Biyoteknolojik Ürün Geliştirmede İş Birliği

Biyoteknolojik Ürün Geliştirmede İş Birliği

Biyoteknolojik Ürün Geliştirmede İş Birliği

Bizi Takip Et


Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Merck, biyoteknolojik ürün geliştirme alanında ülkemize önemli bir Ar-Ge ve uygulama birimini kazandırıyor. “SUNUM&MERCK Yaşam Bilimleri Uygulama Birimi” hayata geçiyor.

Bu iş birliği ile Türkiye, modern laboratuvar altyapısına ve donanımına sahip yeni bir biyoteknoloji Ar-Ge ve uygulama birimine kavuştu. Burada yapılacak çalışmalar, Türkiye’nin ilaç araştırma geliştirme alanındaki merkezleri, üretim tesisleri olan bir ülke konumuna gelmesine katkı sağlayacaktır. Merck tarafından SUNUM iş birliğinde kurulan Merck & SUNUM Yaşam Bilimleri Uygulama Birimi’nin açılışı 11 Nisan 2019 tarihinde özel bir törenle Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleşti. Açılış törenine Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici, Merck Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şehram Zayer, SUNUM Yönetim Kurulu Başkanı Alpagut Kara, Merck Proses Çözümleri Avrupa Bölge Grup Başkanı Ron Bunschoten’in yanı sıra SUNUM Direktörü Fazilet Vardar Sukan ve Sabancı Üniversitesi akademisyenleri, Merck üst düzey yöneticileri, kamu ve endüstrinin önemli kurum ve kuruluşları ile sektörden birçok isim katıldı.

SUNUM&MERCK Yaşam Bilimleri Uygulama Birimi ile Türkiye, biyoteknolojik ürün proses geliştirme konusunda modern bir laboratuvar altyapısına kavuşuyor. Bu sayede, ülkemizde biyoteknolojik ürünlerin araştırma ve geliştirmesine katkı sağlanıyor ve akademik tabanlı iş gücünün oluşturulması hedefleniyor. Biyoteknolojik ürünler, bir canlı hücresine ait genin, diğer bir canlı hücresine naklini mümkün kılan “rekombinant DNA teknolojisi” sayesinde üretiliyor. Bu teknoloji, vücudun kendi ürettiği doğal protein ve hormonların laboratuvar ortamında hücre kültürleri tarafından üretilmesini sağlıyor. Bu şekilde üretilen insan vücuduna uyumlu moleküller biyoteknolojik ürünler olarak adlandırılıyor.

Merck, bilimi odağına alarak, araştırma ve geliştirme yoğun yatırımları ile bu sektörlerde yenilikçi çözümler sunuyor. Biyoteknolojik ürün geliştirme konusunda yaptığı çalışmalarla yeni moleküller keşfederek hastaların ve tıbbın hizmetine sunuyor.

Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında sağlık alanında yenilikçi ve ileri teknolojiyi kullanarak 23.3 milyar dolarlık bir değer yaratmak hedefleniyor. Yol haritasında araştırma geliştirme yatırımlarının arttırılması, yetişmiş insan kaynağının oluşturulması ve biyoteknolojik üretim merkezlerinin sayılarının arttırılması yer alıyor. Bu proje sayesinde Türkiye’ye Merck’in sağladığı bilgi transferi ile ilaç ve etken madde araştırma geliştirme alanında önemli merkezleri, üretim tesisleri ve yetişmiş akademisyenleri bulunan bir ülke olma vizyonumuz destekleniyor. Türk bilim insanlarının ve ülkemizdeki ilaç şirketlerinin biyoteknolojik ilaç keşfi için çalışmalarda bulunabilecekleri bir merkez oluşturuluyor.

DOKTORA ÖĞRENCİLERİNE BURS

SUNUM&MERCK arasında yapılan iş birliği kapsamında, iki kurum tarafından ortak bir çalışma grubu oluşturuluyor ve Sabancı Üniversitesi Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik Programı’ndan belirlenecek doktora öğrencilerine burs imkanı sağlanıyor. Bu sayede yakın gelecekte Türkiye’nin ihtiyaç duyacağı yetişmiş insan kaynağının oluşmasına destek veriliyor.

MİSYONUMUZ “BİRLİKTE YARATMAK VE GELİŞTİRMEK”

SUNUM&MERCK Yaşam Bilimleri Uygulama Birimi açılış töreninde konuşan Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici, “Sabancı Üniversitesi’nde merkezlerimizin varlığı, yürütülen çalışmalar ve fakültelerimiz ile olan işbirlikleri, daima öncelikli konularımız arasında yer aldı. Bilginin ve teknolojinin geliştirilmesine sürdürülebilir katkı sağlamayı hedefleyen üniversitemiz, “Birlikte Yaratmak ve Geliştirmek” misyonu çerçevesinde, sanayi ile yaptığı yerel ve uluslararası işbirlikleriyle katkıda bulunuyor. Bu ay açıklanan Times Higher Education 2019 Dünya Üniversiteler Etki Sıralaması “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” kategorisinde Türkiye’den sıralamaya giren üniversiteler arasında birinci olmamız sanayi işbirliklerine verdiğimiz önemin bir göstergesi. Bugün yine bu işbirliklerinin uluslararası boyutlarda devam etmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Merck’in Sabancı Üniversitesi’nin altyapı ve insan gücüne olan güveni bizlere gurur veriyor. Mühendislik alanındaki AR-GE gücümüzü Merck ile birleştirerek, sağlık ve tıp alanındaki bilimsel iş birliklerimize bir yenisini daha ekliyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’DE BİYOTEKNOLOJİK İLAÇ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRİLMESİNE KATKI

2019 yılında Türkiye’de 21. resmi kuruluş yılını kutlayan Merck’in ürünleri ile ülkemizin tanışması 1900’lü yılların başına kadar uzanıyor. Ülkemize değer katan projeler yaratmaya odaklandıklarına dikkat çeken Merck Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şehram Zayer , “Biyoteknolojik ilaç araştırma ve geliştirme çalışmalarına katkı sağlayacak bu merkezin, ülkemizin saygın ve öncü üniversitelerinden Sabancı Üniversitesi ve SÜ Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) ile işbirliği içinde açılışını gerçekleştirmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye’nin 2023 vizyonu oldukça net bir şekilde sağlık alanında araştırma ve geliştirmeye odaklanmayı, yerli ve yabancı yatırımın katkılarıyla değer yaratan bir ekosistemin oluşmasını hedefliyor. Bu amaca ulaşmak için katkıda bulunmaktan Merck Türkiye olarak çok mutluyuz” dedi. Bu çalışmaları gerçekleştirecek yetişmiş akademisyenlerin önemine dikkat çeken Zayer “Bu projenin ülkemize pek çok alanda katkıları olacak. Bu merkezde araştırmacılar biyoteknolojik ürün proses geliştirme, üretim ve saflaştırma üzerinde çalışabilecek. Ülkemizdeki biyoteknolojik ürün araştırma merkezlerinin, GMP (İyi üretim uygulamaları) sertifikası alması Merck’in sağlayacağı bilgi transferi sayesinde desteklenecek. Bunun sonucunda Türkiye’de biyoteknolojik ilaç üretimi yapan merkezlerin sayısının artacağını ön görüyoruz. Projenin en önemli katkılarından birisi de bu alanda hali hazırda çalışmalar yapmakta olan çok değerli akademisyenler ile birlikte, araştırma ve geliştirme çalışmalarında yer alacak genç bilim insanlarının yetişmesine katkıda bulunmaktır.” şeklinde sözlerine devam etti.


İçeriği Paylaşın