Bunaltıcı Yaz Sıcaklarında Cildinizi Kollajen İle Koruyun

Bunaltıcı yaz sıcakları yaşanırken, cildinizi güneşin zararları ışınlarına karşı korumayı ihmal etmeyin. Yaz aylarında açık alanda çok vakit geçirmek cildin hem üst hem de alt katmanını olumsuz etkileyerek ciltte kollajen kaybına neden olabiliyor.

Bunaltıcı Yaz Sıcaklarında Cildinizi Kollajen İle Koruyun

Bizi Takip Et


Yaz aylarında cildin güneşin zararlı UVB ve UVA ışınlarına maruz kalması, cilt bariyerini olumsuz yönde etkiliyor ve pek çok cilt hastalığına da davetiye çıkarıyor.  Uzmanlar, güneşle temasta cildin mutlaka koruma altına alınması gerektiğini söylüyor. 

 Zade Vital’in Medikal Müdürü ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu konu ile ilgili olarak ‘’Yaz sezonunda güneş ışınlarının dik açısından cildi korumak oldukça önemli... Cildimiz bizi dış çevreden koruyan bir kalkan gibidir ve güneş ışığı, soğuk hava, hava kirliliği gibi oksidatif hasara neden olacak tehditlerden korur. Güneşin zararlı ışınları sadece cildin yapısını etkilemekle kalmıyor, hücrelerin de hasar görmesine de olanak sağlar. Özellikle yağ asitleri ve vitaminlerle zenginleştirilen doğal yağlarla güneş banyosu öncesi ve sonrasında altına alınarak, desteklenmesini öneriyorum ‘’ dedi. 

GÜNEŞİN ZARARARLI IŞINLARI KOLLAJEN KAYBINI TETİKLİYOR

Dedeoğlu, ayrıca güneş ışınlarının cilt üzerindeki diğer bir olumsuz etkisinin ise ciltteki kollajen üretiminin minimize etmesi olduğunu ifade etti. Çevresel hasarlarla ve yaşla birlikte ciltteki kollajen miktarı azaldığını ve cildin daha kuru, esnek olmayan, matlık ve kırışıklıkların oluşmaya başladığı bir sürece girdiğini ifade eden Dedeoğlu, yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarıyla beraber ciltteki kolajen miktarının azalmasının cilt altı doku kaybına neden olabileceğini ve cildin yüzeyinde görünür değişiklikler oluşmasına yol açabileceğini vurguladı.  

Uzmanlar tarafından ciltte bu problemlerin oluşmasını önlemek için balık kaynaklı kollajenlerin daha fazla Tip 1 kollajen içermesinden dolayı cilt desteği olarak bu özdeki formüllerin kullanılması tavsiye ediliyor.

GÜNEŞ YANIKLARINA DİKKAT!

Uzman Dr.Burçak Deniz Dedeoğlu bunun yanı sıra güneş yanıklarına da dikkat çekti. Fitoterapi’de en çok kullanılan bitkilerden biri olan sarı kantaron yağının Orta Çağ'dan beri özellikle kılıç yaralarının tedavisinde şifa kaynağı olarak konumlandırıldığı söyledi.

Bu özel yağın bileşimindeki en önemli ve iyileştirici maddelerden birisi "hiperisin" olan kantaron yağı, aynı zamanda yüksek oranda C ve A vitaminlerini de barındırdığından bahsetti. Dedeoğlu, güneş yanıkları ve güneşlenmenin ciltte yarattığı tahribatın giderilmesinde de rol oynayan sarı kantaron yağının içerdiği doğal yağ asitleri sayesinde cildin normal nem dengesinin korunmasına yardımcı olduğunu ve hücre yenilenmesine katkıda bulunarak, iyileşme sürecini de desteklediğini sözlerine ekledi.

YAZ BOYUNCA CİLDİNİZİ NEMSİZ BIRAKMAYIN

Deniz ve havuz suyu, güneş altında fazla vakit geçirmenin cildin nem kaybetmesine ve pullanma görüntüsüne neden olabileceğinin altını çizen Dedeoğlu ‘’ Bunaltıcı yaz sıcaklarının gelişiyle beraber vücudun sıvı kaybı daha da artıyor. Bu kaybı özellikle su tüketimi ile desteklemek hem sağlık hem de cildin nem dengesini korumak açısından da oldukça önemli… Cildin dışarıdan da nem ihtiyacını karşılanması ise diğer kritik bir konu…

Yaz döneminde de rahatlıkla kullanılabilecek olan doğal yağlar, cilt neminin sürekliliğine ve suyun cilt bariyeri üzerine hapsedilmesine yardımcı olur. Zengin E-Vitamini içeriğiyle susam yağı, özellikle nem kaybı yaşayan ciltler için uygun bir tercih olduğunu düşünüyorum.    Susam yağı, cilt hücrelerinin UV ışınları, hava kirliliği ve toksinler gibi çevresel faktörlerin neden olduğu hasarlardan korunmasını destekler, cilde nem kazandırır. Doğal yağ seçimi yaparken ise tüketicilerin, insan hatasından bağımsız olarak GMP standartlarında üretilen geleneksel yağlara tercih etmesini öneriyorum’’ dedi. 


İçeriği Paylaşın