Burun Estetiği ( Rinoplasti ) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun Estetiği ( Rinoplasti ) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun Estetiği ( Rinoplasti ) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bizi Takip Et


Burun estetiği nedir? Burun estetiğini kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok tercih eder? Karadeniz bölgesinde burun estetiği yaygın mıdır? Karadeniz bölgesi burun yapılarına estetik yapmak daha mı zordur? Burun estetiğinde açık ve kapalı ameliyat arasındaki farklılıklar nelerdir? Kapalı ameliyatlar daha mı avantajlıdır? Sigara kullanımıyla burun estetiğinin başarısı arasındaki ilişki nedir? Kişinin cilt yapısı burun estetiği ameliyatı üzerinde ne derece etkilidir? Burun estetiği sonrası şişlik, ödem gibi durumlar ne kadar sürede geçer? Ameliyat sonrası iyileşme süreci nedir? Burnun düşmesi ne demektir? Revize ameliyatların olması beklenen bir durum mudur? Günümüzde giderek yaygınlaşan dolgu maddeleri enjeksiyonları ile burna da ameliyatsız estetik yapılması mümkün müdür?

Medical Park Trabzon Yıldızlı Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emrah Sözen burun estetiği hakkında merak edilenleri Sağlığım İçin Herşey’de anlattı.

. Burun estetiği nedir?
“Rinoplasti, kısaca burnun şeklinin değiştirilmesi ameliyatı olarak tanımlanabilir. Ama amaç sadece burnun şeklini değiştirmek değil, yüze uygun bir burun oluşturmaktır. Kemeri düzeltme, burnun genişliğini daraltma ya da boyunu kısaltma gibi görüntüye yönelik işlemlerin yanından fonksiyonel bir burun da sağlamak gerekir. Nefesini de olumlu bir şekilde devam ettirebilecek bir burun yapılmalıdır. Bu burunun aynı zamanda yüzün diğer yapılarıyla da uyum içerisinde olması ve yüze artı bir güzellik katması gerekir. X kişisinde güzel gözüken bir burun başka bir kişinin yüzünde kötü bir görüntüye sebep olabilir.”

‘‘RİNOPLASTİ EN ÇOK TRABZON’DA YAPILIYOR’’

. Karadeniz bölgesinde burun estetiği yaygın mıdır?
“Burun estetiği yaptıran kişi sayısı verilemez belki ama bir hekim başına rinoplasti yapma oranı Trabzon’da çok daha yüksektir. Sağlığın merkezi İstanbul ise rinoplastinin merkezi Karadeniz’dir diyebilirm.”

. Burun estetiğini kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok tercih eder?
“Son yıllarda kadınlarla erkeklerin yaptırdığı rinoplasti ameliyatları neredeyse eşitlendi diyebiliriz. Tabii kadınların talebiyle erkeklerin talebi biraz daha farklı olur. Erkekler önceden daha erkeksi burunlar talep ederken artık onlar da biraz daha burun ucu yüksekliği talep etmeye başladılar.”

. Karadeniz bölgesi burun yapılarına yönelik yaptığınız çalışmaya ilişkin bilgi verebilir misiniz?
“Karadeniz denince insanın aklına ilk olarak burun gelir. İlk asistanlık dönemlerinde burun üzerine çalışma var mı diye merak ettim ama bulamadım. Doğu Karadeniz’i baz alarak 4-5 şehri içeren kendim bir çalışma yaptım. Doğu Karadeniz bölgesi ile Türkiye’nin diğer bölgelerini hem kadında hem erkekte karşılaştırdım. Sonuç olarak boyut anlamında farklılıkların olduğu kemer anlamında özellikle erkeklerde daha kemerli bir burun çıktı. Ama kadınlarda bariz bir fark elde edemedim. Sadece Trabzon’da burun ucu bir miktar daha düşüktü. Burun boyu anlamında büyüklük vardı ama şekil anlamında çok yoktu.”

 . Karadeniz bölgesi burun yapılarına (kemerli, sivri burunlar) estetik yapmak daha zor mudur?
“Büyük kemerli burunlarda kemer tamamen küçültüldüğünde ve boyu kısaltıldığında deri çok bol olabilir. Burunda ikisi arasında bir dengeyi sağlamak gerekir. Çünkü deriden bir parça kesip alınamaz. Derinin kendini küçültmesini belli bir kapasitesi vardır. Bu kapasite dikkate alınarak ameliyat yapılmalıdır. Mutlaka kişiye özel davranmak gerekir. Burnun oturma süreci  6 ay-1 yıllık gibidir. Bu süreç beklenir ve düzenli takipler yapılır. Baştaki planlama eğer doğru yapılırsa sonrasında genelde sıkıntı yaşanmaz.”

Op. Dr. Emrah Sözen

AÇIK VE KAPALI BURUN AMELİYATLARI ARASINDAKİ FARKLAR

. Burun estetiğinde açık ve kapalı ameliyat arasındaki farklılıklar nelerdir? Kapalı ameliyatların daha avantajlı olduğu doğru mudur?
“Ameliyatın açık mı kapalı mı olacağına, hastanın burnuna ve yapılacak işleme göre karar vermek gerekir. Açık ve kapalı rinoplasti arasındaki temel fark açık rinoplastide, burun ucunda fazladan küçük bir insizyon (kesi) olur. Görüş alanı daha geniştir, daha çok dokuya müdahale edilebilir. Kapalı rinoplastide görüş alanı biraz daha zayıftır. Daha az müdahale edilebilir. Avantajı ise, burnun daha az travmatize edilmesidir. Ama açık rinoplasti ihtiyacı olduğu düşünülürse bazı hastalarda sadece şekille ilgilenilmez; kıkırdak eğriliği veya ek problemleri olabilir, greft denilen ek kıkırdakları kullanmak gerekebilir. Ya da daha önce ameliyat olmuş (sekonder rinoplasti) ama ikinci kez belli deformitelerden dolayı ameliyat edilecek hastalarda da açık rinoplasti tekniği tercih edilir.”

SİGARA, BAŞARIYI OLUMSUZ ETKİLİYOR

. Sigara kullanımıyla burun estetiğinin başarısı arasındaki ilişki nedir?
“Sigaranın kısa ve uzun dönem olmak üzere iki tür etkisi vardır. Kısa dönem etkisinde sigara içildikten sonra yaklaşık 8-10 saatlik bir sürede bütün vücutta damar daralması (vazokonstrüksiyon) olur. Burun ameliyatı yapılırken burun derisi alttaki yapılardan tamamen ayrılır. Sigara ve benzeri sebeplerden dolayı burundaki damarlarda bir daralma olursa kanlanma bozukluğu yaşanabilir. Sigaranın uzun dönem etkisi ise; ameliyattan sonra vücut kendini bir anlamda iyileştirir, ancak sigara içenlerde yara iyileşmesinde bir bozulma olur.’’

. Burun estetiği yaptırmadan ne kadar önce sigara bırakılmalıdır?
“Bir gün önceden bırakılması yeterli olur. Çünkü 8 saatlik bir daralma süresi vardır. Ama uzun dönem için ne kadar önceden bırakırsa o kadar daha iyi olur.”

. Kişinin cilt yapısı (yağlı, kuru vs.) burun estetiği ameliyatı üzerinde ne derece etkilidir?
“Kalın derili burunlarda, altta iskeletin oluşturulduğu derinin o iskeletin şeklini alması biraz daha zor olabilir. Çok esnek derilerde kendini küçültme oranı yeterli olmayabilir. Bunlar ameliyat öncesi dönemde iyi değerlendirilip planlanırsa bir sıkıntı yaşanmaz.”

ŞİŞLİK VE ÖDEM NE KADAR SÜREDE GEÇER?

. Burun estetiği sonrası şişlik, ödem gibi durumlar ne kadar sürede geçer? Ameliyat sonrası iyileşme süreci nedir?
“Bu tip cerrahiler gittikçe gelişmekte, daha az travmayla daha iyi sonuçlar elde edilmektedir. Eskiye oranla morarma ve şişlik daha az olmaktadır. Bu durum hastadan hastaya da farklılık gösterir. Ama şişlik olsa dahi bu 3-4 günlük bir süreçte rahatlıkla geçecektir. Morlukların geçme süresi de yaklaşık bir haftadadır. Hastaların genelde tampon korkusu vardır. Eğer burun içerisinde çok aşırı işlem yapılmamışsa tampon kullanılmaz. Ama hastanın tampon ihtiyacı olursa artık burun tıkayıcı tamponlar değil; ortasında hastanın nefes almasına yardımcı olan kanalı bulunan silikonlu tamponlar kullanılır. Bunlar çıkarılırken herhangi bir acıya da sebep olmaz.”

BURUN DÜŞMESİ VE REVİZE AMELİYATLAR

. Burnun düşmesi ne demektir? Revize ameliyatların olması beklenen bir şey midir?
“Burun ucunu dik tutabilmek için kullanılan birkaç tane yöntem vardır. Bunlar ip yöntemleri ya da burun içerisini alınan kıkırdakla destekleme durumlarıdır. Zaman içerisinde kıkırdak zayıflayabilir ve burun ucunu taşıyamaz. Ama bu tür komplikasyonlar yeni teknikler sayesinde artık çok yaşanmamaktadır. Tabii güzellik anlayışı da sürekli değişmektedir; 20 yıl önce burun ucu yüksek ve daha küçücük bir burun istenirken şimdi çok daha doğal bir burun ucu oluşturulmaktadır. Dolayısıyla yükseklik farkı çok olmadığı için düşme oranları da daha azdır.”

. Burun estetiği için Trabzon’a hangi ülkelerden hasta geliyor?
“Coğrafi konumdan dolayı sıklıkla Gürcistan ve Azerbaycan’dan geliyor. Ayrıca Almanya, Hollanda, Danimarka gibi Avrupa ülkelerinden de hastalar geliyor. O hastaların ulaşım ya da otel hizmetleri hastanemiz tarafından karşılanıyor.  Normalde hastanın 2 gün kalması yeterlidir; eğer tampon kullanıldıysa burun tamponu alıp gönderilir. Ama hastalarımızın bir kısmı Trabzon’u gezmek için genelde birkaç gün daha kalıyorlar.”

AMELİYATSIZ YÖNTEMLER

. Günümüzde dolgu maddeleri enjeksiyonları, yağ enjeksiyonları giderek yaygınlaştığı için buruna da bu yolla ameliyatsız bir estetik yapılması mümkün müdür? Eğer mümkünse ne tür sorunlar bu tip yöntemlerle giderilebilir?
“Ameliyatsız burun estetiği için birtakım yöntemler vardır. Daha hafif deformiteleri olan hastalarda yağ veya suni dolgular kullanılabilir ve gayet iyi sonuçlar alınır. Burun ucunu yükseltmek için bazen bu yapılır. Bazen burun düzdür, arkada kavis oluşturmak için kullanılır. Bir komplikasyon yaşanmaz. Tek dezavantajı belli aralıklarla bu dolguyu tekrarlamak gerekir. Bu süreç kullanılan dolguya göre 1-3 yıl arasında değişebilir.”


İçeriği Paylaşın