Bir Can Dört Hayat Kurtardı

Bir Can Dört Hayat Kurtardı

Bir Can Dört Hayat Kurtardı

Bizi Takip Et


Kartal Umut Hastanesi`nde 3 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra beyin ölümü gerçekleşen 32 yaşındaki İlker Denizalp`in organları dört kişiyi hayata bağladı. Memorial Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ve Prof. Dr. Koray Acarlı tarafından gerçekleştirilen operasyonla Denizalp`in karaciğeri 57 yaşındaki siroz hastası Abdullah Ünlü`ye nakledildi.
İlker Denizalp`in kalbi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi`nde, böbreklerinden biri Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde, diğeri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi`nde, 2 korneası da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi`nde yatmakta olan hastalara nakledildi. Naklin ardından Memorial Hastanesi Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ile Prof. Dr. Koray Acarlı, İlker Denizalp`in babası Hasan Denizalp, eşi Sevil Denizalp ve Abdullah Ünlü`nün oğlu Bülent Ünlü bir araya geldi. Duygusal anların yaşandığı bu buluşmada hüzün ve mutluluk bir arada yaşandı.

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu:
 Yapılan organ bağışıyla 4 kişi hayata döndü. İlker Denizalp’in ailesine başsağlığı, orğanları alan ailelere de sağlık dilerim.

Prof. Dr. Koray Acerlı:
 Türkiye`de esas sorun organ bağışının yeterli sayıya ulaşmaması. Organ bağışında duyarlılık arttıkça, acılı anlarda bile yapılan bağışlarla insanlar yeniden hayata dönüyor. Hem kendi adıma hem de Abdullah Ünlü adına Denizalp ailesine yaptıkları organ bağışı nedeniyle teşekkür ediyorum.

AİLECE ORGAN BAĞIŞINI DESTEKLİYORUZ

32 yaşındaki oğlu İlker Denizalp`i hiç beklemediği bir anda kaybeden baba Hasan Denizalp de böyle bir acıyı ilk kez yaşadığını belirterek, şunları söyledi: “Ailemin de desteğiyle oğlumun organlarını bağışlamaya karar verdim. Bu kararımda Prof. Dr. Kalayoğlu`nun “10 bin kişiyi gözlemledim, beyin ölümü gerçekleşen hiç kimse iyileşmedi” sözü beni etkiledi. Bir insanın tıbben beyni ölüyorsa, yaşaması imkansız. Toplumumuzda organ nakli yetersiz. Bu konuda duyarsızlık var. Oysa bizim milletimiz çok yardımsever. Verdiğimiz kararın meyvesini hemen topladık. Şu anda acı ile sevinci bir arada yaşıyorum. Oğluma Allah`tan rahmet, organlarını alanlara da sağlık diliyorum.” Denizalp, eşinin de 7 yıl önce beyin kanaması geçirdiğini, ancak onun daha hafif atlattığını ve şu anda yaşadığını belirterek, “Eşim bana sürekli organlarını bağışlayacağını söylüyor. Ailece organ bağışını destekliyoruz” dedi. İlker Denizalp`in eşi Sevil Denizalp de kendilerinin canının yandığını, ancak başkalarının bu acıyı yaşamasını istemediklerini belirterek, “Hastalara umut ışığı olsun diye bu kararı verdik” diye konuştu.

BEN DE ONUN BİR OĞLU OLMAK İSTERİM

Karaciğer nakli yapılan hastanın oğlu Bülent Ünlü ise babasının durumunun 3 aydan beri ağırlaştığını, karnı ve ayaklarının şiştiğini ve artık bir mucize beklediklerini belirterek, şunları söyledi: “Doktorumuz Münci Kalayoğlu, dün gece bize haber verdi. Ankara`dan hemen yola çıktık. Sabaha karşı da nakil yapıldı. Babam 57 yaşında. Yaşamayı, çocuklarını ve torunlarını çok seviyor. Hasan amcam kabul ederse ben de onun bir oğlu olmak isterim.” Abdullah Ünlü`nün eşi Azime Ünlü de eşi ile 11 yıldan beri ölüm kalım savaşı verdiklerini belirterek, “Ümidimizi hiç kaybetmedik. Allah`tan ümit kesilmez dedik. Mutlu haber dün gece geldi. Çok mutluyuz. Organları bağışlayan aile için de üzgünüz. O aileyi de hiç unutmayacağız. Benim tek oğlum var. Aynı zamanda onların da oğlu olacak. Biz de bir karar verdik. 90 yaşına gelsek de organlarımızı bağışlayacağız” dedi. Bülent Ünlü, Hasan Denizalp`in elini öperek kendisini de oğlu gibi görmesini istedi.
17 Kasım 2006 günü 32 yaşındaki İlker Denizalp`in karaciğeriyle hayata dönen Abdullah Ünlü ise duygularını şu cümlelerle anlattı:
“Son üç aydır sanki yaşamıyor gibiydim. Karnım ve ayaklarım şişmişti. 16 Kasım akşamı organ bulunduğunun haberi geldiğinde hemen Ankara`dan İstanbul`a geldik. Prof. Dr. Koray Acarlı ve Prof. Dr. Münci Kalayoğlu sayesinde yeniden hayata döndüm. Ayrıca organ bağışlayan İlker Denizalp`in ailesine de minnettarım.”

Kaynak: Memorial Hastanesi web sitesi
(www.memorial.com.tr)


İçeriği Paylaşın