hastalanmadan öncekiyle aynı seviyede çalışıp çalışmadıkları ise belli değil.


İçeriği Paylaşın