Aşı Kararsızlığı Toplum Sağlığını Etkiliyor

Aşı Kararsızlığı Toplum Sağlığını Etkiliyor

Aşı Kararsızlığı Toplum Sağlığını Etkiliyor

Bizi Takip Et


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2019 yılında toplumu bekleyen en büyük 10 tehlikenin başında aşı kararsızlığının geldiğini belirtiyor. Aşı kararsızlığı, başta çocuklar olmak üzere toplum sağlığını tehdit ediyor.

Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir sağlık uygulaması olan aşı ve aşılanmanın önemine dikkat çekmek amacıyla GSK Türkiye’nin katkılarıyla Nisan ayının son haftası olarak kabul edilen Aşı Haftası’nda basın toplantısı gerçekleştirildi. Uzmanlar aşı kararsızlığının toplum sağlığı için önemli bir tehlike olduğunu belirterek; aşının ve aşılamanın önemine dikkat çektiler.

AŞI TEREDDÜDÜ TARTIŞILACAK BİR KONU DEĞİL

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan aşı kararsızlığı nedeniyle salgınların arttığına dikkat çekerek, “Hastalıklardan korunmada en etkili yöntem aşıdır. Dünyada şu ana kadar gerçekleştirilmiş 10 büyük keşfe bakıldığında aşı birinci sırada yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, 2019 yılında toplumu bekleyen en büyük 10 tehlikenin başına aşı kararsızlığının olduğunu belirtti. Yapılan araştırmalar aşının otizm, alzheimer ya da civa zehirlenmesine neden olmadığını net bir şekilde göstermektedir. Aşı tereddüdü tartışılacak bir konu değil. Aşı reddi sadece bireyin kendi sağlığını değil, toplumdaki diğer bireylerinde sağlığını tehlikeye atmak demektir. Aşı tereddüdünün tamamen ortadan kalkması için de zorunlu yasaların dışında toplumun bilinçlenmesi, bilinçlendirilmesi gerekmektedir.” dedi.

AŞILAR EN AZ MALİYETLE EN BÜYÜK SAĞLIK GETİRİSİDİR

Aşıların değerine değinen Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu şu bilgileri verdi; “Aşı bireylerin ve buna bağlı olarak toplumların daha sağlıklı olması için yapılır. Çocuklar hastalanmasın, sakat kalmasın, daha sağlıklı nesiller yetişsin diye aşılama yapıyoruz. Aşılama sayesinde salgınlar engelleniyor ve bu sayede sağlık harcamaları azalıyor. Bu nedenle aşılar, sağlık ekonomisi çerçevesinde de en maliyet etkin çözümler arasında yer alıyor. Aşılanma ile bulaşıcı hastalıkların toplam yükü yüzde 14’lere düştü.”

YETİŞKİN BİREYLERE YÖNELİK HASTALIKLARDA ARTIŞ RİSKİ VAR

Basın toplantısında konuşan Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Akın da konuşmasında erişkin aşılanmanın önemine vurgu yaparak; “Türkiye’de erişkin aşılaması çok düşük. Çocuklarımızı aşılarla korumak için çok çaba sarf ediyoruz; ancak erişkinlerin de aşılanması çok önemli. Özellikle diyabet, KOAH gibi kronik hastalığı olan yetişkinlerde kritik önem taşıyor. Aşılama olmadığı için aşılama ile önlenebilecek hastalıklarda artış var. Aşılama her yaş için çok önemli. Bulaşıcı hastalıklar sosyo-ekonomik seviye tanımaz, yaşadığınız bölgeyi tanımaz. Salgın başladığında herkes hastalanabilir. Bu yüzden kitlesel aşı programlarının devam etmesi önemli.” dedi.


İçeriği Paylaşın