Türkiye'yi Ağlatmıştı: Böbrek Nakli Bekleyen Gamze'den İyi Haber Geldi

22 yaşında olmasına rağmen 15 yaşlarında gösteren böbrek yetmezliği hastası Gamze Akkaya, katıldığı TV programının ardından babasını nakile ikna etti ve başarılı geçen ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Türkiye'yi Ağlatmıştı: Böbrek Nakli Bekleyen Gamze'den İyi Haber Geldi

Bizi Takip Et


Böbrek yetmezliği hastalığı olan ve doku uyumu olmasına rağmen babasını nakile ikna edemeyen Gamze Akkaya soluğu Fox Tv’de yayınlanan Fulya İle Umudun Olsun programında almıştı.

22 yaşında olmasına karşın 14-15 yaşlarında gösteren Gamze Akkaya, izleyenleri çok üzmüştü. Günlerce süren ikna çabalarının ardından baba İsmail Akkaya  böbreğini bağışlamayı kabul etmişti.

Ve geçtiğimiz günlerde baba ve kızın ameliyatı gerçekleştirildi.  İsmail Akkaya ve Gamze Akkaya’ya umut ışığı İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan’dan geldi.

Prof. Dr. Alp Gürkan, Gamze ve babasının testlerinin uyum için yetersiz olduğunu testlerin tekrar yapılması konusunda ricada bulundu. Tekrar bir araya gelen baba kız testleri verdi. Doku uyumluluk testleri uyumlu çıkan Gamze Akkaya ve İsmail Akkaya’nın nakil serüvenleri böylelikle başladı.

"BU YILIN EN GÜZEL HEDİYESİ BABAMDAN GELDİ"

Ameliyat sonrası duygularını dile getiren Gamze Akkaya, “Kendimi çok iyi hissediyorum. 1 haftadır diyalize girmiyorum. Bu benim için en güzel hediye. Artık sağlıklı hissediyorum. Babam böbreğini bana bağışladı. Böbreği ben de hayat buldu. Hayatıma sağlıklı bir şekilde devam ettireceğim. Bu yılın en güzel hediyesi babamdan geldi” dedi.

"ÇOCUK YAŞTAKİ HASTALARA NAKİL YAPMAK ÇOK ÖNEMLİ"

Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan, “Fox Tv’deki yayından haberimiz olduğunda bu kızı kurtarmak için kanalla irtibata geçtik. Gamze’ye ve babasına uyum dâhil birçok test yaptık. Bütün test sonuçları gayet olumlu geldi. Kapalı yöntemle babasından böbrek alarak Gamze’ye nakil yaptık. Her 2 ameliyat da çok başarılı geçti. Gamze hemen idrar çıkarmaya başladı. Kreatinini düştü. Gamze’yi ve babasını sağlıklı şekilde evlerine yolladık. Gamze 5 yıldır diyalize giriyordu. 7-8 yıldır böbrek yetmezliği olan bir genç kız. 22 yaşında olmasına karşın 14-15 yaşlarında görünüyor, böbrek yetmezliği nedeniyle fiziksel gelişimini tam tamamlayamamış. Yıllar önce nakil olma şansını yakalamış olsaydı, fiziksel gelişimini de tamamlama şansını yakalamış olacaktı.

Bu nedenle özellikle çocuk yaşlarındaki hastalara nakil yapmak çok önemli. Bu çocuklar nakil olamazlarsa fiziksel bazen de mental gelişmelerinde geri kalmalar oluyor. Tek çareleri böbrek nakli olmaları. Keşke ülkemizde organ bağışı daha yaygın olsa da bu durumdaki tüm çocuk hastalarımıza nakil yapabilsek” açıklamasında bulundu. 


İçeriği Paylaşın