Çin Alarmda: ‘Monkey B’ Virüsünden İlk Ölüm Gerçekleşti

Çin’de yaşayan 53 yaşındaki bir veteriner, Monkey B (BV) virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Çin Alarmda: ‘Monkey B’ Virüsünden İlk Ölüm Gerçekleşti

Bizi Takip Et


Çin'in başkenti Pekin'de iki ölü maymun üzerinde çalışan 53 yaşındaki veteriner, geçtiğimiz mart ayında Monkey B (BV) virüsüne yakalandı. Yaklaşık 2 ay sonra ise hayatını kaybetti.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bulantı ve kusma şikayetleri bulunan veterinerin, daha sonra ateş ve nörolojik semptomlar gösterdiğini aktardı. Merkez, veterinerin farklı hastanelere başvurduğunu ancak 27 Mayıs'ta hayatını kaybettiğini açıkladı.

TEMASLILAR NEGATİF

Çin basınında yer alan haberlerde, veteriner ile temaslı olanların test sonuçlarının negatif olduğu belirtildi. Monkey BV virüsünün, primat veterinerler, hayvan bakım personeli ve laboratuvar araştırmacıları için zoonotik bir tehdit oluşturabileceği aktarıldı.

BV virüsü, ilk kez 1932'de izole edildiği belirtilirken, virüsün genellikle doğrudan temas ve vücut sıvısı salgılarının değişimi yoluyla bulaştığı aktarıldı.

MONKEY B VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ

Ölüm oranı yüzde 70-80 oranında olan virüs, insanlara bulaştığında merkezi sinir sistemini istila ediyor. Virüse yakalananlarda ise, ilk belirtiler genellikle 1-3 hafta sonra ortaya çıkıyor.


İçeriği Paylaşın