Prof. Dr. Fabrizio Stocchi Türkiye`yi Ziyaret Etti

Prof. Dr. Fabrizio Stocchi Türkiye`yi Ziyaret Etti

Prof. Dr. Fabrizio Stocchi Türkiye`yi Ziyaret Etti

Bizi Takip Et


Türkiye’ye gelen Parkinson hastalığı ve hareket bozuklukları alanında uzman, dünyaca ünlü İtalyan bilim adamı Prof. Dr. Fabrizio Stocchi, bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere 11 ilde yapacağı ziyaretler kapsamında İstanbul’da üç önemli toplantı gerçekleştirdi.

Novartis’in katkılarıyla Parkinson hastalığı ve hareket bozuklukları alanında uzmanlığıyla dünyaca ünlü İtalyan fikir lideri Prof. Dr. Fabrizio Stocchi İstanbullu nörologlarla buluşturuldu.

Mart ve Nisan ayları boyunca 11 ilde Parkinson konusunda gerçekleşecek toplantılar için Türkiye’de bulunan Prof. Dr. Fabrizio Stocchi, Türk hekimlerini hastanelerinde ziyaret ederek, Parkinson hastalığının tanı ve tedavisinin yanısıra tüm dünyada hızla gelişmekte olan nörorehabilitasyon alanında deneyimlerini paylaştı. Toplantı serisiyle Türk nörologlara dünya çapında bilgi aktarılarak, Parkinson hastalığından etkilenen on binlerce ailenin yaşam kalitesinin dolaylı olarak artırılması amaçlandı.

Prof. Dr. Fabrizio Stocchi bu ziyaretler kapsamında 2-3 Nisan tarihlerinde İstanbul’da üç önemli toplantı gerçekleştirdi. Akademisyen ve nörologların da dahil olduğu yaklaşık 100 hekimin katılımıyla gerçekleşen toplantılarda uzman gözetiminde hastanın içinde bulunduğu hastalık evresine göre şekillendirilen fiziksel egzersizin hastanın fiziksel kabiliyetini artırmaktaki katkısı tartışıldı.

Sinsi ve yavaş seyreden hastalık zamanla bütün vücuda yayılıyor. Genelde 50 yaşından sonra görülen ve erkeklerde görülme sıklığı daha fazla olan hastalık Türkiye’de de binlerce insanı etkiliyor. Her yıl yaklaşık 10 bin civarında hastaya Parkinson teşhisi konulan ülkemizde toplamda 100 bin Parkinson hastası olduğu tahmin ediliyor.


İçeriği Paylaşın