Balonlar “Tiroid” İçin Havalandı…

Balonlar “Tiroid” İçin Havalandı…

Balonlar “Tiroid” İçin Havalandı…

Bizi Takip Et


Merck’in desteklediği 8. Uluslararası Tiroid Farkındalık Haftası’nda bu yıl “Çocuklarda Hiper ve Hipotiroidiye”e dikkat çekildi. Koşuyolu Parkı’nda düzenlenen “Tiroidiniz gizli kalmasın” etkinliğinde konuşan Doç. Dr. Seda Sancak, “Tiroid hastalıkları kan testi ile kolayca teşhis edilebilir. Tedavisi çok kolay ve başarılıdır.” mesajını verdi. Tanısı konmayan ya da tedavi edilmeyen tiroid hastalıkları yüzünden milyonlarca insan oldukça düşük bir yaşam kalitesi ile hayatlarını sürdürüyor.

Tiroid hastalıkları, dünyada 300 milyondan fazla insanı etkileyen, çok sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Her 2000-4000 bebekten 1’inde doğuştan hipotiroidi görülürken, bu duruma kız çocuklarında erkek çocuklara göre iki kat fazla rastlanıyor. Hipertiroidi ise 15 yaşından küçük çocuklarda 1 milyonda 8 olarak nispeten düşük oranda görülüyor. Boynun ön kısmında “kelebek” şeklinde bir iç salgı bezi olan tiroid bezi, vücudun metabolizma hızını kontrol etmek açısından büyük bir rol oynuyor.

TSH BAKTIRIN!

Uluslararası Tiroid Federasyonu (TFI) ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği, Merck desteğiyle, 23-29 Mayıs haftasını “Uluslararası Tiroid Farkındalık Haftası” olarak çeşitli etkinliklerle kutladı. Bu yıl 8.’si düzenlenen kutlamalar Koşuyolu Parkı’nda, “balon uçurma” aktivitesiyle gündeme taşındı. Etkinliğe katılan vatandaşlara tiroid hastalıkları konusunda bilgi veren Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Doç Dr. Seda Sancak, “Tirod kilo alımı, konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık, yorgunluk, saçlarda dökülme gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Kan testi ile kolaylıkla teşhis edilir, tedavisi çok kolay ve başarılıdır. Bu nedenle hekimlerin ve hastaların farkındalığının artırılması çok önemlidir.” diye konuştu. Hafta boyunca, TV ve basın röportajları, posterler, uzman hekim söyleşileri, ilan ve broşür dağıtımları gibi etkinliklerle de tiroid bozukluklarının ne olduğu, beraberinde hangi hastalıklara yol açtığı, tedavi yöntemleri anlatılarak kamuoyunun bilinçlendirilmesi sağlandı.

TÜRK ANNELER, TİROİD BEZİ HASTALIKLARINI BİLİYOR VE ÇOCUKLARINI KORUYOR!

Merck’in, 2016 Şubat ayında yaptığı, Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’da 16 ülkeyi kapsayan “Çocuklarda Tiroid Hastalıkları Anketi”, Türk annelerinin tiroid hastalıkları konusunda bilinçli olduğunu ortaya koydu. Türk doktorlarının Avrupa’da tiroid hastalıkları konusunda annelerle en çok fikir alışverişinde bulunan hekimler arasında yüzde 42 oranla birinci sırada geldiği belirlendi. Türk annelerin yüzde 65’i tiroid hastalıklarının tanısının basit bir kan testi ile konabildiğini bilirken, Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü tarama programlarının bu bilinçte etkili olduğunun altı çizildi.


İçeriği Paylaşın